YTD Ne Demek? Borsada YTD Ne Demek?

Ytd ne demek? Finansal piyasalarda yatırımcıların gördüğü önemli terimlerden biri olan ‘’YTD’’ hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu gibi terimleri öğrenmek yatırım yaparken oldukça yararlı olmaktadır.

Eminim ki bu terimle sıkça karşılaşacaksınız. Ancak merak etmeyin, ben sizlere bunu detaylı şekilde anlatacağım. Borsada Ytd ne demek ve ytd nedir öğrenmiş olacaksınız.

YTD Ne Demek?

ytd ne demekFinansal piyasalarda yatırım yapan çoğu yatırımcı, YTD terimiyle karşılaşır. Genellikle sosyal medya sitelerinde ve forumlarda, yatırımcıların yaptıkları yorumların sonunda YTD ibaresi yer almaktadır. Ytd, bir kısaltma olarak karşımıza çıkar.

Ytd, ‘’Yatırım Tavsiyesi Değildir’’ ibaresinin kısaltması olarak karşımıza çıkar yani ytd açılımı budur. Görüleceği üzere bu ibarenin baş harfleri alınarak bu kısaltma oluşturulmuştur. Yatırımcılara yatırım tavsiyesi değildir yazmak uzun geldiği için YTD terimini kullanırlar.

Borsada ytd nedir sorusunun cevabı da aynıdır. Forumlarda gördüğümüz bu terimin neden yazıldığı ile ilgili akıllarda soru işareti olabiliyor. O nedenle bunu da açıklamak isterim.

YTD Neden Yazılır?

Yatırım tavsiyesi vermek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından bazı kurallara bağlanmıştır. Herkes istediği gibi tavsiye veremez. Eğer vermeye kalkarsa SPK tarafından verilen çeşitli cezalarla karşılaşabilir. Bu nedenle yatırımcılar, yaptıkları yorumlara ytd terimi ekleyerek yatırım tavsiyesi olmadığını belirtirler.

Yatırım tavsiyesi verilebilmesi için SPL lisansına sahip olunması gerekmekte. SPL lisansına sahip olabilmek için de çeşitli şartlar sağlanmalı ve gerekli sınavlardan geçilmelidir.

Aracı kurumların ve SPL lisanslı kişilerin verdikleri tavsiyelerin sonuna bir uyarı metni koyma zorunlulukları bulunmaktadır. Bu metinde tavsiyeyle ilgili gerekli açıklama yer alır ve yatırımcıları uyarır. Peki bu metinde ne yazıyor?

‘’Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.’’

Gördüğünüz üzere yukarıdaki uyarı aracı kurumlar ve SPL lisansı olanlar tarafından kullanılmakta. Bu bir yasal uyarıdır ve SPK zorunlu tutar. Lisansı olamayan yatırımcılar ise ceza almamak için verdikleri tavsiyelerin sonuna YTD eklerler. Aksi halde herhangi bir şikayet olursa, ceza almaları muhtemeldir.

Borsa ya da diğer finansal piyasalarda işlem yapan bazı yatırımcıların diğer yatırımcıları yanlış yönlendirmesi sonucu ceza aldıklarına şahit olabiliriz. Her hafta yayınlanan SPK Bülteni içerisinde ceza alanların isimleri ve aldıkları ceza yayınlanmaktadır. Bazen işlem yasağı gelebildiği gibi bazen de para cezası gelebilmektedir.

Hangi piyasada yatırım yaparsanız yapın, yatırımcıları yanlış yönlendirebilecek yorumlarda bulunmaktan kaçının. Eğer bir tavsiyeniz varsa bile tavsiyenizi açıkladıktan sonra yazının sonuna ‘’Yatırım Tavsiyesi Değildir’’ şeklinde bir ifade bırakmayı unutmayın. Aksi takdirde yatırımcıları yanlış yönlendirebileceğiniz gerekçesiyle ceza alabilirsiniz.

Artık borsada ytd ne demek, finansal piyasalarda ytd nedir biliyorsunuz. Yatırım yaparken karşınıza çıkacak bu ifadeyi gördüğünüzde kafanızda soru işareti oluşmayacak.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz