Warren Buffett Sözleri ve Yatırım Tavsiyeleri

Warren Buffett sözleri ve yatırım tavsiyeleri, günümüzde çok sayıda yatırımcının rehber olarak gördüğü öneriler olma özelliğine devam ediyor. Birçok kişi tarafından eski kafalılıkla eleştirilmesine rağmen yaptığı yatırımların ne derece başarılı olduğu ortada. Gittiği seminer ve konferanslarda, yaptığı konuşmalarda ise bol bol yatırım tavsiyeleri vererek izlediği yatırım felsefesinin ipuçlarını sunuyor. Warren Buffett hayatı da başlı başına yatırım tavsiyesi dersleri ile doludur. Bu nedenle bundan önceki Warren Buffet Kimdir? konulu yazımda uzun uzun hayatından kesitler sunmuştum. Sanırım bu yazım da Türkçe kaynaklar içerisinde Warren Buffett hayatı konusundaki en geniş ve özgün çalışma oldu. Aldığım olumlu geri dönüşlerden sonra Warren Buffett sözleri ve yatırım tavsiyelerine de ayrı bir yazı ayırmaya karar verdim.

Warren Buffett Kimdir?

Konuya tam olarak hakim olmayan, yatırım dünyasına yeni giren yatırımcılar için kısaca Warren Buffett kimdir anlatmaya çalışayım. Daha detaylı bilgi edinmek isteyenlerin bir önceki yazıma göz atmalarını tavsiye ederim.

Warrenn Buffett, 1930 doğumlu ve ilerleyen yaşına rağmen hala yaptığı hamlelerle, konuşmalarıyla yatırım dünyasına yön veren insanlardan birisi. Kendisi, Forbes’in en zengin insanlar sıralamasında Bill Gates’in ardından ikinci olarak karşımıza çıkar. Yani dünyanın en zengin ikinci kişidir. Bunu da küçüklükten itibaren yapmış olduğu yatırımlar sayesinde gerçekleştirmiştir. Henüz ilkokul çağındayken bile cola ve meşrubat satarken sokakta bulduğu şişe kapaklarının istatistiğini tutarak kendi çapında pazar araştırması yapıp en çok tutulan içecekleri satmaya çalışmıştır. Yani yatırımlarını belli bir felsefe ve kurallar çerçevesinde inşa etmeye çalıştığını görmekteyiz. Bunların ardından ise yatırımlarının ne kadar doğru hamleler olduğu birçok kez ortaya çıkmıştır. Bu yüzden yatırım tavsiyeleri de ayrıca önem kazanmaktadır.

Warren Buffett hayatı gayet mütevazi yaşayan birisidir. Hala 1957’de aldığı evinde ikamet etmekte. Aynı zamanda arabası da kendisinin kullandığı orta sınıf bir araç. McDonalds ve Coco-Cola’yı çok sevdiğini biliyoruz. Ancak McDonalds indirim kuponlarını toplamakta ve dünyanın en zengin ikinci kişisi olmasına rağmen her şeyi olabildiğince indirimli almaya çalışmakta.

Warren Buffett Sözleri ve Yatırım Tavsiyeleri

#Başkaları açgözlü davrandığında kork ve geride dur. Başkaları korktuğu zaman açgözlü davran.

Bu tavsiyesiyle özellikle balon yatırımlardan uzak durulması gerektiğini, gerekli araştırma yapmadan, sürü psikolojisiyle yatırımın zarar açacağını anlamaktayız.

#Gerçekten çok beğendiğin şirketlere yatırım yap. Böylelikle, ‘muhteşem’ bir şeyin doğuşuna şahit ol.  Anlayamadığın bir işe hiçbir zaman girişme.

Warren Buffett’in kariyerine baktığımızda çocuk yaşta cola ve gazete satarak başladığını görmekteyiz. İlerleyen yıllarda kendisini en zenginler listesine sokan iki önemli yatırım yine Coca-Cola ve Washington Post gazetesine yaptığı yatırımlardı.

#İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek sadece 5 dakika.

İtibara oldukça önem veren biri olduğunu da hayatına baktığımızda görmekteyiz. Zaten gazetelere yaptığı yatırımların bir diğer nedeni olarak da itibar kazanmak, önemli bağlantılar geliştirmek olarak açıklanmakta.

#Hayatta gerçekten doğru yapmak zorunda olduğun çok az şey var. Yeter ki bir çok şeyi yanlış yapma.

Buradan mükemmeliyetçiliğe karşı olduğunu anlamaktayız. Çünkü mükemmelliyetçi kişilerin çoğu kez mükemmel anları bekleme, her şeyi dört dörtlük yapacak zamanı kollama çabalarından dolayı erteleme hastalığına yakalandığı aşikar. Zaten ticaret ve yatırım dünyasına baktığımızda da mükemmelliyetçilerin değil bir şekilde işin yürümesini sağlayanların kazançlı çıkabildiğini görürüz.

#Krizde nakitle cesaret birleşirse buna paha biçilemez.

İndirimdeyken, ucuza alma sevdasının bir diğer örneği.

#Eğer yüzde 1’lik yüksek gelir grubuna dahilsen, geriye kalan yüzde 99’u da düşünmen gerektiğini, topluma geri vermen gerektiğini unutmamalısın.

Buffett’in aynı zamanda hayırsever bir kişiliğe sahip olduğunu ve çeşitli hayır organizasyonlarına çok miktarda bağış yaptığını bilmekteyiz. Mütevazi yaşamının yanı sıra bu durumu da verilmesi gereken bir vergi olarak görüyor olabilir.

#Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir.

Bu sözünün ardından kendisini paranın değiştiremeyeceğini kesinlikle anlamış oluyoruz. Çünkü dünyanın en zengin ikinci insanı olmasına rağmen bu kadar mütevazi bir yaşamı devam ettirebilmek gerçekten şaşırtıcı.

#Daima kendinden daha iyi konumdaki insanlarla birlikte olmak iyidir. Senden daha iyi tavırlara sahip insanlarla takıl. Zaman içinde onlara benzemeye başladığını göreceksin.

Bu konuda önerebileceğimiz başka bir tavsiye daha var. Eğer bulunduğun odadaki en zeki insan sensen, yanlış odadasın demektir. Çünkü bu şekilde kendinizi geliştirmeniz mümkün olmayacaktır.

#Orta karar bir firmayı harika bir fiyata almaktansa, harika bir firmayı orta karar bir fiyata almak daha iyidir.

Yine itibara yaptığı vurguyu görebiliriz. Çünkü harika olarak nitelendirdiği firmalar, kriz anlarında da köklü kültürleri ile bir çözüm yolu üretmeye daha yatkın olacaktırlar.

#Çorap da hisse de olsa, kaliteli malı fiyatı düşünce almayı severim.

İndirim görünce dayanamıyor. 🙂

#İhtiyacınız olmayan şeyleri alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.

İhtiyaç olmadan, reklam ya da moda araçları vasıtasıyla satılan ürünlere para yatırmamızın gereksizliğinden sık sık bahseder. Çünkü bir ürünün değeri fiyat/performans oranına göre ölçülür. Aynı şekilde bir ürünü alırken onun özelliklerinden yüzde kaç seviyesinde faydalanabileceğimizi düşünmek gerekir. Yoksa iPhone satın alan çok sayıda asgari ücretli işçi ortaya çıkmaktadır.

#Borsa, sabırsızın sabırlıya para transferi yaptığı yerdir.

Warren Buffett satın aldığı gazeteler zarar etmesine rağmen yıllarca elinden çıkarmayıp sonrasında iyi bir kara dönüştürmeyi bilmiştir. Bu yatırımının ardından yatırım dünyasında sabrın ne kadar önemli olduğunu da kanıtlamıştır.

#İki ayağınla birden nehrin derinliğini test etme.

Aynı zamanda iyi bir risk analisti olan Warren Buffett, risk alma konusuna da önemle dikkat eder. Risk konusu yatırımcılar tarafından genellikle yanlış anlaşılır. Risk hesaplanırken gerçekleşme ihtimali x vereceği zarar göz önüne alınmalıdır. Gerçekleşme ihtimali düşük olsa bile vereceği zarar yüksekse risk de yüksek olacaktır. Örneğin beklenen İstanbul depremi çok risklidir. Çünkü gerçekleşme ihtimali çok düşük olsa da vereceği zarar olağanüstü boyuttadır. Bu yüzden yatırımları sadece birkaç yatırım aracı üzerinde toplamak oldukça riskli olacaktır. Olabildiğince yatırım araçlarını çeşitlendirmekte fayda vardır diyebiliriz.

 

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz