Yevmiye Defteri

Yevmiye Defteri Nedir? Yevmiye kaydı nasıl yapılır? Yevmiye maddesi türleri nelerdir? Yevmiye defteri örneği ile bu konu hakkında merak ettiklerinize bu yazımda değindim.

Yevmiye defteri muhasebede oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle yevmiye defteri tutması gerekenlerin mutlaka bu konuyu iyi bilmeleri gerekir. Yevmiye kayıtları nasıl yapılır sorusu da pek çok kişi tarafından sorulmaktadır.

Yevmiye Defteri Nedir?

Kayda geçirilmesi gereken işlemlerin tarih sırasıyla ve maddeler halinde yazıldığı deftere yevmiye defteri denir. Yevmiye defterine yapılan her kayıt mutlaka belgeye dayanmalıdır.

yevmiye defteri
Yevmiye defteri örneği

Yevmiye defterleri ciltli ve sayfaları sıralı olur. Nizami olarak tutulması gerekir. Sayfalarda eksiklik olmamalıdır. Bunlar önemli detaylardır.

Kullanılmadan önce mutlaka notere tasdik ettirilmelidir. Noter tasdiki olmayan yevmiye defterleri yasal olarak geçerli değildir. Noter tasdiki yapıldıktan sonra kayıt tutulmaya başlanabilir.

Kayıt yapılırken hatalı işlemlerde muhasebe kurallarına uygun olarak düzeltme işlemleri yapılmalıdır. Hatalı işlemlerin ardından defterde silme, karalama, sayfa koparma gibi uygulamalar yapılamaz. Defterin incelenmesi sırasında bu gibi durumlarla karşılaşılırsa cezai işlem uygulanır.

Düzeltme işlemleri yapılırken yanlış yazılan yazı veya rakamın üzeri, okunacak şekilde tek çizgi ile çizilir. Çizildikten sonra doğru rakam ya da yazı üst kısmına ya da yanına okunabilir şekilde doğru olarak yazılır.

İşlemler en geç on gün içinde kayıt edilmelidir. Bu süre muhasebe fişlerine göre kayıt yapan firmalarda ise 45 gündür. Yevmiye defterini saklama süresi kanunen on yıldır. Bu on yıllık süre son kaydın yapıldığı tarihten başlar. Vergi Usul Kanunu’na göre ise izleyen yıldan itibaren 5 yıl süreyle saklanması gerekir.

Yevmiye Maddesi Türleri Nelerdir?

Yevmiye defterindeki her bir kayda yevmiye maddesi denir. Yevmiye maddelerinin aşağıdaki bilgileri içermesi şarttır;

  • Madde sıra numarası,
  • Tarih,
  • Borçlu hesap,
  • Alacaklı hesap,
  • Tutar,
  • Her kaydın dayandığı belgelerin türü ile varsa tarihleri ve sayıları.

Yevmiye maddesi türleri arasında basit madde, bileşik madde ve karma madde bulunur. Tüm bu yevmiye madde türleri nedir diye yakından bakalım.

1. Basit Madde

Basit yevmiye maddesi nedir? Basit madde, tek hesabın alacaklı ve tek hesabın borçlu olarak girildiği madde türüdür. Aşağıda basit madde muhasebe gösterimine göz atabilirsiniz.

basit madde nedir

2. Bileşik Madde Muhasebe

Bileşik yevmiye maddesi birden fazla sayıda borçlu ve tek sayıda hesabın alacaklı olduğu veya birden fazla sayıda alacaklı ve tek sayıda hesabın borçlu olduğu yevmiye maddesidir.

bileşik madde muhasebe

3. Karma Madde Nedir?

Karma madde muhasebe tanımı, birden fazla alacaklı hesap ve birden fazla borçlu hesaptan oluşmaktadır.

karma madde muhasebe

Yevmiye Kaydı Nasıl Yapılır?

Yevmiye defteri nasıl tutulur konusu da önemli bir konudur. Çünkü yevmiye defteri tutarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Yevmiye kaydı Türkçe olarak tutulur. Ayrıca, yevmiye kaydı Türk para birimi kullanılarak yapılmalıdır. Eğer yabancı dilde kayıt yapılacaksa Türkçe kaydının bulunması gerekir.

Yevmiye kaydı örnekleri yukarıdaki görsellerde belirtilmiştir. Burada görüldüğü üzere yevmiye maddesinde hesap isimleri mutlaka büyük harfle yazılmalıdır. Deftere madde girilirken hesap numaralarını öğrenmek için hesap planından yardım alınır.

Hesap isimleri arasında boşluk olmamalıdır. Eğer bulunursa çizilerek iptal edilmelidir. Yevmiye maddesinde alacak ve borç miktarlarının aynı olması gerekir.

Defterde bulunan yevmiye maddesi numarasının önündeki büyük defter sayfa numaralarını gösteren iki sütuna hesapların bulunduğu büyük defterin sayfa numaraları yazılmalıdır.

Yevmiye defterindeki her sayfanın sonuna sayfa toplamı yazılmalıdır. Sayfa toplamı diğer sayfanın başına da geçirilir.

« Back to Glossary Index
Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.