IBAN

IBAN nedir? IBAN nasıl öğrenilir? IBAN numarası iletir misin diye mutlaka çevrenizden sözler duymuşsunuzdur. Böyle durumlarda kimileri IBAN numarası nedir diye sorgulamaya başlar. İşte ben de bu yazımda size IBAN nedir, nasıl öğrenilir, nerede kullanılır onları anlatacağım.

iban nedir - iban nasıl öğrenilir - iban nasıl kullanılır

IBAN Nedir?

İngilizce ”International Bank Account Number” kısaltmasından oluşan IBAN, Türkçe olarak ”Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamına gelir. Her ülke bu numaraları kendi standartlarına göre dizayn eder. Özellikle bankacılık sektöründe kullanılan IBAN sistemi, para transferlerinde yaşanan birçok sorunun çözülmesini sağlamıştır. IBAN sistemi kullanılmadan önce para transferlerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Hem transferler uzun zaman alıyordu hem de her transfer ücretli olduğu için yanlış gönderimler yüzünden maliyet artıyordu.

Dünya genelinde transferlerin hızlı ve doğru şekilde gerçekleşmesini amaçlayan IBAN, ticaretlerin de daha hızlı gerçekleşmesini sağlamıştır. Ayrıca bireysel transferler de IBAN ile birlikte hızlanmış, yurtdışı transferleri daha kolay hale gelmiştir.

IBAN sistemi Avrupa Birliği tarafından kabul edilen bir uygulama. AB dışında da bu uygulamayı kullanan ülkeler mevcut. Bu sistemi kullanmak, 2010 yılından sonra zorunlu hale gelmiş ve IBAN sistemine geçiş, başarılı şekilde gerçekleşmiştir. Geçişten sonra her banka kendi IBAN numarasını oluşturmuştur.

IBAN Nasıl okunur?

IBAN sistemi için her ülke kendine farklı standartlar belirlemiştir. Ancak herkes için geçerli olan bazı şartlar var ve bunun dışına çıkılamaz. IBAN numarasının en fazla 34 karakterden oluşması ve başında ülke kodunun harflerle yer alması gibi.

IBAN kaç haneden oluşur yazısından ülkelerin IBAN hane sayılarını görebilirsiniz. Türkiye’de IBAN numaraları 26 karakterden oluşur. Bu karakterlerin başında TR ibaresi yer alır. Ülkemizdeki iban numaraları belirli şartlara göre bölümlere ayrılır. Her bölüm farklı bilgiler verir. Şimdi ise IBAN nasıl okunur, hangi bölümlerden ne anlaşılır onu görelim.

Her ülkenin farklı IBAN uygulaması olduğunu söyledik. Türkiye’deki Iban numaraları üzerinden gidersek; Iban numarasında yer alan ilk 2 hane ülke kodunu ifade eder. Yani ”TR’’ yazan kısım. Ülke kodundan sonraki 2 karakter kontrol haneleri olarak ifade edilir. Kontrol basamaklarından sonraki 5 hane ise banka kodudur. Her bankanın kendine ait banka kodu vardır ve bu ibanda bu bölgede görülür. Banka kodundan sonraki 1 hane ise rezerv alanı olarak adlandırılır. Rezerv alanından sonra da banka hesap numasının yer aldığı 16 hanelik basamaklar mevcuttur. Yani sondan 16 basamak, banka hesap numarasını gösterir.

IBAN okunuşu ise IBAN numarasının başından itibaren 4’lü basamaklar halinde yapılır son 2 hane de ikili okunur. Aşağıda IBAN numarası örneği veriyorum. Bu örnek Türkiye’deki IBAN’lara örnek.

Örnek IBAN No: TR01 2345 6789 0123 4567 8901 23

IBAN Nasıl Öğrenilir?

IBAN numaranızı öğrenmek için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayıp çeşitli doğrulama adımlarını geçtikten sonra size IBAN’ınızı vereceklerdir. Bunun dışında günümüzde artık çok kullanılan internet bankacılığı sayesinde de kolayca IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, hesaplarım kısmına tıklayın ve istediğiniz hesabınızı seçin büyük ihtimalle hesap numarası ile birlikte IBAN da görünecektir. Bazı bankalarda direkt görünmez. Oradaki “IBAN al” ya da “IBAN kopyala” seçeneğine tıklamanız gerekir.

Hesap numaramı biliyorum ama IBAN’ımı bilmiyorum diyorsanız bankaların işinizi kolaylaştırmak için açtıkları uygulamayla kolayca IBAN’ınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için arama motorlarına banka adını ve yanına IBAN hesaplama yazarak, karşınıza gelen ekrandan kolayca yapabilirsiniz.

Bazı arkadaşlar da IBAN numarasını bilir ama hesap numarasını bilmez ve bunu bulmak ister. Bunun için de “Hesap numarasından IBAN bulma’’ sistemlerini kullanabilirsiniz. İnternette kolayca bankanızın bu uygulamasını bulabilirsiniz.

Banka ve Kredi Kartlarında IBAN Numarası Yer Alır Mı?

Banka kartları ve kredi kartlarının önyüzünde genel olarak kart numaraları, isim soyisim ve son kullanma tarihi yer alır. Bazı bankalar müşteri numarasını da yazar. Arkasında ise CVV kodları yer alır. Ancak bazı bankalar bazı hesap kartlarında IBAN numarasını verebiliyor. Dediğim gibi bu hesap kartlarında oluyor. Kredi kartlarında buna hiç rastlamadım. Kredi kartları üzerinde yazan 16 haneli kod, kart numaranızı ifade eder, IBAN’dır diye düşünmeyin. IBAN yukarıda da belirttiğimiz üzere 26 haneden oluşur.

IBAN Kullanımı

IBAN numarası, bankacılık işlemlerinde yeni bir çağ açmış ve işlemlerin daha kolay hale gelmesini sağlamıştır. Böylece transfer işlemleri daha hızlı ve hata ihtimali en düşük şekilde gerçekleşmekte. Peki IBAN ne zaman kullanılır?

IBAN sistemi ile yurt içi veya yurt dışı transferleri gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışına transfer yapacaksanız yani swift yapacaksanız, swift nedir swift nasıl yapılır yazıma bakabilirsiniz.

Bu sistemin kullanılması daha hızlı ve güvenli şekilde işlemlerinizin sonuçlanmasını sağlar. Çünkü tek tek banka kodu, şube kodu ve hesap numarası gibi bilgileri girmekle uğraşmazsınız. Özellikle EFT işlemlerinde çok işinize yarayacaktır. EFT işlemlerinde şube kodu bulma gibi işlemler biraz karışık olabiliyor.

IBAN ile transfer yapmak istediğinizde internet bankacılığı ve atmden işlem yapacaksanız, IBAN numarasını tuşladıktan sonra karşınıza gelen kontrol sayfasından bankanın ve gönderdiğiniz kişi adının doğru olup olmadığını görebilirsiniz. Banka şubesinden transfer yapacaksanız, bankadaki görevliye IBAN’ı verirseniz sizin yerinize transferi yapacaktır.

Eğer uluslararası bir transfer yapacaksanız IBAN yeterli olmayacak. Yurtdışına yapacağınız transferlerde banka swift kodları nedir bilmeniz gerekli. Bu swift kodlarını Iban’ın yanına ekleyerek transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Swift kodu 11 haneden oluşur ve bu 11 hanenin ilk 8 hanesi banka kodunu belirtirken, diğer 3 hane ise şube kodunu belirtir.

Yazımda IBAN numarası nedir, nasıl öğrenilir gibi soruların cevaplarını verdim. Artık transferlerinizi IBAN kullanarak yapabilirsiniz.

 

« Back to Glossary Index
Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.