Boğa Tuzağı

Boğa tuzağı nedir? Sermaye piyasalarına giriş yapan yatırımcılar boğa piyasası, ayı piyasası gibi kavramlardan sonra boğa tuzağı, ayı tuzağı gibi kavramlarla da karşılaşmaktadır.

Boğa kapanı ya da ayı kapanı olarak da karşımıza çıkabilir. İngilizce “bull trap” olarak ifade edilir. Bu nedenle bull trap nedir diye de araştıranlar olmakta. Döviz ticareti sırasında da başarı sağlamak için bu tuzaklara dikkat etmek ve heyecana kapılarak panik işlemleri yapmamak gerekir.

Ekonomide boğa tuzağı, yukarı doğru bir rallinin tersine çevrilmesidir. Boğa tuzakları hakkında, onları nasıl tanımlayacağınız ve onlardan nasıl kaçılacağı hakkında daha fazla bilgiyi bu yazıda örneklerle anlattım.

Borsada boğa tuzağı nedir diye merak ediyorsanız yazımın tamamını okumanızda fayda var. Şimdi gelin boğa tuzağı ne demek olduğuna tanımla birlikte grafik örneği vererek bakalım. Sonrasında ise boğa tuzağı nasıl anlaşılır sorusunun cevabına değineceğim.

Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa piyasası fiyatların artış eğiliminde olduğu piyasa iken, ayı piyasası da fiyatların düşüş eğilimde olduğu piyasaydı. Dolayısıyla boğa tuzağı; ayı piyasası içerisinde seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını hızlı bir şekilde kırarak boğa piyasasının başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır.

Sanki bir yükseliş trendi başlıyor gibi ard arda gelen yükseliş mumlarından sonra piyasanın tekrar direnç çizgilerinin altına çekilerek ayı piyasasına ya da yatay hareketine devam ettiğini görürüz.

boğa tuzağı nedir

Boğa piyasası tuzağı, bazı yatırımcıları bir piyasanın düştüğünü ve satın almak için harika bir zaman olduğunu düşünmeye ikna eder. Ancak bu, satın alma için harika bir zaman değildir. Çünkü fiyat yakında tersine dönüyor ve alıcıları para kaybetme tuzağına düşürüyor.

Tuzak olarak adlandırılır çünkü genellikle yatırımcıları hazırlıksız yakalar ve devam etmesi muhtemel görünen güçlü bir piyasa rallisinin ardından meydana gelir.

Boğa tuzakları, bir yatırımcının, fiyatların tarihsel olarak yüksek bir direnç seviyesini kırarken bir varlık satın almasıyla karakterize edilir. Direncin üzerindeki birçok kırılmayı giderek daha yüksek seviyeler izler, ancak bir boğa tuzağı, kopuştan hemen sonra düşüşün tersine dönmesiyle şeklinde temsil edilir.

Boğa sinyali gibi gözükse de varlığın düşüş trendinin, trendin direnç seviyesinin üzerine çıkacağı veya yükseleceği beklentisiyle yönünü tersine çevirdiğini gösterecektir.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Bir boğa tuzağını tespit etmek zordur çünkü normalde bir kırılımdan sonra bir varlığın fiyatı muhtemelen artacaktır. Ancak, boğa tuzağı tespiti için yapılabilecek en önemli şey işlem yapılan enstrümanla ilgili temel ve teknik analiz yapmaktır.

Varlığın mevcut durumda aşırı alınıp alınmadığına bakın. Bu, hakim olan yükseliş eğiliminden düşüşün tersine döndüğünü gösterebilir. Düşüş trendinde hızlı bir fiyat artışı olduğunda boğa tuzağı oluşma ihtimali var demektir.

Yükseliş eğiliminin devam edip etmediğini görmek için bir kopuşu takiben uzun pozisyon açmadan önce de bekleyebilirsiniz.

Aşırı satın alınan varlıkları tanımlamak için kullanılan popüler bir teknik gösterge de göreceli güç endeksidir (RSI). RSI nedir ve nasıl kullanılır iligili yazımdan okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde güzel bir boğa tuzağı örneği görebilirsiniz. Ayı piyasası içinde fiyatlar düşüşe devam ederken daha önce belli seviyelerde yükselişler yaşayarak direnç noktaları oluşturmuş. Yeşil ile işaretli olan bölgede ise direncin kırılmasıyla beraber artık boğa piyasası başlayacağına dair algıya kapılıp alım işlemine giren yatırımcılar yanılıyor.

Aynı zamanda bu görsel, destek ve direnç çizgilerinin neden tek başına yeterli olmayacağının da güzel bir açıklaması. Aksi takdirde sık sık boğa tuzağı ya da ayı tuzağına yakalanabilirsiniz.

boğa tuzağı
Boğa Tuzağı Nedir?

Borsa gibi manipülasyona açık piyasalarda boğa tuzağı, eli güçlü bir yatırımcı tarafından kurulabilir. Fiyatların yükselmesini sağlayarak bir boğa piyasası başlayacağına dair algı oluşturan manipülatörler, fiyatların şişmesinin ardından elindeki varlıkları da yüksek fiyattan satarak küçük yatırımcıların boğa tuzağına yakalanmasına neden olabilir.

Boğa Tuzağı Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Piyasada belirli bir eylemin boğa tuzaklarıyla sonuçlanabileceğine dair kesin ve net bir kanıt yoktur. Açıkça anlayabileceğimiz şey, bu olayların meydana geldiği zaman bir model oluşturduğudur.

Örneğin, boğa tuzağı genellikle bir yükseliş trendinin ucuna yakın bir yerde beklenir. Dolayısıyla grafik üzerinde bir model oluşumundan söz edilebilir.

boğa tuzağı ne demek

İnsanların piyasa eylemleri ve davranışları üzerindeki etkileri, gelecekteki boğa tuzaklarının yeniden ortaya çıkması için daha fazla ivme oluşturabilir. Bu nedenle ileride karşılaşabileceğiniz boğa tuzaklarından nasıl kaçınacağınızı bilmeniz gerekir.

Aşağıda sizler için maddeler halinde boğa tuzağı önlemlerini sıraladım. İster profesyonel ister acemi bir yatırımcı olun, boğa tuzaklarına yakalanmamak için aşağıdaki alışkanlıkları uygulamanızda büyük fayda var.

1. Hacmi Kontrol Edin

Varlığın fiyatında meydana gelen değişiklik ancak hacim ile tutarlıysa anlamlı olabilir. Eğer hacim düşük ve fiyatta ani hareketlenmeler varsa bir tuzağın ortaya çıkma olasalığı var demektir.

2. RSI Uyumsuzluklarına Bakın

RSI (Göreceli Güç Endeksi) 0 ile 100 arasında değişir ve bir varlığın fiyatının gücünü ve zayıflığını gösteren bir ivme indikatörüdür. RSI <25 aşırı satım koşullarını gösterirken, RSI> 75 aşırı alım koşullarını gösterir.

Fiyat yükseldikçe, fiyat artışının arkasında ivme ve destek varsa RSI artar. Benzer şekilde, RSI tipik olarak fiyat aşağı doğru hareket ettiğinde düşer.

Uyumsuzluk, fiyat ve RSI zıt yönlerde hareket ettiğinde ortaya çıkar. Bu, fiyat hareketinin zayıf olduğunu ve önemli bir ivme ile desteklenmediğini gösterir.

3. Haberleri Kontrol Edin

Haberler, piyasanın bir varlığa yönelik duyarlılıklarında önemli bir rol oynar. Ortalama hacimde ani bir fiyat hareketi varsa, yatırımcılar herhangi bir işlem yapıp yapmama konusunda emin olmak için haberleri kontrol etmelidir.

Ekonomik takvim de bu noktada önem arz eder. Çünkü, açıklanacak önemli veriler ve merkez bankalarının faiz kararları ilgilendiğiniz yatırım ürününün fiyatında etkili olabilecek haberlerdir. Bu nedenle ekonomik takvimi takip ederek tuzaklardan kendinizi koruyabilirsiniz.

4. Zarar Durdur Emri Kullanın

Araştırmanızı yapmış olsanız bile, işlem kararınızdan asla tam olarak emin olamazsınız çünkü piyasa aleyhinize gidebilir. Bu nedenle, zarar karşılığını sınırlamak ve pozisyonunuzu korumak için zararı durdur özelliğini kullanabilirsiniz.

Boğa tuzaklarıyla baş etmenin en iyi yolu, düşük hacimli kopuşlar gibi uyarı işaretlerini önceden fark edebilmek ve bir boğa tuzağından şüpheleniliyorsa mümkün olduğunca çabuk ticaretten çıkmaktır.

Zararı durdur emirleri, bu durumlarda, özellikle piyasa hızlı hareket ediyorsa, duyguların karar vermeyi yönlendirmesine izin vermekten kaçınmak için size yardımcı olabilir. Bu sayede boğa tuzaklarından kaçınabilirsiniz.

5. Sadece Ana Trend Doğrultusunda İşlem Yapın

Ana eğilime karşı işlem yapmak, ilgili piyasalarda işlem yapma konusunda daha yüksek düzeyde uzmanlık ve deneyim gerektirir. Bu, yatırımcının piyasa eğilimine karşı işlem yapmaya istekli olup olmadıklarına bağlıdır ve yeni yatırımcılara genellikle temel trendi takip etmeleri tavsiye edilir.

Bu yüzden ana trend ile uyumsuz işlemler yapmak boğa tuzaklarına yakalanmanıza neden olabilir. Boğa tuzaklarından kaçınmak için ana trend doğrultusunda işlem yapmanız önerilir.

« Back to Glossary Index
Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.