Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Oluşturma Nasıl Yapılır?

sanal kart

Sanal kart nedir? Sanal kart oluşturma son zamanlarda internette alışveriş yapmak için sıklıkla kullanılan bir yöntem haline geldi. Fiziksel kredi kartı yerine güvenlik amaçlı sanal kart kullanımı giderek artıyor. Bu konuda bilinmesi gerekenleri, ücretsiz sanal kart oluşturma yöntemlerini ve sanal kart nasıl kullanılır konularını bu yazımda anlattım.

Yüksek limitli kredi kartını kullanmak istemeyenler bankalardan sanal kart oluşturarak alışveriş yapabiliyor. Online alışveriş için kredi kartına alternatif bir ödeme yöntemi olarak gelişitirilen sanal kart aslında aynı işlevi görüyor. Eğer internetten alışveriş yapmak istiyor ancak kredi kartı bilgilerinizi verme konusunda tereddüt yaşıyorsanız sanal kart tam da size göre.

Sanal kart oluşturma temel amaç olarak internetten alışveriş yapmanın risklerini azaltıyor. Kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmak istemeyenler daha güvenli yöntem olarak sanal kartları tercih ediyor. İsminden de anlaşılacağı üzere sanal kartlar fiziksel olmayan yalnızca internet üzerinden faydalanılabilen kartlardır. Ancak bazı bankaların sanal kart adıyla normal karta benzeyen ancak karton kartlar gönderdiği de bilinmektedir.

Sanal Kart Nedir?

Bankalar tarafından verilen kredi kartı veya banka kartlarının yalnızca sanal ortamda yani internette aynı işlevi yapan türlerine sanal kart denir. Sanal kart, normal kredi kartınıza bağlı olarak çalışan ve fiziksel alışverişin olmadığı durumlarda kullanılabilen, kredi kartının sahip olduğu tüm özellikleri barındıran bir ödeme yöntemidir.

sanal kart nedir

Sanal kart limiti de yine kendiniz belirleyebilirsiniz. Sanal kart oluşturma aşamasında tıpkı kredi kartınız gibi onun da limitini seçebiliyorsunuz. Kullanımınıza göre kredi kartı limitinize ne kadarlık harcama yaptıysanız bu yansıyor. Asıl kredi veya banka kartınızın bilgilerini vermeden yalnızca sanal kart ile internetten harcama yapabiliyorsunuz.

Sanal kart ile fiziksel olarak marketlerden alışveriş yapmak ise mümkün değil. Yine aynı şekilde evlere gelen siparişlerde de kullanım yapılamıyor. Bunun haricinde internetten yapacağınız ve kredi kartı kabul edilen her yerde sanal kart kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart tıpkı gerçek kredi kartı ve banka kartı gibi kullanılır. Alışveriş yaparken ödeme kısmına geldiğinizde nasıl kredi kartı bilgilerini giriyorsanız oraya sanal kart bilgilerini girmeniz gerekir. Sanal kartın tanımlandığı alışveriş sitelerinde ise bir dahaki seferlerde tekrar bilgilerin girilmesine gerek yoktur. Bunun da eğer güvenilir bir siteden alışveriş yapıyorsanız herhangi bir sakıncası yoktur.

Sanal kart kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyler kredi kartı ile aynıdır. Eğer 3D secure özelliği aktifse telefonunuza sms olarak bir kod gelir. O kodu ödeme ekranına girmeniz gerekir. Sanal kart normal kredi kartlarına göre daha güvenlidir. Kişisel bilgilerinizin veya kart bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi olanaksızdır.

Sanal kart ile yapılan alışverişlerde kimi siteler ekstra avantajlar sağlar. Sanal kart kullanımına teşvik amaçlı bankaların e-ticaret siteleri ile çeşitli kampanyalar sunduklarını görüyoruz. Bu sayede tüketiciler hem sanal kartla tanışmış oluyor hem de alışverişleri daha uygun yapmış oluyor. Bankalar da yaptıkları bu anlaşmalar ile e-ticaret sitelerine müşteri kazandırmış oluyor. Herkesin kazandığı bir durum ortaya çıkmış oluyor.

Sanal Kart Güvenli Midir?

Tüketiciler internetten alışveriş yaparken hala tedirgin olabiliyor. Bankalar da bu tedirginliğin önüne geçmek adına yeni çözümler üretiyor. Sanal kart internetten alışveriş yapmanın güvenilir bir yoludur. Kredi kartı bilgilerinizi vermeden ödeme yaptığınız için normal işlemlerden daha güvenliklidir.

Sanal kartın güvenli olmasının bir diğer nedeni de ilk açılışta sıfır limitli olmasıdır. Yani yapacağınız online alışveriş tutarı kadar asıl kredi kartı limitinizden sanal karta aktarım yapılır. Sanal karta aktarılan limit asıl kredi kartından düşülür. Böylelikle limit aşma gibi bir sorun ortaya çıkmaz.

Sanal kart kullanırken eğer belirtilen limit kadar alışveriş yapılmazsa, kullanılmayan kadarı belirli bir süre sonra asıl kredi kartına aktarılır. Bu durumda sanal kartın limiti yine sıfırlanır. Böylelikle alışveriş yaparken limit problemleri yaşanmaz. Belirtilen süreyi beklemeden limit aktarımını kendiniz de yapıp limit sıfırlayabilirsiniz.

İninal Sanal Kart

En çok araştırılan sanal kartlar arasında İninal sanal kart yer almaktadır. İninal sanal kart oluşturma işlemi ininal cüzdan üzerinden kolaylıkla yapılabilmekte. Bu sanal kart yalnızca internet alışverişlerinde kullanılabilir ve nakit çekme özelliğine sahip değildir.

İninal sanal kart kullanımı ise yine ininal cüzdan uygulaması üzerinden yapılıyor. Uygulamayı indirdikten sonra açıp kart görselinin üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Burada görüntülenen bilgileri kullanarak sanal kartınız ile internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal kart bakiye yükleme için ise uygulama üzerinden bakiye yükle kısmını kullanmanız gerekiyor. Bunun yanında sanal kartın barkod numarası kullanılarak yükleme noktalarından bakiye yükleme işlemi yapılabilmektedir.

İninal sanal kart tüm online alışverişlerde kullanılmaktadır. Market, mağaza gibi fiziksel yerlerden alışveriş yapmak için veya ATM’lerden para çekmek için fiziksel ininal karta ihtiyacınız olacaktır. Sanal kart ile fiziksel kartın şifre ve numaraları birbirinden farklıdır.

Enpara Sanal Kart

QNB Finansbank’ın bir ürünü olan Enpara çok sayıda insanın kullandığı başarılı bir bankacılık uygulaması. EFT ve havale ücreti, kart aidatı, hesap işletim ücreti olmayan ve hızlı bankacılık hizmeti veren kurum pek çok kişinin tercihi haline geliyor. Kredi kartı ve banka kartı gibi özellikleri de mevcut.

Enpara sanal kart konusunda ise maalesef kullanıcılarını üzüyor. Şubesiz bankacılık hizmeti veren ve her şeyin internetten mobil uygulama ile yapıldığı Enpara’da sanal kart olmaması üzücü bir durum. Sanal kart hizmetinden faydalanmak isteyen müşteriler ise çeşitli kampanyalar ile bu istelerini dile getiriyor.

Sanal kart ile alışverişin bilgileri paylaşmadan daha güvenli bir şekilde yapılması enpara kullananların da istediği bir özellik. Sanal kart ile limiti kendiniz belirlediğinizden herhangi birisi girip sizin sanal kartınızdan çekim yapamaz. Bu yüzden de enpara müşterileri bu özelliği bankacılık hizmetlerinde görmek istiyor.

Enpara tarafından yapılan son açıklama ise sanal kart için söz verilmese de yönetimin bu konuyu değerlendirdikleri şeklinde. Bakalım ilerleyen dönemlerde en para sanal kart hizmeti sunmaya başlayacak mı.

İş Bankası Sanal Kart

İş Bankası en çok müşterisi olan ve Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi. İş Bankası sanal kart ise Maximum sanal kart adı altında sunulmakta. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde asıl kredi kartınızın bilgilerini vermeden Maximum sanal kart ile bu işlemi yapabiliyorsunuz.

Maximum sanal kart, Maximum kartınıza bağlı olarak çalışır. Fiziki olmayan tüm alışverişlerde geçerlidir. Talep üzerinde çıkartılmakta ve tamamen ücretsiz bir işlemdir. Limiti sıfır olduğundan güvenlidir.

İş Bankası sanal kart oluşturma için ise İşcep uygulaması kullanılır. Uygulamayı açıp kartlarım bölümüne girilir. Buradan sanal kartlarım sekmesi tıklanır. Başvuru seçeneğine basarak asıl kart seçilir. Sanal kartınız asıl kart üzerinden tanımlı halde kullanımınıza açılır.

İş bankası sanal kart ismen var olsa da fiziksel olarak bulunmayan bir karttır. Bu yüzden de sanal kart bilgileri ile sadece internet üzerinden alışveriş yapılabilir. Sanal kart başvurularınızı ayrıca şubelerden, internet şubesinden, Maximum mobilden ve bankamatiklerden yapabilirsiniz.

Garanti Sanal Kart

Garanti Bankası yine ülkemizde en çok kullanılan bankalardan biri. Müşterilerine sanal kart hizmeti de veriyorlar. Bonus sanal kart ile internet alışverişinizi güvenli bir şekilde yapabiliyorsunuz. Garanti Sanal Kart limitini kendiniz belirleyerek ve telefon veya internet üzerinden risksiz alışveriş yapabilirsiniz.

Garanti sanal kart oluşturma için Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Garanti BBVA Mobil üzerinden Sanal Kart veya Sanal Kredi Kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru adımında hesap seçerseniz Sanal Kart, kredi kartı seçimi yaparsanız Sanal Kredi Kartı sahibi olursunuz.

İnternette alışveriş yaparken öncelikle Garanti Sanal Kart’ınıza herhangi bir hesabınızdan para transferi yapmanız gerekiyor. Garanti BBVA Sanal Kart’ın limiti ne kadar bakiye yüklerseniz o kadar olur. Garanti Sanal Kart ile online alışveriş yaptıktan sonra kalan bakiyeyi çektiğiniz hesaba aktarabilirsiniz.

Garanti Sanal Kredi Kartı kullanmak için ise ihtiyaç duyduğunuz kart numarası, son kullanma tarihi ve Güvenlik Kodu (CVC2) gibi bilgilere Garanti BBVA Mobil, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Garanti BBVA müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Kart

Yapı Kredi sanal kart uygulaması World sanal kart adı ile yapılmaktadır. World sanal kartınız kredi kartınıza bağlı olarak çalışmakta ve başlangıç limiti 0 Tl olmaktadır. İnternet şubesi veya Yapı Kredi mobil uygulaması kullanarak sanal kartınıza bakiye aktarabilirsiniz. İstediğiniz miktarda limit tanımlayarak Yapı Kredi sanal kart ile alışveriş yapabilirsiniz.

İnternette daha güvenli alışveriş yapma amacıyla World Mobil, Yapı Kredi Mobil veya İnternet Şubesi’nden giriş yapıp, Kartlarım menüsünden Kredi Kartlarım’ı seçip Sanal Kart tanımlamaya basarak Sanal Kart başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Kart ile yapılan harcamalar kredi kartı hesap özetinden, World Mobil, Yapı Kredi Mobil veya İnternet Şubesi’nden takip edebilir, ödemelerinizi ise kredi kartı ile yapabilirsiniz. Sanal kartınızın numarası, son kullanım tarihi ve CVV kodu, fiziksel kartınızdan farklı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal kart hakkında sıkça sorulan soruları bu başlık altında bulabilirsiniz. Sizlerin de sormak veya eklemek istedikleri var ise aşağıda bulunan yorum kısmından bana yazabilirsiniz. Sanal kart oluşturma hakkında her bankanın farklı yöntemleri olabiliyor. Bunlar için ise bankanızla görüşüp bilgileri alabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, fiziksel kredi kartına bağlı olan, fiziksel alışveriş dışında kullanılabilen ve kredi kartının sahip olduğu taksit, erteleme gibi tüm özelliklere sahip olan bir ödeme çeşididir. Sanal kart ile kredi kartı bilgileri vermeden online alışveriş yapılabilir.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanımı kredi kartından farklıdır. İnternetten yapacağınız alışveriş tutarı kadar sanal karta limit aktarılır. Eğer yapılan alışveriş limitten daha düşükse kalan tutar kredi kartı limitine geri eklenir. Böylelikle 0 limitli kart özelliği korunmuş olur. Bu da kart üzerinden çekim yapılma ihtimalini ortadan kaldırır.

Sanal Kart Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sanal kart oluşturma için her bankanın mobil uygulama, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri gibi kanallar kullanılmaktadır. Kartlarım sekmesi üzerinden asıl kredi kartı seçilerek bu kart üzerinden sanal kart oluşturulur. Sanal kart kullanmak istemediğiniz zaman silinir. Bu işlem çoğu banka tarafından ücretsiz sunulur.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz