Paribu Güvenilir Mi? Paribu Nedir? | Merak Edilen Tüm Özellikleri

Paribu nedir ve Paribu güvenilir mi sorularıyla kripto para piyasalarından biri olan ve Türkiye’de hizmet veren bu borsa hakkında merak edilenler öğrenilmek istenmektedir.

Kripto paralara yatırım yapanların sayısı arttıkça, birçok yeni borsa ortaya çıktı. Yatırımcılar da bu borsalar arasından tercih ettikleri birinde hesap açarak işlem yapabilmekte. Türkiye’de tercih edilen borsalardan biri olan Paribu ile ilgili merak edilen tüm bilgileri sizlere bu yazımda vereceğim.

Yatırımcıların bu konuda en çok merak ettiği noktalardan biri, Paribu yasal mı sorusunun cevabıdır. Sizlere tüm soruların cevabını detaylıca vereceğim.

Paribu Nedir?

paribu nedir, paribu güvenilir miParibu, kripto para alım satımı yapılabilmesi için kurulan bir borsadır. Başlangıçta, sadece Bitcoin alınıp satılabilirken, daha sonra diğer kripto para birimlerinin de çıkmasıyla onlarda sisteme dahil edilmiştir. Yine başlangıçta Türk Lirası ile alım satım yapılabiliyordu. Ancak daha sonra diğer para birimlerinin bazılarıyla da alım satım yapılabilmektedir.

2017 yılında kurulan kripto para borsasındaki günlük işlem hacmi, Türkiye’de kullanılan borsalar arasında en yüksek olanlardan biridir.

Bankalar ile olan bağlantısı itibariyle Türk Lirası yatırmak ve çekmek kolaydır.

Paribu sahibi kim? Paribu, Yasin Oral ve Özgür Efe tarafından 2017 yılında kurulmuştur ve sahipleri onlardır.

Paribu nedir ve ne zaman kuruldu anlattıktan sonra, Paribu güvenli mi diye bakabiliriz. Yatırımcıların en çok merak ettiği konu budur. Çünkü yatırımcılar, parasını yatırdıkları piyasaya güvenmek ve istediklerinde parasını çekebilmek ister.

Son zamanlarda kripto para piyasalarında yer alan para miktarı arttığı için yatırımcılar, yüklü miktardaki paralarını yatırdıkları piyasanın güvenilir olmasını isterler. O zaman Paribu ne kadar güvenli bakalım.

Paribu Güvenilir Mi?

paribu güvenilir miParibu adlı kripto para borsasında, binlerce kullanıcı işlem yapmaktadır. Birçok kişinin işlem yapması ile birlikte, işlem hacmi milyonlarca Türk Lirası’na ulaşmaktadır. Bu denli yüksek işlem hacmi olan piyasaların güvenilir olması gerekmektedir.

Paribu’yu incelediğimizde, genel olarak yatırımcılar tarafından güvenilir olarak görülen bir borsadır. Tabi ki güvenilir olarak görülmesi ve borsa hakkındaki şüphelerle ilgili bazı noktalara da değinmek gerekir.

Öncelikle Paribu’nun Paribu Teknoloji A.Ş. adlı şirket tarafından kurulduğunu söylemek istiyorum.

Paribu’ya para yatırmak istenildiğinde, TL ile yatırım yapılabilmektedir. Para transfer işlemleri ise Türkiye’deki bankalar tarafından yapılmaktadır. Bankalar ile transfer yapıldığı için Türk Lirası, yatırma işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Yani Türk Lirası transfer ettiğinizde, paranız bankaların koruması altına girmekte. Bankalarda da paralarınız, belirli bir miktara kadar sigorta altındadır. Eğer banka hesapları hacklenmezse, paranıza hiçbir şey olmaz. Hacklense bile sigorta olduğu için paranız korunur.

Ayrıca bankaların denetlendiğini ve yasal olarak birçok kuralı kabul ettiklerini de söyleyebilirim. Dolayısıyla bankalara güven yüksek olduğu için Paribu’ya yolladığınız Türk Liralarında güvenlik sıkıntısı yoktur.

Paribu’da kripto para alımı yaptığınızda ise güvenlik konusunda farklı konular ortaya çıkmaktadır. Kripto paralar, kurumlar tarafından denetlenmemektedir. Kripto paraların güvenliğinde çıkan sorunlarda, paraların çalınması ile paranın gittiği adreslerin tespit edilmesi zordur.

Kripto paralar için bazı sigortala sistemleri geliştirilmiştir ancak Paribu’da kripto para sigortalama sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle kripto coinlerin çalınması durumunda, Paribu size paranızı geri ödemez. Paribu Kullanım Sözleşmesi içerisinde de bu konulara değinilmiştir.

Bazı borsaların, imajını zedelememek için ufak miktardaki kayıpları kendi cebinden ödediğine de şahit olabiliriz. Böylece yatırımcılar da rahatlamaktadır.

Paribu, kripto paraların güvenliğini sağlamak için kripto paraları, çevrimdışı soğuk cüzdanlarda saklamaktadır. Böylece erişim daha zor olacağı için güvenlik daha da artmaktadır.

Ancak sanalda hiçbir sistemin hacklenmemesi %100 engellenemez. Burada borsaların güvenlik seviyelerini en üste çıkarmaları ve erken tespit ile açıklarını kapatmaları gerekmektedir.

Yatırımcıların da güvenliği artırmak için yapmaları gerekenler var. Bunlardan en önemlisi, kripto para alım satımı yapmadıkları sırada kripto paraların soğuk cüzdanlarda tutulmasıdır. Eğer paranızın bir kısmıyla alım satım yapıyorsanız ve diğerlerini kullanmıyorsanız, mutlaka kullanmadığınız kripto paraları daha güvenli cüzdanlarda saklamalısınız.

Eğer bu şekilde yaparsanız, işlem yaptığınız borsa hacklense bile siz sakladığınız kripto paraları güvende tutabilirsiniz.

Ayrıca hangi kripto borsasında işlem yaparsanız yapın, borsanın sunduğu güvenlik önemlerinin hepsine dahil olmalısınız. Mesela Paribu’da iki faktörlü doğrulama sistemleri bulunmaktadır. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra tanımladığınız telefona kod gelir. Bu kodu girmeden şifrenizi girseniz bile sisteme giremezsiniz.

Bunun yanında Google Authenticator ile doğrulama seçeneği de bulunmaktadır. İstediğinizi yaparak hesabınıza erişilmesini daha da zorlaştırabilirsiniz. Böylece hacklenme ihtimalini de en aza indirirsiniz.

Ben de hesap açtığım borsalarda mutlaka bu sistemleri kullanıyorum. Hatta Gateio adlı borsada açtığım hesapta, borsanın sunduğu fon şifresini de kullanıyorum.

Kripto para borsaları, bildiğiniz üzere internet siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden hizmet verir. Bu sistemlerin güvenliğini artırmak için SSL ve TLS gibi protokoller kullanılır. Sitelerdeki verilerin korunması için güncel ve en güvenli protokollerin kullanılması gerekmektedir.

Baktığımızda, Paribu’nun da TLS 1.3 protokolünü kullandığını görmekteyiz. Bunun kullanılması, kullanıcıların aklındaki soru işaretlerini gidermektedir.

Yine de her ihtimale karşı, kripto paralarınızı soğuk cüzdanlarda tutmanız daha yararlıdır. Çünkü her sistem hacklenebilir. Günümüzde, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance bile haclenme olaylarıyla karşılaşabilmektedir.

Paribu güvenilir mi baktıktan sonra Paribu Türkiye’de yasal mı bakabiliriz.

Paribu Yasal Mı?

Paribu, yasal olarak hizmet veren bir şirkettir. Zaten yasal olmasa, para yatırıp çekmeniz pek mümkün olmaz.

İşlem hacmi oldukça yüksek olan bu piyasa, Paribu Teknoloji A.Ş. adında kurulmuştur. Türkiye yasalarına ve düzenlemelerine göre kurulan şirket, denetlenir ve yasal bir sorunu bulunmaz.

Birçok yerde reklamını görebiliriz. İnternette ve televizyonda reklamlarının dönmesi, yatırımcıların gözünde güvenilir olduğu izlenimini oluşturmaktadır. Tabi ki son dönemlerde, aynı şekilde yürütülen ve yatırımcıları dolandıran şirketler de oldu. Bu nedenle hangi borsada işlem yaparsanız yapın dikkatli olmalısınız.

Bugüne kadar Paribu’dan para çekmek isteyen yatırımcıların para çekemediğini görmedim. Elbette Paribu şikayet ve yorum konularında, para çekme ve transfer işlemlerinin geç gerçekleşmesiyle ilgili konular var. Bunlar da yatırımcıları mağdur eden konular ancak para çekme işleminin hiç gerçekleşmemesinden bir tık daha iyi durumlar.

Para yatırma ve çekme işlemlerinde de alınan bir önlemden bahsetmek istiyorum. Para transferi yapacağınız banka hesaplarınızın size ait olması gerekiyor. Yani Paribu hesabında kullandığınız isim ve soyisim ile banka hesabınızdaki isim ve soyisim eşleşmelidir. Aksi takdirde Türk Lirası yatırma ve çekme işlemi yapamazsınız.

Tabi ki kripto para transferinde böyle bir durum bulunmamaktadır.

Paribu Hacklendi Mi?

Paribu’nun yaptığı resmi açıklamalarda, herhangi bir hacklenme olayından bahsedilmemektedir. Bazı kullanıcıların hesabım hacklendi açıklamaları da Paribu tarafından yalanlanmaktadır.

Resmi açıklamaları göz önüne alarak, hacklenme olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu, ileride hacklenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Tabi ki her kripto para borsası için aynı durum geçerli. Bu nedenle Paribu güvenilir mi diye baktığımızda gibi diğer borsalar da güvenilir mi ve ne gibi önlemler almışlar diye bakmalıyız.

Paribu Hacklenirse Ne Olur?

Paribu, bugüne kadar hacklenmese de böyle bir ihtimal her zaman için vardır. Paribu, hacklenme gibi durumlarda sorumluluk kabul etmemektedir. Ancak güvenlik önlemleri almaktadır.

İlerleyen zamanlarda hacklenme durumu olursa, şirketin nasıl bir davranışta bulunacağını bilmiyoruz. Ancak sigortalama sistemi bulunmadığı için büyük kayıp durumlarında tepki çekeceğini tahmin edebiliyoruz.

Keşke Binance gibi borsalarda olduğu gibi SAFU sigortalama fonlarına dahil olsaydı. Ya da aldığı komisyonlardan bir kısmını ilerde oluşacak olumsuz durumlara karşı biriktirerek yatırımcılara sigorta sunsaydı.

Paribu güvenilir mi detaylı olarak baktıktan sonra kimlik doğrulama sistemine bakalım.

Paribu Kimlik Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

paribu güvenilir miParibu, güvenlik kuralları çerçevesinde, yatırımcıların kimliklerini istemekte ve doğrulama yapmaktadır. Kripto paraların getirdiği özellikle, para transferlerinde kimlik bulunamamaktaydı. Ancak kripto para borsaları, KYC ve AML sistemleri ile bu soruna çözüm bulmuştur.

Paribu’ya üye olduğunuzda, kimlik fotoğrafınızı yollamanız ve onay almanız gerekmektedir. Paribu, verilerinizi çeşitli güvenlik önlemlerini alarak saklamaktadır. Gerekli yasal koşullar oluşmadıkça, kimse ile bilgileriniz paylaşılmaz. Ancak mahkeme kararıyla şüphe ya da suç gibi durumlar öngörülürse, Paribu’ya iletilir ve bilgileriniz alınabilir.

Özellikle kara para aklama gibi konularda, kripto paralara çok başvurulduğu için bu durumlarda şüphe oluştuğunda, borsada bilgi istenebilmektedir.

Günümüzde her borsada, bu gibi uygulamalar bulunmaktadır. Binance adlı borsada da hesap açsanız, Gateio’da da hesap açsanız, kimlik doğrulama istenecektir. Tüm bu uygulamalar, güvenliği artırmak amacıyla olduğu için endişelenmenize gerek yoktur, aksine güvenlik arttığı için memnun olabilirsiniz.

Paribu hakkında yatırımcıların aklında soru işareti bırakan bazı konular bulunmaktadır. Bunların başında bazı durumlarda alım satımın yapılamaması ve makas aralıklarının çok yükselmesi gelmektedir. Gelin şimdi bu konuya bakalım.

Paribu Fiyat Çökmeleri Oluyor Mu?

Paribu’da hesap açan ve yatırım yapan kullanıcılar, para transferlerinde zaman zaman sorun yaşasalar da işlemlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak fiyat çökmeleri bir dönem sık sık yaşanmaya başladı.

Aslında bu çökmelerin kripto paralara ilginin artması ile başladığını söyleyebiliriz. Hatırlayacağınız üzere koronavirüs pandemisinin 2. yılında kripto paralara olan ilgi arttı ve kripto paralara yatırım yapanlar oldukça fazlalaştı. Bazı kripto paraların, önemli kişiler tarafından önerilmesi ve hızlı fiyat yükselişleri yaşamasıyla beraber bazı sistemlerde çöküş oldu.

Paribu da bu borsalardan biridir. Paribu’da da yer alan kripto paralarda hızlı fiyat hareketlilikleri olduğunda, birçok yatırımcı alım satım yapamadı. Bu nedenle sisteme olan güven azaldı ve birçok yatırımcı, Binance gibi büyük borsalara hesaplarını aktardılar.

Birçok yatırımcının bu durumlarda para kaybettiğini ya da kar edemediğini görebiliriz. Sorun, piyasa durulduğunda çözülse de o anda işlem yapılamaması büyük bir sorun.

Siz de bu konuya dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir sorunun yaşanması, sizin için önemli bir problemse, bu borsa yerine başka borsalarda hesap açabilirsiniz. Tabi ki bir kripto parayı alıp uzun vadede tutacağım diyorsanız, kullanabilirsiniz.

Ancak bazen kripto paralarda çöküş olduğunu ve ne kadar hızlı elinizden çıkarırsanız, o kadar iyi olduğunu da unutmayın. Eğer böyle durumlarda sorun yaşamak istemiyorsanız, farklı çözümler arayabilirsiniz.

Paribu Nasıl Bir Kripto Para Borsası?

Paribu, 2017 yılında Türkiye’de kurulan bir borsadır. Kurulduğu zamandan bu yana kullanıcı sayısını artırmaktadır. Kullanıcı sayısıyla beraber işlem hacmi de artmaktadır.

Yeni çıkan coinler de sisteme dahil edilince, kullanıcılar daha çok işlem yapma ve kar elde etme şansı bulmaktadır.

Paribu’da hesap açmak istediğinizde, kayıt formunu doldurmanız ve ardından doğrulamaları yapmanız gerekmektedir. Böylece sisteme dahil olabilirsiniz ve işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm işlemleri ister internet sitesinden isterse mobil uygulamalar üzerinden yapabilirsiniz.

Piyasaya erişebilmek için internet bağlantısının olması gerekmektedir. Sanal bir piyasa olduğu için fiziki işlem yapmak mümkün değildir.

Paribu Coin Listesi Nedir?

Bu borsada hesap açtığınızda, işlem yapabileceğiniz coinleri de bilmelisiniz. Eğer istediğiniz coinler listeleniyorsa, sizin için daha avantajlı olacaktır. Şimdi bu coinlere bakalım.

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Loopring, Tether, Reef, Chiliz, Holo, Bittorent, Galatasaray, Origin Protocol, Ravencoin, Waves, Neo, Ripple, Cardano, Maker, Tron, Ontology, Atletico De Madrid, Zilliaq, Avalanche, AC Milan, FC Barcelona, Enjin Coin, Balancer, Polkadot, Cosmos, Stellar, EOS, Manchester City FC, Theta, Algorand, PSG, Trabzonspor, Juventus, AS Roma, Bat,  OMG Network, Chainlink, Aave, Litecoin, Bitcoin Cash, Tezos, Band Protocol ve Uniswap gibi kripto paralar güncel olarak sunulmaktadır.

Kullanıcılar, TL ya da USDT yani Tether üzerinden kripto paralara yatırım yapabilmektedir.

Paribu Komisyon Oranları Nasıl?

paribu komisyon oranlarıParibu’da hesap açtığınızda, para yatırma, çekme ve alım-satım için komisyon ödemeniz gerekecek. Sizlere alınan komisyonlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle işlem yaptığınız para miktarına göre komisyon oranlarının değiştiğini söylemeliyim. Mesela 0-100.000 TL arasında bir miktarda işlem yaptığınızda, piyasa yapıcı olarak %0.25, piyasa alıcı olarak işlem yaptığınızda, %0.35 komisyon kesilir.

Hemen bir örnekle açıklamak istiyorum. Diyelim ki 1000 TL ile Bitcoin aldınız. Bu durumda piyasa yapıcı olarak %0.25 komisyon ödeyeceksiniz.

(1000 / 100) X 0,25 = 2.5 TL komisyon alınacak.

Piyasa yapıcı ve piyasa alıcı terimlerinin de ne anlama geldiğini öğrenmemiz yararlı olabilir.

Piyasa yapıcı (maker), borsaların gelişmiş alım satım kısımlarında yer alan bir özelliktir. Kullanıcılar, fiyatı kendisi belirler ve istediği fiyattan alım ya da satım yapabilir. Genellikle alım yapılırken, en düşük alış emrinin altında bir fiyat girilir ve satış yaparken en yüksek satış fiyatının üzerinde bir satış fiyatı girilir. Bu durumda emirler, emir defterine yansır.

Piyasa alıcı (taker), alış ve satış fiyatlarının sistem tarafından belirlendiği sistemdir. İşlemler genelde anında gerçekleşir. Genellikle de piyasa yapıcı komisyonundan daha yüksek komisyon alınır.

Hangi komisyon oranını kullanmak, kullanıcıya kalmıştır. İşlem yapma konusunda tecrübe kazandığınızda, gelişmiş platformlardan işlem yapmanızı öneririm.

Ayrıca Paribu’da onaylanmayan hesaplarda, hem piyasa yapıcı hem de piyasa alıcı işlemlerinden %0.5 komisyon alındığını da eklemek isterim.

Paribu Para Yatırma ve Para Çekme Limitleri Neler?

Paribu hesabı açtığınızda, TL olarak 1 gün içerisinde en fazla 500.000 TL yatırabilir ve çekebilirsiniz. 1 ay içinde ise en fazla 3 milyon TL yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Paribu hesabına kripto para yatırmak ve hesaptan kripto para çekmek istediğinizde ise bir limit bulunmamaktadır. Her zaman istediğiniz kadar kripto para yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Paribu para yatırma ücreti bulunmamaktadır. Yani buradaki hesabınıza hem TL hem de kripto paralar ile yapacağınız yatırımlardan komisyon alınmamaktadır.

Paribu para çekme ücreti ise bulunmaktadır ve her para birimi için farklılık göstermektedir. TL çekmek isteyen yatırımcılardan 3 TL ücret alınmaktadır.

Bitcoin çekmek isteyen kullanıcılardan ise 0.0005 BTC ücret alınmaktadır. Diğer kripto paralar için de ücret bulunur. Paribu para transfer ücretleri kısmından bu ücretlerin tamamını görebilirsiniz.

Paribu minimum para yatırma miktarı ne kadar? Paribu’da minimum para yatırma miktarı yoktur. İstediğiniz kadar para yatırabilirsiniz.

Diğer borsalardan para transferi yapmak için Tether kullanılabilmektedir. Bildiğiniz üzere Tether, dolar fiyatına endeksli bir kripto paradır. Transfer sırasında değer kaybı yaşanmaması için Tether ile transfer yapabilirsiniz.

Paribu’da Para Tutulur Mu?

Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri de budur. Aslında Paribu güvenilir mi başlığında bahsedilebilirdi ama ben para transfer yöntemlerini anlattıktan sonra göstermeyi doğru buldum.

Borsada hesap açtığınızda, Türk Lirası olarak yatırım yapacaksanız, istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Çünkü paranız banka hesabında tutulacaktır. Banka hesabında tutulması, paranızın garanti altında olması anlamına gelmektedir. Böylece güvence altında olur.

Ancak kripto para olarak tutmak istiyorsanız, hesapta aktif olarak durması yerine soğuk cüzdanlara çekmeniz daha yararlıdır. Çünkü soğuk cüzdanlar daha güvenlidir.

Paribu nedir ve Paribu güvenilir mi detaylı olarak anlattım. Bu borsayı tercih edip etmemek size kalmış. Ayrıca BtcTurk nedir yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz