Fed Nedir? Fed Faiz İndirirse Ne Olur?

Fed Nedir? Özellikle son yıllarda ismini çok sık duyar olduk. Fed faiz artırır mı? Fed faiz artırırsa dolar ne olur? gibi sorular mutlaka karşımıza çıkmıştır. Son olarak Fed başkanlık seçimi gündemimizi oldukça meşgul etmişti.

Sonuç olarak Jerome Powell Fed Başkanı olarak göreve başladı fakat aday isimlerinin değişmesinin bile piyasalarda etki yaratmaya yettiğini hatırlıyorsunuzdur.

Peki Fed nedir? Görevleri nelerdir? Fed faiz kararı neden bu kadar etkilidir? işte tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda vermeye çalışacağım.

Ayrıca son günlerde yaşadığımız Korona Virüs salgını sonrası Fed faiz indirimi piyasaları nasıl etkileyecek konusuna da değineceğim.

Korona Virüs İçin Fed Faiz İndirimi Kararları

ABD merkez bankası FED, koronavirüs salgını için 15 Mart’ı 16 Mart’a bağlayan gece ikinci kez acil faiz indirimi kararı gerçekleştirdi.

 17-18 Mart’ta gerçekleşmesi plananlanan FOMC toplantısı öncesinde 2. kez acil faiz indirimi gerçekleştirerek politika faizini %0-0,25 aralığına çekti.

FED’in verdiği faiz indirim kararları henüz piyasalarda istenen etkiyi yapmadı. Borsalar, hisse senetleri, endeksleri, emtialar ve birçok ürün daha düşüşe devam ediyor.

Piyasalardaki düşüş karşısında parayı korumanın hatta kara geçebilmenin yollarından biri de forexte satış işlemi açarak kar sağlayabilmek. Bu sayede altın, gümüş, hisse senetleri, endeksler gibi birçok ürünün fiyatı düşerken kazanç sağlamak mümkün.

Bu konuda daha derinlemesine ve ücretsiz bilgi almak için buraya tıklayarak formu doldurabilirsiniz. 

FED Faiz İndirirse Dolar Ne Olur?

Genel olarak FED faiz indirirse dolar da düşer. Çünkü herhangi bir ülke faiz indirimi yaparsa o ülkeninin para birimine olan ilgi de azalacaktır. Nihayetinde yatırımcılar daha az faiz kazanacağı için alternatif seçeneklere yönelecekler.

Ancak günümüzde korona virüs salgını nedeniyle durum farklı işliyor. Gelin detaylarına beraber bakalım.

2 sene öncesine kadar FED faiz indirirse dolar ne olur gibi bir soru yoktu. Çünkü uzun zamandır FED faiz artırımı kararı veriyordu.

1 Ağustos tarihli FED faiz kararında uzun bir aradan sonra ilk kez faizin düşürüldüğünü gördük. Bundan önceki faiz indirme kararı ise 2008 yılında gerçekleşmişti. Peki neden 2008’de faiz indirme kararları gelmişti.

2008’de dünya küçük çaplı bir ekonomik kriz yaşadığı için piyasalarda genişleme sağlanması için FED faiz indirimine gitti. Böylece Avrupa ve dünyanın kalanındaki ülkelerin krizden çıkması ve toparlanması ekonomik genişlemeyle birlikte daha kolay olacaktı.

Çünkü halihazırda krizde olan Avrupalı yatırımcılar ve iş adamları, ABD’de yüksek faizi görerek parasını ABD dolarına yatırıp beklemeyecekti. Faizden para kazanamadığı için parayı iş yatırımlarına dönüştürüp dünya ekonomisinin düzelmesine katkıda bulunmak zorunda kalacaktı.

Bugün yaşanan Koronavirüs salgınları sırasında da Fed faiz indirimi kararı vererek aynı şeyi amaçlıyor. Piyasalara sürülebilecek paranın faizde kalmasını engelleyerek dünya ekonomisinin çökmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

FED, 15 Mart’ı 16 Mart’a bağlayan gece tekrar faiz indirimine giderek nerdeyse dolar için faizsiz dünyanın önünü açtı. Bu sayede koronavirüs salgını nedeniyle batma tehlikesi geçiren sektörler biraz daha nefes alabilecek. Çünkü daha düşük faizlerle kredi bulabilecekler. Ayrıca parasını faizde değerlendirme imkanı kalmayan insanlar da parasını değerlendirmek için ekonomiye sürmek zorunda kalacak.

Normal şartlarda FED faiz indirirse dolar düşer diye bekliyoruz. Ancak bu süreç olağandışı bir durum olduğu için FED faiz indirmesine rağmen doların yükseldiğini görebiliyoruz.

Burada şöyle bir durum var. FED faiz indirdiği için dolar değer kaybetmiş oluyor ama diğer ülkelerin durumu daha kötü olduğu için onların para birimi daha fazla değer kaybediyor.

Örneğin; Dolar TL kurunu baz alalım. Dolar değer kaybetmiş oldu ama TL daha da riskli görülüyor. Çünkü zaten ekonomik olarak hassas bir dönemdeydik. Ayrıca korona virüs nedeniyle turizm bitti. Önümüzdeki süreçte de kolay toparlanacak gibi durmuyor. İhracatın da yavaşlaması ile birlikte TL, doların değer kaybından daha hızlı değer kaybettiği için Dolar TL kuru daha da artmış oluyor.

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed faiz artırırsa dolar ne olur sorusu tüm dünyadaki yatırımcıların takip ettiği sorulardan biridir. Ufak da olsa tasarruflarını değerlendirmeye çalışan yatırımcılar bile faiz faiz artırır mı diye merak etmekte. Bunun sonucundan da Fed faiz artırırsa dolar ne olur sorusu ortaya çıkmakta.

Genel olarak Fed faiz artırırsa dolar artar. Çünkü bir ülkede faizin artması durumunda paranızı riske atmadan faiz üzerinden değerlendirme şansınız da olacaktır. Böylece size daha çok faiz veren ülkenin para biriminde paranızı tutmanız mantıklı olur. Ancak çok faiz veren ülkelerin bir kısmı güvenli olmayabilir. Ekonomileri sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle yatırımcılar bu tarz gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelere gitmeye korkar.

Eğer gelişmiş bir ülke olarak ABD için Fed faiz artırırsa dolar artacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, önceden fiyatlanma meselesidir. Eğer faiz artırımı konusunda kararlı bir Fed açıklaması önceden gelmişse, yani iş sadece faiz kararı açıklamaya kalmışsa o zaman bu durum önceden fiyatlanır.

Önden yer kapmak isteyen yatırımcılar nasıl olsa faiz artırımı garanti gözüyle bakıp dolara yatırım yaparak doların artmasını sağlar. Fed faiz kararı geldiğinde de dolarda gevşeme olur ve fiyatlar düşmeye başlayabilir. Geçenlerde bunun bir örneğini yaşadık. Bu duruma karşı dikkatli olmakta fayda var.

Aşağıdaki grafikte Fed faiz kararı ve dolar endeksi arasındaki ilişkiyi tarihsel olarak görebilirsiniz. Dolar fiyatlarını nelerin etilediği hakkında daha kapsamlı bilgiler için dolar ne olur yazımı okuyabilirsiniz.

Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur
Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

FED Faiz İndirirse Altın Ne Olur?

FED faiz kararları ile altın fiyatları arasında ters ilişki olmaktadır. Çünkü dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’in mücadelesi olarak görebiliriz. Dolar, ABD’nin resmi para birimi iken, Altın da Çin’den gelen haberlere göre dalgalanan bir emtiadır.

FED faiz indirirse altın yükselir. Ancak şu sıralar sıradışı durumlar yaşadığımız için FED faiz indirimi kararı ile altın fiyatları arasındaki ilişki beklendiği gibi olmayabilir.

Ons altın fiyatları koronavirüs salgınının ardından 1700 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Çünkü savaş ve küresel kriz gibi paraya ve bankalara olan güvenin azaldığı dönemlerde insanlar binlerce yıldır geçer akçe olan altına yöneliyor.

Dolayısıyla bu yönelişle birlikte altın fiyatları da yükselmeye başlıyor. Ancak bu seferki koronavirüs salgını sırasında işler çok daha beklenmedik şekilde gidiyor.

Koronavirüs nedeniyle bütün büyük ekonomiler zarar gördü. İnsanlar altına yöneliş gerçekleşse de devletler parayı altından ziyade borsalara ve iç piyasaya aktarabilme derdinde. Bu yüzden altından çekilen para iç piyasaya pompalanarak ekonominin ayakta kalması için çaba harcanıyor.

Dolayısıyla altın fiyatları yükseldikten sonra tekrar iniş göstererek 1700 dolardan 1500 dolar seviyelerine geldi.

Ancak önümüzdeki sürecin ne getireceğini bilemiyoruz. Eğer istikrarsızlık ortamı devam eder ve devletler süreci yönetmekte başarılı olamazsa altına yükselişlerle birlikte altın fiyatlarının daha da yükseldiğini görebiliriz.

FED Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

Fed faiz kararı altın fiyatlarını da etkilemektedir. Çünkü genel çerçeve itibariyle altın ve doların ters olarak hareket ettiğini görmekteyiz. Burada kastedilen gram altın değil ons altındır. Aşağıdaki grafikte de tarihsel olarak fed faiz kararı ve altın fiyatları arasındaki ilişkiyi görebilirsiniz. Özellikle 90lar sonrasında Fed faiz kararı ve altın fiyatları arasındaki ters ilişikiyi görebilmek mümkündür. Altın fiyatlarını ne etkiler konusunda daha kapsamlı bilgiler için altın fiyatları ne olur yazımı inceleyebilirsiniz.

Fed Faiz Artırırsa Altın Ne Olur
Fed Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

 

FED Nedir?

Fed nedir konusunu kısaca açıklayacak olursak; ABD merkez bankası olarak tanımlayabiliriz. Yetkileri bakımından Merkez Bankası olarak gözükse de işleyişi bakımından farklıdır.

Şöyle ki; bankalar kendi bölgelerinde 12 Merkez Bankası kuruyor. Her Merkez Bankası’nın dokuz üyeli yönetim kurulu var. Bu dokuz üyenin altısı pay sahibi bankalar tarafından belirlenirken geri kalan üç üye merkez (Fed) tarafından atanıyor.

Bu sistemi Washington merkezdeki Yönetim Kurulu (Guvernörler Kurulu) kontrol ediyor. Guvernörler Kurulu’nun bir başkan bir de yardımcısı olmak üzere toplamda yedi üyesi bulunuyor.

Bu kurulun tamamı ABD Başkanı tarafından belirlenip Kongre tarafından onaylanması gerekiyor. Böylece iplerin kamunun elinde olduğu yarı özel yarı kamusal bir sistem ortaya çıkıyor.

FED toplantılarının önce ve sonrasında piyasaların durumu hakkında bilgilendirme almak isterseniz aşağıdaki kutucuğa mail adresinizi bırakabilirsiniz. Yalnızca FED toplantılarında değil düzenli olarak alacağınız mailler ile piyasaları daha kolay takip edebileceksiniz.

FED Faiz Kararı Neden Önemli?

Fed faiz kararı - fed faiz artırır mı
Fed Faiz Kararı Neden Önemli?

Fed faiz kararı ve açıklamalarının bu kadar önem taşımasının başlıca sebebi, dünyanın en büyük ekonomik gücü olan ABD’nin para politikasını şekillendirmesidir. Fed’in alacağı kararlar ABD ile sınırlı değildir. Çünkü dolara yön verir.

Tüm dünyadan birçok insan Fed faiz artırır mı sorusunu düşünerek hareket etmektedir? Fed faiz artırırsa dolar ne olur, altın ne olur gibi senaryoları hesaplayarak yatırımlarını yönlendirmeye çalışır.

Bu yüzden Fed faiz kararı da ekonomi dünyasında en çok takip edilen konulardan biridir. Hatta bırakın fed faiz kararı açıklamasını, faiz artırımı olabileceğine yönelik bir demeç bile doların hareketlenmesine sebep olur. Bu demeçin hangi yetkili tarafından yapıldığı da ayrıca önem taşır. Örneğin bu açıklama Fed başkanı tarafından yapılıyorsa önemli dolarda önemli hareketler görebiliriz.

Ülkelerin dış ticaretlerinde dolar kullanması ve günümüzün en önemli kaynaklarından petrolün satışının dolar üzerinden yapılması Fed açıklaması ve kararlarının etkisini tüm dünyaya yayar.

Olumsuz yönü ise ABD ekonomisindeki sarsıntı diğer ülkelerde de fazlasıyla hissedilir. Özellikle yurt dışından sermaye bulmak zorunda olan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler bu etkileri çok daha fazlasıyla hisseder. Gelişmekte olan ülkeler cari açığı dengelemek için dış finansmana ihtiyaç duyarlar.

Fed faiz kararı artış yönünde çıkarsa  bu ülkelere olumsuz yansırken faizleri düşük tutması olumlu yansıyacaktır.

Tabi Fed’in tek para politikası aracı artık sadece faiz kararı değil. Fed 2008′ deki küresel krizde alışılagelmiş yöntemlerin dışına çıktı.

Krizden çıkmak için rekor derecede düşük faizler uyguladı ve olağan dışı bir önlem olarak varlık alım programı başlattı. Bu genişlemeci politikaların sonucu olarak piyasalar da etkilendi ve uluslararası piyasalarda temel değişim aracı olan doların arzı arttı.

Dolar arzının artması, doları ucuzlatarak diğer yabancı ülkelerin de borçlanma seviyelerini artırdı. Bu durum da Fed kararlarının önemini uluslararası ekonomi için daha da önemli bir seviyeye taşıdı.

Fed kararlarının yanı sıra FOMC toplantılarının kayıtları da oldukça önemlidir. FOMC tutanakları toplantıdan 3 hafta sonra açıklanır ve toplantıda geçen konuşmaların detaylarını içerir. Yatırımcılar için bu tutanak gelecekteki politikalara ışık olabileceğinden sıkı takip edilir. Tutanakların satır araların da geleceğe yönelik ipuçları olması muhtemeldir.

2020 FED Toplantı Tarihleri ve FED Toplantısı Ne Zaman?

FED toplantısı ve toplantıdan çıkacak kararlar tüm dünya için önem taşıyor. Toplantıdan birkaç hafta önce faiz kararına ilişkin ipuçları da piyasada fiyatlanmalara sebep oluyor. Bu yüzden toplantı tarihlerini önceden bilmek ve hazırlıklı olmak önemli.

Önümüzdeki toplantılar 17-18 mart, 28-29 Nisan ve 9-10 Haziran’da olacak. Ancak koronavirüs sonrası bu toplantı tarihleri değişebilir. Ya da toplantı öncesinde de kararlar alınabilir.

FED toplantı tarihleri resmi internet sitesinde yayınlanıyor. Yayınlananan takvime göre 2020 yılındaki toplantı tarihleri şöyle:

 • 28-29 Ocak
 • 17-18 Mart
 • 28-29 Nisan
 • 9-10 Haziran
 • 28-29 Temmuz
 • 15-16 Eylül
 • 4-5 Kasım
 • 15-16 Aralık

Her ne kadar belirlenen FED toplantı tarihleri yukarıdaki gibi olsa da koronavirüs salgını nedeniyle FED toplantı tarihlerinden önce de acil toplantılar yaparak kararlar alabiliyor. Örneğin; 17-18 Mart’ta yapılacak toplantıdan önce 2 kez acil toplantı yaparak faiz indirimi kararları verdi.

FED Başkanı Kim ve Nasıl Seçilir?

ABD Başkanı, Fed Başkan adayını açıklar. Eğer senatoda uygun görüp onaylarsa başkan seçilir ve dört yıllık görevine başlar.  Fed’e şu an Jerome Powell başkanlık ediyor. 

Tarihçesi

Fed, 1913 yılında federal rezerv sistemi adıyla kuruldu. İlk yıllarında görevi tarım kredilerini düzenlemekti. 1929’da ki Büyük Buhran’dan sonra ABD Kongresi Acil Bankacılık Yasası dışında, biri 1933 diğeri 1935’de olmak üzere iki bankacılık yasası daha geçirdi. Bu yasalarla Merkez Bankalarına tanınan haklar Fed’in haklarını da artırdı. Hükümet denetimi olmadan çalışma  Fed’in özgürlük alanını genişleterek önemini katladı. 1933’deki bankacılık yasası ile Fed’in para politikası belirleme organı olarak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kuruldu. Bu yasa ile FOMC’nin aldığı kararlar Rezerv Bankalar için tavsiye niteliğindeyken 1935’de çıkarılan bankacılık yasasıyla FOMC’nin şu anki yapısını oluşturdu. Ayrıca 1934’de geçirilen ayrı bir yasa ile yatırımcıları koruması ve piyasaları kontrol etmesi amacıyla ABD’nin SPK’sı da diyebileceğimiz Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC, Securities and Exchange Commission) kuruldu.

İlk FED başkanı Charles Hamlin. Şu anki FED başkanı Jerome Powell ise on altıncı başkandır.

FED’in Görevleri

 • Para basımından ve dağıtımından sorumludur.
 • Enflasyon ve döviz kurunu yönetmek için faiz oranını belirler.
 • Piyasanın para arzı ve kredi ihtiyacını tespit eder.
 • Güvenli ve sorunsuz bankacılık anlayışı sağlamaya çalışır.
 • Bankaları denetler ve düzenler.
 • Bankalar arası fon aktarımını sağlar.
 • Bu asli görevlerin yanı sıra ekonomik krizlere engel olmak için acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir ve ABD hükümetine mali danışmanlık yapabilir.

FED’in Organları

 1. Yönetim Kurulu
 2. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)
 3. 12 Merkez Bankası
 4. Üye Bankalar
 5. Danışma Komisyonları

FOMC normal şartlar altında yılda 8 kez toplanır. Gerekli görülürse bu sayı artabilir. Kararları 7 kişilik yönetim kurulu üyesi ve 5 bölgesel Merkez Bankası başkanından oluşan kurul verir. Bu beş bölgesel Merkez Bankası her sene değişir. Böylece her bölgeye zamanla kararlarda söz hakkı verme amacı güdülür. Oy vermeyen diğer 7 bölgesel Merkez Bankası başkanları sadece görüş bildirebiliyor ancak oy verme yetkisi olmuyor. Kuruldakilerin en fazla görev alabilecekleri süre 14 yıldır. Başkan ve yardımcılarının ise görev süresi 4 yıldır fakat görev süresi sonunda eğer ABD Başkanı uygun görürse görev süreleri uzatılabilir.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 YORUMLAR

  • Teşekkürler. Dolar ne olur başlıklı yazımdan takip edebilirsiniz. Çok daha detaylı bir anlatım mevcut. Ayrıca çeşitli kurumların güncel yorumlarını da ekliyorum.

 1. Bilgilendirmeniz harika her detayı anlatmışsınız teşekkürler . Şunu bilmek isterdim .Maddi gücü piyasayı sarsabilen birlikte hareket eden lobilerin alım ve satım yaparak piyasayı farklı bir noktaya taşımasını engellenmesi için birşeyler yapılabilir mi yatırımcılar kendilerini nasıl korumalı yatırımcıları gerçekden endişelendiren ürküten nokta bu herzaman iki üç adım öndeler .

  • Piyasa o kadar büyük ki manipüle edilebilir bir şey değil. Borsa olsaydı dediğinizde haklıydınız. Borsada bir şirketin hisseleriyle işlem yapıyorsunuz. Şirket ne kadar büyük olabilir ki? Ancak burada para birimleri söz konusu.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz