Enflasyon Nedir? Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

Enflasyon nedir? Enflasyon yükselirse ne olur? Enflasyon, fiyatlar genel düzeyindeki artışı ifade eden bir terimdir. Bu sadece belirli bir maldaki fiyat artışını ifade etmez, mal ve hizmetlerin fiyatlarının genel olarak artışını gösterir. Bununla beraber paranın satın alma gücü düşer. Yani enflasyon varsa, paranızın bir sonraki dönemdeki satın alabilme gücü bir önceki döneme göre daha düşük olacaktır.

Enflasyon oranı yılda %200’ün üstünde olursa bu durum hiperenflasyon olarak adlandırılır. Bu denli yüksek enflasyonun olması, ekonomik krizlerin işaretçisidir. Dünyada bugüne kadar pek çok örneği görülmüştür. Deflasyon ise fiyatlar genel düzeyindeki düşüşü ifade eder. Yani enflasyonun aksine paranın satın alım gücü artar.

Enflasyon nedir diye baktık şimdi de nedenlerini öğrenelim;

Enflasyon nedir? Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Enflasyon neden yükselir? Enflasyon nedir sorusu gibi cevabı oldukça merak edilen, çözümü nedir diye sorulan bir sorudur. Bir yerde enflasyonun var olması, orada mal ve hizmetlere sonraki dönemde daha fazla para ödememiz anlamına gelir. Peki enflasyonun nedenleri nelerdir?

Ekonomistler bu konu üzerine kafa yormaktadırlar ve bazı noktalarda hemfikirdirler denebilir. İlk olarak, piyasadaki mallara ve hizmetlere olan talebin artması ve mal ve hizmet arzının talepten düşük olması enflasyona neden olan en önemli konulardandır.

Diğer önemli neden ise şirketlerin mal ve hizmet üretimindeki maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle fiyatlara zam yapmasıdır. Ayrıca ülkede para arzının artması da enflasyona neden olan durumlardan bir tanesidir.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

enflasyon hesaplama
Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon hesaplama işlemi göründüğü kadar basit bir işlem değildir. Çünkü birçok mal ve hizmetin belirli zaman aralıklarıyla incelenmesi gerekir. Hesaplama yaparken, hanehalkının harcamaları göz önüne alınarak bir temsili sepet oluşturulur. Sepet içindeki mal ve hizmet harcamaları, harcama paylarına göre ayrılır. Bu payların belirli zaman dilimleri içerisindeki fiyat değişimleri izlenir. Sepet fiyatındaki aylık değişim aylık enflasyon oranı, yıllık değişim ise yıllık enflasyon oranı rakamlarını gösterir.

Enflasyon hesaplanırken, tüketici açısından mal ve hizmetlerdeki fiyat değişimlerini hesaplamak için kullanılan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve üretici açısından mal ve hizmetlerdeki fiyat değişimleri hesaplamak için kullanılan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) hesaplama yöntemleri kullanılır.

Basit örneklerle ile anlatmak gerekirse;

Geçen yıl bir pazara gittiniz ve elinizde bir sepet var. Sepetinizi çeşitli şeylerle doldurdunuz ve toplamda 200 lira ödediniz. Ertesi yıl tekrar pazara gittiniz ve aynı miktarlarda aynı şeylerden aldınız ve bu kez 230 lira ödediniz diyelim. Bu durumda fiyatlarda %15 oranında bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Yani yıllık enflasyon oranı %15’dir.

Benzer bir örnek daha verelim. Enflasyon oranı %5 olarak açıklanmış olsun. Bu durumda siz 1000 liraya alacağınız mal ve hizmetleri artık 1050 liraya alabileceksiniz.

Tüm bu örneklerde de gördüğümüz üzere enflasyon yükseldikçe paranızın alım gücü düşmekte, önceki döneme göre daha az alım yapabilir hale gelmektedir.

Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

enflasyon nedir, enflasyon ne olur
Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

Bir ülkede enflasyonun olması ve yükselmesi o ülkeye ekonomik olarak zorluklar yaşatır. Yükselmesiyle beraber paranın satın alım gücü düşer ve yaşam maliyeti gittikçe artar. Ayrıca paraya olan güven azalır ve yabancı para ile gayrimenkule yönelim artar.

Enflasyonun yükselmesinin getirilerinden biri de belirsizliktir. Fiyatların ne olacağı kestirilemediği için tüketici ve üretici fiyatlar konusunda kafa karışıklığı yaşarlar. Tüketiciler harcama yapmak, üreticiler ise yatırım yapmaktan çekinirler. Çünkü fiyatları takip etmek güçleşir.

Enflasyon oranını doğru tahmin etmek önemlidir. Eğer doğru tahmin edilemezse borç verenler zararlı çıkar. Onun için takip önemlidir. Bankalar enflasyonun yükseldiği zamanlarda yüksek faizle borç verirler. Çünkü paranın değerinin azalacağını ve zararlı çıkabileceklerini bilirler.

Mal ve hizmetlerin fiyatlarında anlık değişimler meydana gelebilir. Ülkede, diğer ülkelere kadar daha yüksek enflasyon varsa, yerli ürünlerin rekabet gücü azalır. Bu durumdan tüketici de üretici de zarar görecektir. Fiyatların devamlı yükselmesi sonucunda enflasyon oranıyla maaşlara gelen zam oranı birbirini dengelemezse, tüketiciler zarara uğradıkları için şikayet etmeye devam edeceklerdir.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz