Dolar Yorum ve Analizleri Mart 2022 – Dolar Ne Olur?

Dolar ne olur diye merak eden yatırımcılar, dolar hakkında birçok araştırma yapmaktadır. Dolar fiyatları birçok faktörden etkilendiği için hangi şartlarda fiyatların artacağı ve hangi şartlarda düşeceği bilinmelidir.

Dolar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli olan bir para birimidir. Fiyatlarında meydana gelen değişimler, ülkemizdeki fiyatlara da doğrudan ve dolaylı olarak etki eder. O zaman dolar fiyatları hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Neler?

Dolar ne olur sorusu ve dolar yükselir mi düşer mi ikilemi Türk yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri. Çünkü Türk yatırımcılar için en popüler yatırım aracı Dolar TL olarak da bilinen USDTRY paritesi.

Burada dolar fiyatları ile ilgili çeşitli yorumlar ve analizler görebileceksiniz. Gördüğünüz tüm analizler uzmanlar ve kurumlar tarafından değerlendirilen ve ortaya çıkarılan sonuçlardır. Tüm bunları okumanızı ve doların gidişatı ile ilgili bilgi sahibi olmanızı öneriyorum. Böylece dolar yükselir mi düşer mi rahatlıkla görebileceksiniz.

Bu sayfanın üst kısmında canlı dolar kuru fiyatı ve grafik bulacaksınız. Hemen aşağıda ise sektörden kurumların dolar yorum ve analizi yer alıyor. Güncel dolar yorumları her gün güncellenerek burada yer alacak.

Ayrıca son yatırımcıların son dolar yorumu ne diye merak ediyorsanız yorum penceresini de takip edebilirsiniz. Her tipten yatırımcılar için dolar forumu olarak yorum penceresini kullanabilirsiniz.

Dolar Yorum ve Analizi [Kurumların Güncel Analizleri]

Aşağıda kurumların güncel dolar yorum ve analizleri yer almaktadır.

14 Mart 2022  – Kurumların Güncel Dolar Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – Dolar/TL Haftaya Yükselişle Başladı – 14 Mart 2022

Dolar/TL, geçen hafta artan jeopolitik riskler ile 15.00’a kadar yükselmişti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna ile ilgili müzakerelerde olumlu gelişmeler var yorumu ile piyasalar bir miktar rahatladıktan sonra kur 15.00’dan 14.60’lara kadar gerilese de daha önce de beklediğimiz gibi düşüş kalıcı olamadı ve bu hafta yeniden 14.90’a yaklaşılmış durumda. Hem TCMB hem de Fed’in faiz kararı vereceği bu kritik haftada kurda yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. 15.00 şuan için yukarıda teknik ve psikolojik olarak en önemli direnç olarak karşımıza çıkarken kurda yaşanacak geri çekilmelerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesini öneriyoruz.
Destek: 14.70, 14.60, 14.40
Direnç: 15.00, 15.10, 15.20

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

İntegral Yatırım Dolar Yorumu – 14 Mart 2022

Piyasaların gündeminde bu hafta da Rusya – Ukrayna savaşı kalmaya devam ediyor. Görüşmelerden tansiyonu azaltacak somut kararlar çıkmaması ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini sürdürüyor olması risk iştahını düşük tutarken gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Ancak, bu hafta sadece Rusya – Ukrayna savaşına dair detaylar takip edilmeyecek. Merkez Bankalarının faiz kararları da oldukça önemli olacak. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed), Perşembe günü TCMB ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı var. TCMB’nin faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tutması beklenirken Fed’in faiz artırımlarına başlaması bekleniyor.

Beklentiler 25 baz puan faiz artırımı olacağı yönünde şekilleniyor. Bu ay yapılacak faiz artırımı ile birlikte önümüzdeki aylarda izlenebilecek para politikasına ilişin sözel yönlendirmeler takip edilecek. DolarTL geçen hafta 14.23 seviyesinden 14.76 seviyesine yükselmesinin ardından bu sabah 14.80 seviyesinde bulunmaktadır. Rusya – Ukrayna savaşına dair gelişmeler ve merkez bankaları kararları bu hafta Dolar kurunun seyri üzerinde etkili olacaktır.

Teknik Analiz: DolarTL geçen hafta yukarı yönlü seyrini sürdürerek haftayı 14.76 seviyesinde sonlandırdı. Bu hafta da kurda bir rahatlama görülmüyor. Rahatlamadan bahsedebilmek için ilk etapta 14.68 seviyesi altında seyirlere ihtiyaç var. 14.68 seviyesi altında seyirler görülmez ve 14.80 direnç seviyesi üzerinde seyirler takip edilirse kurda yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir. 14.80 seviyesi üzerindeki seyirlerde 14.97 direnç seviyesi takip edilecek.

Destekler: 14.80 / 14.68 /14.45
Dirençler: 14.98 / 15.10 / 15.63

İnfo Yatırım Dolar Yorumları – 14 Mart 2022

Piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de yıllık enflasyon Şubat ayında yıllık bazda yüzde 54.44 seviyesine yükseldi. Böylelikle enflasyon yüzde 50’yi aştı. ÜFE’ye bakıldığında ise Şubat ayında 2021 yılının Şubat ayına kıyasla yüzde 105.01 artış yaşandığı görüldü. Aylık ÜFE ise yüzde 7.22 olarak gerçekleşti.

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 14.02 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite haftasının son işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın son işlem gününde ise gözler ABD kanadında olacak. 16:30’da ABD kanadından açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. FED’in de yakından takip ettiği veriler piyasalar tarafından da yakından incelenecek.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.25 – 14.41 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.00 – 13.70 – 13.46 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Ahlatcı Yatırım Dolar Yorumu – 14 Mart 2022

Kurda son 2-3 gün içinde bant aralığı 14,65-14,85TL aralığında gerçekleşiyor. Bugün dünya genelinde veri akışı zayıfolmakla birlikte 4. Görüşmenin Rusya ve Ukrayna arasında yapılacak olması bir süre daha barış için adımların atılacağı anlamına geliyor. Bu hafta gerçekleşecek TCMB PPK toplantısı kur için önemle takip edilecek.

Olası faiz ile ilgili düzenlemeler kur üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 14,95 ve 15,00 direnç seviyesinin takip edilebilir. Olası satış baskısı durumunda ise 14,85 ve 14,70 destek seviyeleri takip edilebilir.

Tacirler Yatırım Dolar Yorumu – 14 Mart 2022

Haftanın son işlem gününde GoÜ para birimlerinin tamamına yakınında satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının ise gün içi kayıplarını telafi ederek günü yükselişle tamamlamayı başardığı ve olumlu ayrıştığı takip edildi. Cuma gününü dolar karşısında %0,5 oranında yükselişle tamamlayan TL, en iyi performans gösteren GoÜ para birimi konumunda yer aldı. Bununla birlikte gün içerisinde 15,00 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi, üst üste sekiz günlük yükselişinin ardından Cuma gününü 14,76 civarından düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 666 baz puana inerken, 10 yıllık tahvil faizi %25,71’e geriledi.

USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 14,80 seviyesinden işlem görüyor. Devam etmekte olan jeopolitik riskler ve güçlü dolar endeksinin yarattığı baskı çerçevesinde USDTRY paritesindeki risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiği görüşündeyiz. Teknik görünümü incelediğimizde USDTRY paritesinin günlük grafiğinde bir yükseliş kanalı oluşturmuş olduğunu görüyoruz. Kanalın alt ve üst sınırlarını göz önünde bulundurduğumuzda kurda kısa vadeye ilişkin 14,00 – 15,00 bandının ön plana çıkmaya devam ettiğini görüyoruz.

Teknik göstergeler kurun 14,00 seviyesi altına inmediği müddetçe olası geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini işaret ediyor. Diğer yandan 15,00 seviyesinin aşılması ve günlük grafikteki kanalın yukarı yönlü kırılması durumunda ise yükseliş eğiliminin hız kazanması beklenebilir. Böyle bir durumda kısa vadede 15,60, 16,23 ve 16,90 dirençleri izlenecek. Ancak bu seviyelerin geçmişte yalnızca birkaç defa test edilen seviyeler olmasından ötürü güçlü birer direnç teşkil etmediklerini belirtmekte fayda var.

2022 Yılında Dolar Artar Mı?

2021 yılı dolar açısından hareketli geçeceğe benziyor. 2020’nin başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan corona pandemisi, ülkelerde kriz durumları oluşturabiliyor. Özellikle sınırların kapatılması ve çoğu sektörde üretimin durması ile birlikte altın gibi ürünlere yatırım artabiliyor. Korona vakalarının pik yaptığı süreçte dolar oldukça hareketliydi. Buna ek olarak ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı gösteriler ve bunun etkisi hala devam ediyor.

Hükümete güvenin azalması ve Kasım 2020’de yapılacak ABD başkanlık seçimi de düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde doların hareketli olabileceğini, zaman zaman yükselebileceğini zaman zaman da düşebileceğini tahmin ediyoruz. Tabi ki Trump iktidarda kalmak için ekonomideki sıkıntıları çözecek yönde hareket etmek zorunda kalacak. Bu dönemde de yükselişler görebiliriz.

Dolar TL açısından son yılların en hareketli dönemi 2018 yılı sonbaharıydı. 2018 yılı USDTRY açısından oldukça hareketli geçmişti. 2018’in başında 3,77 TL olan dolar, yıl içinde 7,20’leri görerek rekor üstüne rekor kırdı. 2018’in son gününü ise 5,30 seviyelerinde kapattı. Yani 1 yılda yaklaşık %40 seviyesinde bir yükseliş yaşamış.

2018 içinde Rahip Brunson davası ve ABD ile gerilen ilişkiler sonrasında dolar rekor kırarak 7 TL’nin üzerine çıktı. Ancak arka arkaya yapılan müdahaleler ile birlikte doların 6 seviyesine kadar düşürülmesi sağlandı. Ardınan Rahip Brunson’ın salınması, ABD ile ilişkilerin normalleşmesiyle beraber 5 seviyesine kadar düşüşler gördük.

2019 yılında ise dolar 5-6 TL bandında gidip geldi ve yıl sonu yükseliş yaşayarak 5,95’in üzerinde yılı kapattı. Peki bundan sonra dolar yükselir mi yoksa düşer mi? 2022 yılında dolar artar mı?

2020 yılında tüm dünyada pandemi ilan edilmesine neden olan koronavirüs salgını nedeniyle finans piyasaları da hareketli dönemler yaşıyor. Bu sürece kadar olan dolar kuru tahminleri için 2021 Dolar Kuru Tahminleri yazısı hazırlayarak tüm önemli kurumların tahminlerine yer vermiştim. Ancak gelinen noktada bu tahminlerin bazıları geçerliliğini yitirmiş durumda. Çünkü öngörülmesi mümkün olmayan olağanüstü bir durum oluştu. Bu nedenle yeni tahminler geldikçe o yazıma da eklemeye devam ediyorum. Takipte kalın.

Dolar bugün ne olur sorularınız içinse hemen yukarıda kurumların güncel dolar yorumları bulunuyor. Bu yorumları okuyarak kısa vadede ya da bugün dolar ne olur sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Aynı zamanda kurumların geçmiş dolar yorum ve analizleri de sayfanın altında yer almaktadır. Dolar neden yükseldi, dolar neden düşüyor gibi konuların cevabı için de bu kısma bakabilirsiniz.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Nasıl Takip Edilmeli?

Öncelikle dolar ne olur konusu olabildiğince yoruma açık ve farklı argümanların ileri sürülebileceği bir konu. Dolar ne olur uzman yorumları da çok fazla çeşitlilik göstermekte.

Televizyonlarda ekonomi bültenlerini ve programlarını görüyoruz. Kimi uzmanlar dolar fiyatlarının Türkiye’ye karşı bir operasyon olarak arttırıldığını bile iddia ediyor. Ve bu tarz görüşler oldukça ciddi taraftarlar da bulabiliyor.

dolar ne olur uzman yorumları - dolar ne olacak

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Nelerdir?

İyi bir dolar yatırımı için temel ekonomik verilerin nasıl yorumlanacağını ve dolar grafik ve fiyatlarının bunlardan nasıl etkilendiğini bilmek gerekiyor. Böylece, dolar ne olur uzman yorumları neler diye baktığımızda karşımıza çıkan uzman yorumlarını daha sağlıklı değerlendirebiliriz.

Dolar kuru fiyatı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen haberler ve verilere göre sürekli değişiklik içerisine giriyor. Bu veriler üzerinde yükseliş ve düşüş trendleri oluşuyor. Dolayısıyla dolar ne olacak diye bakarken ilk iş olarak bu verileri ve etkilerini bilmekte fayda var.

Dolar Yükselir Mi?

dolar yükselir mi dolar düşer mi dolar ne zaman düşer
Dolar Yükselir Mi Yoksa Düşer Mi?

Dolar yükselir mi konusuna cevap verecek olan  ABD’den gelen olumlu ekonomik, siyasi veriler ile Türkiye’den gelen olumsuz verilerdir. Bu verileri iyi inceleyerek dolar yorum ve analizi oluşturmak gerekir.

Ama bunu yaparken doların hareketlerine hem Türkiye hem de ABD kaynaklı faktörlerin karar verdiğini de unutmayın. Yani bu üç faktörü hem Türkiye hem de ABD için değerlendirin ve hangi para biriminin diğerine önümüzdeki süreçte ağır basabileceğine karar verin.

Gelin beraber şuana kadar olan gelişmelerde dolar neden yükseldi diye bakalım.

Doların temelde yükselme sebebi ülke ekonomisinin kötüye gidiyor olması. 2 TL’den 6-7 TL seviyelerine kadar yavaş yavaş yükselmesinin ardında yatan sebep bu. Ancak arada ani yükselişler de belli olaylardan kaynaklı. Örneğin; 2018’te yaşanan Rahip Brunson krizinde kısa sürede Dolar TL kuru 7,20 seviyelerine kadar çıkmıştı.

Yine ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik ortamdan dolayı zaman zaman hızlı yükselişler yaşıyoruz. Suriye sınırımızda girdiğimiz operasyonlar, siyasi seçimler gibi konularda bu yükselişler hız kazanıyor. Ancak sonrasında durum normale dönmeye başlayınca dolar da tekrar düşmeye başlıyor.

Anlayacağınız üzere dolar fiyatı hareketindeki esas neden ekonominin durumu. Bunun dışındaki nedenler Dolar TL kuru için yükselişler yaratsa da durum normale döndükten sonra tekrar düşüyor.

2020 yılında koranavirüs salgını nedeniyle tüm dünya alarmda. Ülkemizde bu krizden kötü etkilenmekte olan ülkelerden biri. Açık söylemek gerekirse gerek ABD gerekse Avrupa ülkeleri çok kötü etkilenmekte. Kore ve Singapur gibi Çin’in yakınında bulunan ve böyle bir salgına karşı önceki deneyimlerden yola çıkarak hazırlıklı olan ülkeler dışında birçok ülkenin salgınla mücadelede sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.

Birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de yüzlerce ölüm binlerce vaka olmasına rağmen okullar tatil edilmemiş, karantina uygulamaları başlatılmamıştı. Türkiye bu açıdan nispeten biraz daha iyi durumda.

Koronavirüs sonrası dolar yükselir mi diye bakalım. Burada önemli olan sadece Türkiye’nin durumu değil. Çünkü tüm devletler şuanda ekonomik açıdan zarar görüyor. Eğer koronavirüs sonrası turizm kendini hızlıca toparlamazsa, yabancı yatırımcıların ülkeye yatırımları ve ihracatımız eski haline dönmezse dolar yükselecektir. Diğer ülkeler de benzer durumlardan muzdarip. Ancak onların ekonomik durumu görece daha iyi olduğu para basabilir, salgından sonra da yüksek faiz vererek piyasadaki parayı toparlayabilirler, para birimlerini eski değerine kavuşturabilirler.

Önümüzdeki süreçte doların seyrini korona vakalarının azalıp artması ve ABD’deki ırkçılık karşıtı hareketlerin sonuçları gösterecek. Ayrıca kasımda ABD’de başkanlık seçimi var. Seçime yaklaştıkça sertleşen politikalar ve karşılıkları dolar yükselecek mi düşecek mi bize gösterecek.

Dolar Düşer mi?

Son dönemde koranavirüs salgını nedeniyle bütün ülkeler ekonomik açıdan da olumsuz etkilendi. Peki bu durum TL için bir avantaja dönüşür mü ve dolar düşer mi?

Dolar kaç lira diye baktığımızda gün içinde bile fiyatı geniş bir aralıkta seyrediyor. Doların kısa sürede yükseldiğini ve yine kısa sürede düştüğünü görebiliyoruz. Çünkü salgın nedeniyle ülkeler de olağanüstü önlemler almak ve olağanüstü açıklamalar yapmak zorunda kalıyor.

ABD’de salgının etkili seyretmesi ve George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan gösteriler, ABD ekonomisini önemli ölçüde etkilemekte. Zaten pandemi yüzünden birçok sektör, çalışmayı durdurmuş ve birçok kişi de işsiz kalmıştı. Tüm bunların üzerine bu gibi olayların yaşanması doların üzerinde önemli etkiye sahip olacaktır.

ABD’den gelen açıklamalar işlerin kötüleştiği bir senaryoda ABD’nin yüksek miktarda dolar basacağına işaret etti. Bu açıklamalar sonrası altın fiyatları yükselirken Dolar TL kuru da düşüş yaşadı. Çünkü para bastıkça dolar çoğalacağı için değer kaybına uğraması dolardaki yatırımcılar diğer para birimlerine ve emtialara yöneltti. Dolar neden düşüyor dediğiniz anlarda muhtemelen benzer açıklamalar ve durumlardan kaynaklandığını göreceksiniz. Bu durumun ne olduğunu öğrenmek için bu sayfada güncel dolar yorum ve analizlerine bakabilirsiniz.

Dolar neden düşer diye merak ediyorsak bu gibi senaryoları takip etmemiz gerekecek. Eğer ABD salgından Türkiye’ye göre çok daha fazla bir şekilde etkilenirse USD değeri TL’den daha hızlı değer kaybedebilir. Sonuçta iki ülke para birimi de değer kaybı yaşayacak. Önemli olan hangisinin daha fazla değer kaybı yaşayacağı.

ABD’nin salgına önlem almakta en çok geciken ülkelerden biri. Salgının kontrolünü kaybetmesi ve işlerin diğer ülkelere kıyasla çok daha kötü hale gelmesi durumunda Dolar daha fazla değer kaybederek Dolar TL kurunun da düşmesine sebep olacaktır.

Ancak her ne kadar sağlık açısından durumu kötü yönetseler de ekonomik açıdan çok güçlü bir ülke oldukları için dolardaki düşüş kısa sürede kendini toparlayabilir. Uzun vadede yükselişe dönüşebilir. Burada esas faktör olarak Türkiye’nin işleri ne zaman toparlayabileceği, turizm, ihracat, yabancı yatırımları ne kadar kısa sürede yoluna koyabileceği.

Dolar Yorumları Yaparken Nelere Dikkat Ediliyor?

dolar yorumları - dolar tahminleri - dolar tl paritesi
Dolar Yorumları

Dolar ne olur öğrenmek ve dolar kuru analizleri yapmak için fiyatların hangi faktörlerden etkilendiğini iyi bilmek gerekir. Dolar fiyatlarına ve hareketlerine karar veren üç temel faktör var.

Bunlar sadece USD değil diğer para birimlerinin de hareketlerine karar veren faktörler aslında. O yüzden dolar analizi yanı sıra diğer paritelerin analizinde de bu faktörlerden yola çıkabilirsiniz. Bu faktörlerin başarılı şekilde yorumlanması dolar kuru için de başarı yakalamanızı sağlayacaktır.

Aşağıda dolar yorum ve analizi yapmak için en çok dikkat edilmesi gereken etkenleri görebilirsiniz. Bu etkenleri değerlendirip ortaya bir tahmin ve yorum koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra dolar kuru analizleri için uzman yorumları nelerdir diye bakabilirsiniz. Birçok önemli banka ya da finans kuruluşu yıl sonu için dolar tahmini, önümüzdeki 12 ay için tahminler ya da sonraki yıl sonu için dolar analizleri yapmaktadır.

Bu dolar yorumlarını okuduktan sonra aşağıdaki dolar fiyatını etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurarak kendi dolar yorumunuzu yapmanız mümkün.

Faiz

Bir paranın değerine karar veren temel göstergelerden biri faizdir. Paradan para kazanma yöntemi herhalde dünya üzerinde en zahmetsiz para kazanma yöntemidir ve bir paradan ne kadar para kazanabileceğinize faiz karar verir.

Dolayısıyla X para biriminin faizi Y para biriminin faizinden daha fazla ise X para birimi Y para birimine karşı daha fazla talep görür ve değer kazanır.

Bu ilişkiyi son yıllarda çok net bir şekilde gerçek hayatta gördük aslında. ABD Merkez Bankası Fed faiz artırımı yapmaya başladı ve dolar birçok para birimine karşı son yıllarda değer kazandı ve sonuç olarak diğer önemli majör para birimlerine karşı ağırlıklı değerini gösteren dolar endeksi bundan üç sene önce 80.00 seviyelerindeyken şu anda 100.00 seviyelerinde.

Yani bir para biriminin değerine ve hareketine karar veren unsurların başında faiz geliyor. Bir merkez bankasının faiz politikasında değişikliğe gitmesi veya değişikliğe gideceği yönünde sinyal vermesi o para biriminde birkaç yıllık trend hareketlerine neden olabilir.

Koranavirüsle mücadele ederken birçok ülkenin ekonomisi de yıkıma uğruyor. Bu ülkeler, çeşitli para politikası araçlarıyla durumu toparlamaya çalışabilecekler. Piyasadaki işlemlerin sürdürülebilmesi için birçok ülke para basma yoluna gidecektir. ABD bunun ilk sinyallerini verdi. Bu durum da doların bollaşması ve değer kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak virüsle mücadele bittikten sonra ülkeler bu fazla parayı yüksek faizler sunarak piyasada toplayıp para birimini eski değerine kavuşturmaya çalışabilirler.

Bu nedenle önümüzdeki süreçte faiz kararları çok daha önemli ve piyasalarda durumu belirleyici olacaktır.

Fed Faiz İndirirse Dolar Ne Olur?

Son yıllarda Fed faiz kararı sonrası olabilecekleri yeterince deneyimleyebilecek ortam oldu. Fed faiz indirirse dolar ne olur sorusuna da düşer diyerek cevap verebiliriz.

Çünkü doların faizi diğer para birimlerine göre düşeceği için piyasada talebi azalıyor. Ancak faiz ve kur ilişkisinde dikkat edilmesi gereken noktalar var. Faizi yüksek olan para birimi daha değerlidir şeklinde düşünce oluşmasın.

Örneğin Türk Lirasının faiz oranı Dolara, Euroya karşı daha fazla. Ancak Türk Lirası daha değerli değil. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin faiz oranları gelişmiş ülkelere göre daha yüksek olur. Çünkü para biriminin talebini artırmak için bu yola daha fazla başvurulur. İlgili para biriminin diğerlerine karşı talebi artıracak gücü yoktur. Bu gücü faiz artırımı ile kazanmaya çalışabilir.

Fed faiz indirirse dolar her zaman yükselir diye bir düşünce de oluşmasın. Çünkü faiz indirimi sinyalleri önceden verilmişse piyasa tarafından bu durum fiyatlanır. Yani piyasadaki yatırımcılar nasıl olsa faiz düşecek gibi şimdiden biraz satayım diyerek hareket eder ve dolar fiyatları düşüşüne sebep olurlar. Faiz artırımı netlik kazanıp karar açıklanınca piyasa tekrar durulmaya başlayabilir. Yani faiz artmasına rağmen fiyatlar düşüşe geçebilir ya da beklenildiği kadar yükselmeyebilir. Buna dolar önceden fiyatlanması deniliyor.

Bunun yanı sıra Fed kademeli olarak yılda 4 kez faiz artırımı kararı olacağı yönünde sinyal verirken bunu 3’e düşürürse faiz artmasına rağmen dolar fiyatları yine düşüşe geçebilir.

Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed faiz artırımı yaparsa dolar genel olarak artar. Çünkü doların faiz oranı artınca dolara olan talep artacak. İnsanlar dolar almaya başlayınca doların fiyatı artacak. Bunun sebebi dolardaki faiz artınca faiz gelirinin artması ve alımların artmasıdır.

Ancak her faiz artırım kararı geldiğinde dolar yükselmez. Çünkü dolar faizinin artırılacağına dair önceden gelen sinyaller sonrası piyasa ona göre hareket eder ve gerekli yükseliş yaşanır. Karar sonrası da artış olmayabilir.

Fed faiz arttırırsa dolar ne olur, indirirse dolar düşer mi gibi konular hakkında çok daha detaylı FED Faiz yazımı okuyabilirsiniz. Birçok sorunuzun cevabını bulabilecek ve sonraki faiz kararlarını daha iyi yorumlayabileceksiniz.

Ekonomik Veriler Nasıl Değerlendirilir?

Dolar ne olur diye bakarken, dolar yorum ve analizleri için dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli etken olan ekonomik verileri iyi incelemeliyiz.

Bir ülkenin ekonomik gücü para birimini de etkiliyor doğal olarak. Ekonominin güçlenmesi para birimi için pozitif olurken ekonominin zayıflaması o para birimi için negatif olur.

Ayrıca bazı ekonomik veriler vardır ki ülkenin merkez bankası politikalarını da yakından ilgilendirir ve faiz konusunda etkileri vardır. Mesela enflasyon. Bir ülkede enflasyonun yükselerek Merkez Bankası’nı rahatsız eden seviyelere ulaşması faiz politikasında değişikliğe neden olur.

Bu durumda Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için faiz artışlarını değerlendirebilir ve bu da o para biriminin değerlenmesine yol açar. Enflasyonun Merkez Bankası’nın hedefinin altında kalması durumunda ise faizler düşürülür. Bu da o para birimi için negatif olur.

Bir para biriminin değeri için önemli diğer ekonomik verilere örnek olarak büyüme, istihdam ve PMI verilerini gösterebiliriz. Bu verilerden biri diğerinden o ekonominin içerisinde bulunduğu aşamaya göre daha fazla önem kazanabilir ve para birimine daha fazla hareket getirebilir.

Eğer uzun dönemli dolar alış satış yapacaksanız bu verilerin hassasiyeti azalabilir. Ancak kısa vadeli dolar al sat yaparak kazanç umuyorsanız bu verilerin açıklandığı dakikalarda yaşanan hareketlilik bile çok önemli kazançlar yaratabilir.

Politik Gelişmeler Nasıl Etkiler?

Politik istikrar veya istikrarsızlık ülkenin para biriminin değerini etkileyen diğer bir önemli faktör.

Genel ve yerel seçimler ile hükümet değişiklikleri yatırımcıların çok yakından takip ettiği gelişmelerdir ve bir ülkede kurulu hükümetin ne kadar piyasa dostu olup olmadığı o ülkeye gelen sıcak para veya dış yatırımı yakından ilgilendirir.

Bir ülkeye para yatırmayı düşünüyorsunuz fakat baştaki hükümetin hukuk ve demokrasi konusunda çok da pozitif tablo çizmediğini görüyorsunuz. Yatırım yapacaksınız ve para kazanma ihtimaliniz var ama kazandığınız parayı geri alamama riskiniz de var. Böyle bir ülkeye yatırım yapar mısınız?

Ben yapmam. Yaparsam da küçük miktarlarda, kaybı halinde bütçemi sarsmayacak ancak kazancı halinde anlamlı olacak şekilde yaparım. Bunun için de bu ülkelerin yukarıda faiz başlığında dediğim gibi faizi yüksek tutmaları gerekir. Aksi takdirde döviz çekmeleri zorlaşır.

Döviz çekmek için bir diğer yol da ihracat yapabilmektir. Ancak gelişmekte ola ülkeler üretmek ve ihraç etmek konusunda sıkıntılı oldukları için yine bir kısır döngüye girerler. Dolayısıyla bu tarz ülkeler için politik gelişmeler daha ayrı bir önem kazanır.

Diğer bir senaryo düşünelim. Bir ülkede çok yakında yeni bir genel seçim var ve seçim sonrası kurulacak olan yeni hükümetin ekonomi politikaları konusunda belirsizlik var. Bir tarafta bu ülke var. Bu ülkeye A ülkesi diyelim. Diğer tarafta ise B ülkesi olsun. B ülkesi genel seçimleri atlatmış ve sağlam bir hükümet kurulmuş. Hem kendi vatandaşına hem dünyaya hem de piyasaya güven veriyor. A ülkesine mi yatırım yaparsınız yoksa B ülkesine mi?

Ben B ülkesine yaparım. Yabancı yatırımcı da bu mantıkla düşünür. İster gitsin o ülkede fabrika kursun üretim yapsın. İsterse de sıcak parayla gitsin borsasına yatırım yapsın. Yabancı yatırımcı bir ülkeye döviz girişi açısından en önemli kaynaktır ve bir ülkeye döviz girmesi o ülkenin para birimi açısından pozitiftir. Dolayısıyla politik istikrar o ülkenin para birimini değerlendirir, istikrarsızlık ve belirsizlik ise para birimine değer kaybettirir.

Dolar TL paritesi de ülkedeki politik gelişmelerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Özellikle seçim zamanlarında ve ülkedeki hukuksal krizlerde bunu daha net bir şekilde görmemiz mümkün oluyor.

Yetkililerin Dolar Yorumları ve Açıklamaları

Özellikle dolar konusunda FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere FOMC üyesi yetkililerin basın açıklamaları da önemli hareketliliklere sebep olabilir. Çünkü faiz başlığında değindiğim gibi Fed faiz kararı gibi kararlar bu tarz basın toplantıları ile önceden sinyalleri verilen kararlar olabilir.

Bu yüzden yetkililerin açıklamalarını ve basın toplantılarını iyi değerlendirmek, satır aralarına dikkat etmek gerekir. Örneğin dolar fazla değerli, bu durum ihracatımızda engel oluştuyor tarzında bir cümle kurulması faizlerin fazla da arttırılmayacağına ilişkin sinyal olarak yorumlanabilir.

Faiz, ekonomik veriler, politik istikrar… Bu üç önemli faktör de analiz dünyasında temel analizin öğeleri olarak bilinir.

Bir de teknik analiz var. Tamamen istatistiksel, grafik hareketlerine ve geçmiş fiyat hareketlerine dayalı analiz yöntemi.

Benim görüşüm forex piyasasındaki uzun vadeli ana hareketlere yukarıda bahsettiğim temel anaiz faktörleri karar verir. Bu nedenle de temel analize çok daha önem veriyorum fakat teknik analizin de muhakkak yararlı tarafları var.

Dolar fiyatı için teknik analiz yapmak isteyen yatırımcılar çeşitli indikatörlerden faydalanabilir. Bunun için 2 yazımda detaylı senaryolarla örnek anlatımlar yaptım.

Bu iki yazıyı inceleyerek teknik analiz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ardından buradaki örneklerle dolar yorum ve analizinizi yapabilirsiniz.

Dolar Kaç TL – Canlı Dolar Kuru ve Grafik Nasıl?

Dolar ne kadar, dolar kaç tl gibi sorularınıza cevap için sayfanın başında canlı dolar kuru fiyatı ve bir de grafik ekledim. Sayfa başında anlık dolar alış satış fiyatını takip etmeniz mümkün.

Ayrıca gün içinde en yüksek ve en düşük seviyeleri de görebilmeniz mümkün. Bu sayede dolar kuru hareketli zamanlar mı geçiriyor yoksa yatay bir seyir mi takip ediyor anlayabilirsiniz.

Dolar fiyat hareketliliklerini öğrenerek dolardaki gelecek hareketliliklere yönelik yorumlarda bulunabilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı daha verimli şekilde yapabilirsiniz ve kar elde etme şansınız yükselir.

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar yorumları yaparken dolar tl paritesine bağımlı kalmaya yatkınız. Ancak dolar endeksi de bizim için güzel ipuçları verebilir.

Dolar endeksi, Amerikan Doları’nın diğer bazı yabancı para birimlerine karşı olan değerinin geometik ortalamasının alınmasıyla hesaplanır. Böylece doların gücü ölçülmeye çalışır. Endeks hesaplama işlemi yapılırken doların ticaret hacminin yüksek olduğu 6 para birimi hesaba katılır. Çünkü en önemli ticaret partneri bunlardır. Endeks hesabına katılan 6 para birimi Euro, Japon Yeni, Sterlin, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı.

Gördüğünüz gibi dolar fiyatları hakkında yorum yaparken sadece dolar tl paritesine bağlı gözlemler yapılmamalı. Ülkemizde çok sık olarak dönen şu tartışma vardır. Dolar mı yükseliyor yoksa TL mi değer kaybediyor? Dolar neden düşüyor ya da dolar neden yükseldi sorularına cevap verirken de uzmanlar bu hareketin dolardan mı yoksa TL’den mi kaynaklı olduğunu ayırarak dolar yorumu yapar.

Kimi uzmanlar dolar endeksini göstererek TL’nin değer kaybetmediğini doların değer kazandığı için kurun yükseldiğini söyleyebilir. Ancak bu durumda TL’nin diğer para birimleri karşısındaki değerinin artış azalışına bakarak durumun doların yükselişinden ibaret olmadığını anlayabiliriz. Dolar endeksine bakmak her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

Çünkü Çin, Meksika, Güney Kore gibi ülkelerde istatistiki olarak doların ticaret partnerliğinde İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan daha fazla hacme sahip. Ancak hesaplama formülünde hala böyle bir değişikliğe gidilmedi. Aşağıda uzun dönem dolar endeksi grafiği bulabilirsiniz.

dolar endeksi grafiği
Dolar Endeksi Grafik

Dolar Yükselirken de Düşerken de Kazanç Sağlayın!

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip olan dolar, piyasalar için ayrı bir öneme sahiptir. Dünya piyasalarında en büyük ticaret hacmi olan para birimidir ve dolardaki bir etki tüm dünyayı etkiler. Dolar ne olur sorusunun çok sorulmasının nedeni de budur aslında. Yatırımcılar açısından da en güvenilir limanlardan biri olarak görülür. Altın, petrol gibi emtialar da dolar üzerinden fiyatlanır. İşte bu kadar büyük öneme sahip olan dolardan maksimum kar nasıl sağlarız? Sadece alım yaparak ya da dolar saklayarak değil, anlık değişimler karşısında alım satım yaparak karımızı en yükseğe çıkartabiliriz. Doların işlem görmediği piyasa yoktur. Ancak sağladığı avantajlar konusunda göze en çarpanı forex piyasasıdır. Küreselleşme ve teknolojinin etkisiyle piyasaların hareketlere verdiği fiyatlandırma süreleri oldukça kısalmıştır. Doları aracı kurumlardan alıp satarak bu hıza yetişmek mümkün değildir. İşte tam bu noktada forex piyasası devreye giriyor. Forexte fiziki bir alım satım olmadığı için işlemler kısa sürede piyasaya aktarılır. Ayrıca alım satımın aracı kurumlar aracılığıyla yapılmaması, verilen komisyonu da düşük tutar. Forex piyasasında işlem saatleri hafta içi 24 saat  şeklindedir. Bankaların ya da diğer aracı kurumların kapalı olduğu saatlerde dahi işlem yapabilme imkanı sunar. Bu şekilde gece veya gündüz dolardaki hareketlere karşı alım satım yapabilirsiniz. Forex piyasasının bir diğer özelliği de kaldıraçtır. Kaldıraç sayesinde işlem hacmi büyür ve kar veya zarar da o oranda artar yada azalır. Bir örnekle açıklayalım; 1:100 kaldıraç ile 1.000 dolarlık bir yatırım yapıldığında 100.000 dolar büyüklüğünde işlem yapabilme imkanı sunar. Bir örnekle açıklayalım; Yatırılan para: 10.000 USD   Kaldıraç: 1:100   USD/TRY : 3,8500 olduğunu ve bu fiyattan 1 lot(100.000 birim) alış pozisyonu açtığımızı varsayalım. USD/TRY değer kazanıp yeni fiyatın 3,8700 olduğunda kazancımız 2.000 TL (516 usd) olur.

Dolar Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 27 Mart 2020

Dolar Endeksi, ABD’de dün virüs etkisiyle işsizlik maaşı başvurularının 282 binden 3.3 milyona çıkarak tarihi yüksek seviyeye ulaşması ve destek paketinin onaylanmasıyla küresel olarak gerileme yaşadı. Peki önümüzdeki hafta dolar yükselir mi? Dolar/TL’de dün 6.50’lerden başlayan düşüş 6.39’lara kadar geriledi. Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam saatleri itibari ile salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 75’e çıktığını bildirdi. Bugün yurtiçinde ekonomik güven endeksi, ABD’de ise kişisel gelir ve harcamalar takip edilecek. Dolar endeksindeki gevşeme kur tarafını da etkileyebilir ve 6.40 altına sarkmalar yaşanabilir. Ancak salgın nedeniyle endişe ve risk faktörünün de kur üzerinde etkili olmaya devam edebileceğini hatırlatalım. Destek: 6.40, 6.38, 6.33 Direnç: 6.45, 6.50, 6.52

Dolar Ne Olacak? – 26 Mart 2020

Piyasalarda kısa süreli Fed ile artan risk iştahı sonrası Dolar/TL’de keskin bir düşüş hareketi görmüştük. Dün 6.40 altına kadar sarkan kurda bu düşüşün ardından gelen kar alımlarıyla birlikte hafif bir toparlanma yaşanıyor ve sabah saatleri itibariyle 6.45 bölgesinde dengelenmeye çalışan bir kur görüyoruz. Peki dolar yükselir mi? Dolar yorumları ne yönde? Bugün ise ABD’den gelecek olan veriler çok yakından takip edilecek. Özellikle haftalık işsizlik başvurularında 2008 krizinden bile daha yüksek bir rakam beklenmesi piyasaları teminkili olmaya itiyor. Şimdilik yukarıda 6.50, aşağıda ise 6.40 seviyelerini takip edeceğiz. Bir sonraki büyük hareket bu seviyelerden hangisinin kırıldığın bağlı olacak. Destek: 6.42, 6.40, 6.38 Direnç: 6.50, 6.52, 6.55

Dolar Yorumları – 25 Mart 2020

Dolar/TL, Fed’in açıkladığı sınırsız parasal genişleme sonrası Dolar’da yaşanan değer kaybı ve kar satışlarıyla birlikte çok sert şekilde geriledi. Peki dolar yükselir mi? 6.60 ile 2020 zirvesini tazeleyen kur, bu sabah itibari ile 6.38’lere gerilemiş durumda. Piyasalarda yaşanan kısa süreli iyimserlikle birlikte kurda satış baskısı bir süre daha devam edebilir. Ancak önümüzdeki günlerde salgın paniğinin yeniden artmasıyla birlikte zaman zaman yaşanacak yukarı yönlü ataklara hazırlıklı olmakta fayda var diye düşünüyoruz. Risk iştahında yaşanan kısa süreli artış sürdüğü sürece toparlanmalarda fazla risk almadn satış denenebilir. Destek: 6.35, 6.30, 6.28 Direnç: 6.45, 6.48, 6.50

Dolar’da Düşüş Kalıcı Olmuyor – 18 Mart 2020

Dolar/TL dün TCMB’den gelen acil toplantı ve 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası hareketlendi. Güne güçlü yükseliş hareketiyle başlayan kur 6.50’lere göz kırpmasının ardından akşam saatlerine doğru 6.40 altına gerilese de bugün verdiklerinin büyük kısmını geri alarak yönünü yeniden yukarı çevirmiş durumda ve 6.44 seviyesinde dengelenmeye çalışıyor. Kısa vadede koronavirüs belirsizliği devam ettiği sürece TL, riskli para birimi olarak değer kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor. Bu sebeple şimdilik çok risk almadan kurdaki geri çekilmeleri alış fırsatı olarak değerlendirmekte fayda var. Destek: 6.42, 6.40, 6.35 Direnç: 6.45, 6.47, 6.50

Dolar 6.50’lere Dayandı – 17 Mart 2020

Dolar/TL, dün “koronavirüs” paniğinin piyasalarda yarattığı tedirginlik sonrası gelişen ülke para birimlerinin değer kaybetmesi ile birlikte çok sert bir yükseliş gerçekleştirerek 6.40 üzerine kadar yükseldi. Peki bundan sonraki süreçte dolar ne kadar olur? 2018 Eylül ayından beri en yüksek seviyesine yükselen kurda geçen hafta da söylediğimiz gibi görünüm ve eğilim hala yukarı yönlü. Piyasaların güvenli limanlara yönelmesi ve riskli ürünlerden kaçması sebebiyle 6.50’lere kadar yükseliş devam edebilir. Fed’in faizleri indirme hamlesine rağmen hala TL getirisinin cazip olmaması sebebiyle kurda geri çekilmelerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesini bekliyoruz. Destek: 6.42, 6.40, 6.38 Direnç: 6.45, 6.47, 6.50

Dolar 6.30 Üzerine Yükseldi – 13 Mart 2020

Dolar/TL koronavirüsün Türkiye’de de görülmeye başlaması, ve küresel çapta artan paniğin etkisiyle piyasalarda Dolar Endeksinin hızlı şekilde yükselmesi, Dolar/TL’de yükselişlere hız kazandırdı. Peki dolar ne zaman düşer? Geçtiğimiz gün 6.20 direncini kıran kur bir günde 6.30 üzerine kadar tırmandı. Bu seviyelerden haftanın son işlem günü olması ve gelecek kar alımlarının etkisiyle hafif geri çekilmeler görebiliriz ancak kısa vade için görüntü hala yukarı yönlü ve 6.50’lere kadar kademeli yükseliş devam edebilir. Destek: 6.26, 6.23, 6.20 Direnç: 6.32, 6.35, 6.37

Dolarda Sert Yükseliş Devam Ediyor – 12 Mart 2020

Fed’in sürpriz faiz indirim kararı sonrası Dolar endeksinin zayıflamasıyla 6.05’lere gerileyen Dolar/TL “koronavirüs” paniğinin yeniden artmasıyla ve Türkiye’de ilk vakanın resmileşmesiyle birlikte yönünü yukarı çevirdi. Peki bu yükseliş devam edecek edecek mi? İlerleyen günlerde dolar yükselir mi? Dün 6.10’lara doğru yaşanacak geri çekilmelerin alış fırsatı sunacağını belirtmiştik ve 6.23 seviyesini test eden kurda görüşümüz hala değişmiş değil. Yukarıda öncelikle 6.25 ve buranın da kırılmasıyla 6.30’lara doğru yükselişler yaşanabilir. Büyük merkez bankalarının arka arkaya faiz indirmesi her ne kadar TL için olumlu gibi görünse de TCMB’nin de şuanda düşük faiz politikasını sürdürmesi sebebiyle TL hala cazip bir konumda değil. 6.18 – 6.15 aralığına doğru yaşanacak geri çekilmelerim alış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Destek: 6.20, 6.18, 6.15 Direnç: 6.25, 6.28, 6.30

“Koronavirüs” Vakası Sonrası Dolar Ne Olur? – 11 Mart 2020

Dolar, dün akşam saatlerinde Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklanmasıyla birlikte bir miktar yukarı yönlü yükseliş gördük. Peki dolar yükselir mi düşer mi? 6.17’lere kadar tırmanan Dolar/TL bu hareketinin ardından sabah saatlerinde gerileyerek 6.14 seviyelerinde dengelendi diyebiliriz. Ancak hem jeopolitik risklerin devam etmesi, hem de koronavirüs paniği sebebiyle düşüşlerin 6.10 altında kalıcı olması şimdilik zor görünüyor. Bu sebeple dün de söylediğimiz gibi 6.10’lara doğru yaşanacak geri çekilmelerde alış denenebilir. Şimdilik kurda satış tavsiye etmiyoruz. Destek: 6.12, 6.10, 6.08 Direnç: 6.15, 6.17, 6.20

Dolar Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 6 Mart 2020

Dolar/TL, bu hafta sert fiyatlamalarına devam ediyor. Hafta başı 6.26’ları gören kur, ardından 6.03’lere kadar gerilemesinin ardından 6.10’lu seviyelerde dengelenmeye çalışıyor. Önümüzdeki süreçte dolar ne olacak? Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin arasındaki görüşmeden İdlib’de ateşkes anlaşması çıktı ancak kararın kurda büyük bir etkisini göremedik. Şimdilik kurda Fed’den gelen faiz indiriminin etkileri devam ediyor diyebiliriz. Yükselişlerin hızı biraz da olsa kesilmiş durumda ve gün içerisinde ABD tarım dışı istihdam verileriyle birlikte kurda 6.05-6.12 arasında hareketlilikler görebiliriz. Verilerin beklentileri aşması halinde yeniden 6.10 üzerine fiyatlamalar gerçekleşebilir. Destek: 6.06, 6.04, 6.02 Direnç: 6.10, 6.12, 6.14

Dolar/TL’de Baskı Devam Ediyor, Ne Zaman Düşer? – 4 Mart 2020

Dolar/TL, hafta başında 6.26 seviyesini görmesinin ardından hafif gerileyerek 6.15 seviyelerine kadar gerilemişti. Dün akşam saatlerinde ise Fed’in sürpriz bir kararla faizleri toplantı öncesi 50 baz puan indirmesiyle ise kur 6.02’lere kadar çok sert bir düşüş gerçekleştirdi. Tekrar dolar artacak mı? Fed’in faizleri indirmesiyle birlikte Dolar’ın zayıflamasının etkisi bugün de devam etse de kur yeniden 6.10 üzerine kendini atmış durumda. Geçen haftalarda söylediğimiz gibi güçlü yükselişlerin biraz da olsa hızı kesilmiş olabilir ve kısa vadede daha kararsız bir seyir izleyebiliriz. Aşağıda 6.00, yukarıda ise 6.20 şimdilik kritik seviyeler konumunda ve hem Suriye’deki jeopolitik gelişmeler hem de ekonomik gelişmeler dolar kuru ne olur konusunda belirleyici olacak. Destek: 6.08, 6.06, 6.00 Direnç: 6.14, 6.15. 6.20

Dolar/TL 6.25’ten Hafif Geriledi – 3 Mart 2020

Dolar/TL, dün 6.25 denemesinin ardından akşam saatlerine doğru Fed’in ve diğer büyük Merkez Bankaları’nın faizlerde indirime gideceği beklentisi ile geriledi. Peki dolar yükselecek mi? 6.15 seviyelerine kadar gevşeyen Dolar, her ne kadar Fed’in faiz indirimi beklentilerine aşağı yönlü tepki verse de Suriye gerginliği ve Türkiye’deki ekonomik verilerdeki zayıf seyir sürdüğü için yeniden yönünü yavaş yavaş yukarı çeviriyor. Bu sabah açıklanan Şubat ayı enflasyonun %12.37 olarak gerçekleşmesi ve son 4 aydır yükseliş trendinin korunması da TL için negatif diyebiliriz. Peki dolar artar mı diye soracak olursanız, aşağıda 6.15 seviyesi kırılmadığı sürece düşüşlerin kalıcı olması zor görünüyor. Yukarıda ise yaşanacak olan yükselişlerde 6.20 ve 6.25 seviyeleri ilk önemli dirençler. Destek: 6.15, 6.12, 6.10 Direnç: 6.20, 6.25, 6.30

Dolar’da Çok Sert Yükseliş! – 27 Şubat 2020

Dolar/TL, “koronavirüs” ün Avrupa’da yayılmaya başlamasıyla birlikte piyasalarda oluşan panik havasının etkisiyle yönünü yeniden yukarı çevirdi. Peki önümüzdeki günlerde dolar yükselir mi düşer mi? Geçtiğimiz gün 6.06’lara sert bir düşüş hareketi yaşansa da bunun kalıcı olmasını beklemediğimizi söylemiştik ve öyle de oldu diyebiliriz. 6.1650 ile yılın en yüksek seviyesine yükselen Dolar 6.20’lere doğru olan yolculuğuna devam ediyor. Başta Meksika Pezosu olmak üzere diğer gelişen ülke para birimlerinin de Dolar karşısında değer kaybettiğini görüyoruz. Dolar ne olacak diye soranlar için 6.10 üzerinde kalındığı sürece yaşanacak geri çekilmelerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesini öneriyoruz. Destek: 6.14, 6.12, 6.10 Direnç: 6.18, 6.20, 6.22

Koronavirüs Sonrası Dolar Uzman Yorumları – 25 Şubat 2020

Dolar/TL, dün haftaya çok sert yükselişe başlamasının ardından artan riskler ile birlikte 6.16’yı görmüştü. Ancak akşam saatlerine doğru Çin’in “koronavirüs” tedavisinde yeni adımlar atıldığını açıklaması üzerine piyasalardaki havanın bir anda tersine dönmesi kurda da tabloyu değiştirdi. 6.16’lardan başlayan sert düşüşle birlikte bu sabah saatlerinde 6.07 altına kadar sarkan kurda geri çekilmenin devam etmesi halinde 6.06 ve 6.04 sevileri ilk destek konumunda. Peki ilerleyen günlerde dolar ne olur? Kısa vadede gelen bu olumlu haberin etkisiyle kurda düşüş hareketi gelse de önümüzdeki günlerde yaşanan bu düşüşün kalıcı olabilmesi için daha radikal adımların atılması gerekiyor. Hala düşük faiz ve yüksek enflasyon sarmalıyla boğuşan TL için bugün akşam saatlerinde konuşma yapacak TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıklamaları da yakından takip edilecek. Destek: 6.06, 6.04, 6.02 Direnç: 6.10, 6.12, 6.16

Dolar, Suriye ve Virüs Gelişmeleriyle 6.15’i Aştı! – 24 Şubat 2020

Dolar/TL, küresel piyasalarda artan “koronavirüs” paniği ve İdlib olayları sebebiyle haftaya çok sert yükselişle başladı. Bu artış devam edecek mi, dolar daha artar mı? Asya seansını sakin geçiren kur, sabah saatlerinde gelen yükseliş hareketiyle birlikte 6.14’ü görerek 2020 zirvesini tazeledi. TCMB’nin yükselen kura rağmen faiz indirimlerine devam etmesi ve enflasyonda yeniden artış görülmesi de TL’nin cazibesini azaltan bir diğer önemli etken diyebiliriz. Son haftalarda her gün söylediğimiz gibi hala kurda kalıcı bir düşüş için sebep göremiyoruz. Kurumlardan swap gibi diğer ürünlerde TL’yi destekleyici müdahaleler gelse de bu önemlerin şimdilik kurdaki yükselişi durdurması zor görünüyor. Destek: 6.12, 6.10, 6.08 Direnç: 6.16, 6.18, 6.20

Dolar 6.10’u Gördü, Bu Hafta Dolar Ne Olur? – 20 Şubat 2020

TCMB‘nin dün beklentilerin aksine faizleri 50 baz puan daha indirmesi Türk Lirası’ndaki kan kaybını hızlandırdı ve Dolar endeksinin de “korona virüs” endişeleri sebebiyle güçlenmesi Dolar/TL kurunda sert bir yükselişe sebep oldu. Peki dolar ne zaman düşer? Döviz ne olur? Bugün Asya seansında 6.10 üzerini test eden kurda son haftalarda yükseliş beklentimizi sık sık paylaşıyoruz ve görüşümüz, gelen faiz indirimi ve yeniden artmaya başlayan enflasyon sebebiyle hala aynı. Enflasyonun faiz getirisi üzerinde seyretmesi TL’nin reel getirisini negatife çekmesinden dolayı yatırımcıların TL’den çıkıp Dolar’a yönelmesi sebebiyle kurda 6.10 ve buranın da üzerine doğru yükselişler görebiliriz. Kısa vadede satış tavsiye etmiyoruz. Destek: 6.06, 6.04, 6.02 Direnç: 6.10, 6.12, 6.15

Dolar’da TCMB Bekleniyor – 19 Şubat 2020

Dolar/TL 6.07 seviyesini test etmesinin ardından hafif gerilese de yönünü yeniden yukarı çevirdi. Türkiye saati ile 14:00’da gelecek olan TCMB karaları ise piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Genel beklenti, enflasyonun son aylarda yeniden yükselişe geçmesiyle faizlerde değişikliğe gidilmeyeceği yönünde olsa da faiz 25-50 baz puanlık bir faiz indirimi de düşük bir ihtimal de olsa gündemde. Peki dolar ne kadar yükselir? Artar mı? Eğer faizlerde indirime gidilirse kurda reel faiz getirisinin daha da düşmesi sebebiyle yukarı yönlü atakların hız kazandığını görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Özellikle yukarıda kademeli olarak 6.10’lar test edilebilir. Aksi takdirde faiz indirimlerinde sona gelindiği vurgulanırsa bu sefer 6.02 seviyesine doğru geri çekilmeler görebiliriz. Ancak bu düşüşlerin diğer ekonomik sebepler uzun vadede kalıcı olmasını beklemiyoruz. Destek: 6.04, 6.02, 6.00 Direnç: 6.08, 6.10, 6.12

Dolar Haftaya Hafif Düşüşle Başladı – 17 Şubat 2020

Dolar/TL, TCMB haftasına hafif düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta gelen güçlü yükseliş hareketiyle birlikte 6.06 üzerini test eden kur 2020 zirvesini gördükten sonra gelen kar realizasyonları ile birlikte hafif gevşemişti. Peki dolar yükselir mi? 6.00 üzerinde günlük kapanışlar gördüğümüz sürece yukarı yönlü hareketliliğin devam edeceğini söylemiştik ve görüşümüz hala değişmiş değil. Bu hafta TCMB’den sembolik de olsa faiz indirimlerine devam edilmesi bekleniyor ve bu da kurda düşüşleri sınırlayacaktır. Aşağıda 6.02 ve 6.00’lara doğru yaşanacak geri çekilmelerde alış denenebilir. Destek: 6.02, 6.00, 5.98 Direnç: 6.06, 6.08, 6.10

Dolar 6.06’yı Kıracak mı, Dolar Ne Olacak? – 14 Şubat 2020

Dolar/TL haftanın son işlem gününe yükselişle başladı. Dün 6.06 üzerini test eden kur, akşam saatlerine doğru gelen geri çekilme ile birlikte aldıklarının hepsini geri vererek 6.04 altını görmüştü. Ancak Suriye’deki gelişmeler ile jeopolitik risklerde yaşanan artış ve TL’nin düşük faiz getirisi yatırımcıların TL’den uzaklaşmasına sebep oluyor. Peki önümzüdeki süreç için dolar ile ilgili yorumlar ne yönde? Hafta başında kurda görüşümüzün yukarı yönlü olduğunu söylemiştik ve pazartesi 5.97’lere gerileyen kur bugün 6.05 üzerinde fiyatlanıyor. Kısa vadede yükselişler 6.10 seviyelerine kadar devam edebilir. Destek: 6.03, 6.02, 6.00 Direnç: 6.06, 6.08, 6.10

Dolar Yükselişe Devam Ediyor, Ne Zaman Düşer? – 13 Şubat 2020

Dolar/TL Suriye geriliminin tırmanması ve risk iştahındaki azalış ile birlikte yukarı yönlü isteğini koruyor. Dün akşam saatlerinde 6.06 ile 2020 zirvesini tazeleyen kurda zaman zaman kura gelen müdahalelere rağmen düşüşlerin kalıcı olamadığını görüyoruz. Dolar ne olur diye soranları için Kısa vadede görüşümüz değişmiş değil ve 6.00 üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştiği sürece kademeli olarak 6.10 seviyesine doğru yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. Destek: 6.02, 6.00, 5.98 Direnç: 6.06, 6.07, 6.10

Dolar Yeniden Yükseliyor, Ne Kadar Yükselecek? – 12 Şubat 2020

Dolar, dün yeniden 6.05 denemesi yapmasının ardından sert bir geri çekilmeyle birlikte 6.00’a kadar geriledi. Önümüzdeki süreçte dolar ne kadar olur? Risk iştahının azalması, Suriye’de yaşanan olaylar sonrası gerilimin ve jeopolitik risklerin artması ve TCMB’nin negatif reel faiz uygulaması sebebiyle TL tarafında yaşanan zayıflamanın devam ettiğini görüyoruz. Son bir kaç haftadır kurda yönün yukarı olduğunu belirtiyoruz ve görüşümüz değişmiş değil. 6.00’lara doğru gelecek olan geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı İdlib ile ilgili gelişmeler kurda hareketliliği artırabilir. Destek: 6.00, 5.98, 5.96 Direnç: 6.04, 6.05, 6.10

Dolar, 6.05 Seviyesinden Hafif Geriledi – 10 Şubat 2020

Geçtiğimiz hafta 5.89 direncini bir çok kez deneyen Dolar/TL, Cuma akşamı piyasaların kapanmasına yakın gelen sert yükseliş hareketiyle bu kritik direnci kırarak 6.00 psikolojik seviyesinin üzerine çıktı. Dakikalar içerisinde 6.05’e kadar tırmanan kurda bu hareketin ardından kapanışa doğru bir miktar geri çekilme yaşandığını gördük. Ticaret savaşları, koronavirüs endişeleri, Orta Doğu’da artan jeopolitik riskler, TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi ve yüksek enflasyon gibi bir çok sebepten ötürü kurda yükselişlerin devam edeceğini daha önce söylemiştik. Peki dolar ne olur? Enflasyonun faiz getirisi üzerine çıkması negatif reel faiz sorununu da ortaya çıkarmışken, dövize talebin artmış olması kurda önümüzdeki günlerde de yukarı yönlü atakları sürdürebilir. BDDK’dan kur atağı üzerine swap işlemlerinde limit indirimi hamlesi gelse de bu önlemin kalıcı bir etki yaratması oldukça zor görünüyor. Kısa vadede 6.00 altına yaşanacak geri çekilmelerde alış denenebilir. Destek: 5.98, 5.96, 5.95 Direnç: 6.02, 6.05, 6.10

Dolar 5.9880’e Takıldı – 6 Şubat 2020

Dolar/TL, dün koronavirüs tedavisinde atılan yeni adımların etkisiyle artan risk iştahından destek buldu. 5.99 direncini bir türlü kıramayan kur, gelen olumlu haberler sonrası 5.9750 altına gerilese de düşüşler çok kalıcı olamadı ve yeniden önceki seviyelerine geri döndü. Peki dolar ne olacak? Türkiye’de artan jeopolitik riskler ve TCMB’den gelen faiz indirimleri sonrası TL’nin cazibesinin azalması kurdaki düşüşleri sınırlıyor ve yukarı yönlü ataklar önümüzdeki günlerde de devam edebilir. 6.00 direncinin kırılmasıyla yükselişlerin hız kazanmasını bekliyoruz ve satış önermiyoruz. Destek: 5.96, 5.94, 5.92 Direnç: 5.99, 6.00, 6.02

Dolar Kritik Direnci Kıracak mı? – 5 Şubat 2020

Dolar, Ocak ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması ve Suriye’deki jeopolitik risklerin yeniden artmasıyla birlikte yönünü yukarı çevirdi. Son günlerde bir çok kez denense de tam olarak kırılamayan 5.9850 direncinin bugün test edildiğini görüyoruz ve bu bölgenin tam olarak kırılmasıyla birlikte 6.00 psikolojik direncine doğru yolculuk başlayabilir. Bugün ABD’den açıklanacak olan verilerin beklentileri aşması halinde Dolar/TL’de yükselişlerin hız kazanmasını bekliyoruz ve 5.90 üzerinde kalındığı sürece satış tavsiye etmiyoruz. Destek: 6.00, 6.02, 6.05 Direnç: 5.98, 5.96, 5.92

Dolar, Enflasyon Verisi Sonrası 6.00 Direncine Yaklaştı – 3 Şubat 2020

Geçtiğimiz hafta piyasalarda risk iştahının küresel riskler sebebiyle iyice azalması, Türk Lirası gibi gelişen ülke para birimleri için negatif olmuş bu da Dolar/TL’de kararlı bir yükseliş hareketini beraberinde getirmişti. 5.98 bölgesi direncine kadar tırmanan kurda özellikle 5.9850 seviyesinin son 2 işlem gününde de kırılamadığını görüyoruz. Dolar artacak mı? Bugün Türkiye’den açıklanan Ocak ayı enflasyonu %12.15 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, TCMB’nin %11.25 olan politika faizinin daha da üzerine çıkması TL’nin cazibesini azaltmış durumda. Kurda geçtiğimiz hafta olduğu gibi hem jeopolitik risklerdeki artış hem de ekonomik sebeplerden ötürü 6.00 hedefli yükseliş beklentimizi koruyoruz. 5.90 üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştiği sürece satış tavsiye etmiyoruz. Destek: 5.9600, 5.95, 5.92 Direnç: 5.9850, 6.00, 6.02

Dolar Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 31 Ocak 2020

Dolar/TL korona virüsünün küresel piyasalardaki panik satışları tetiklemesi ve jeopolitik risklerdeki artışla birlikte yükseliş hareketine devam ediyor. Peki dolar daha artar mı? Dün TCMB enflasyon raporunda yıl sonu TÜFE tahmini %8.2 ile değişmezken, TL’nin riskli para birimi olarak talep görmememesi sebebiyle hafta başından beri olduğu gibi bugün de yukarı yönlü atakların sürmesini bekliyoruz. Tabi ki artık yukarıda 6.00 psikolojik direnci en kritik seviye olarak karşımıza çıkıyor ve buralara doğru yaşanacak ataklardan bir miktar tepki ile karşılaşmamız çok yüksek ihtimal. Ancak buna rağmen kurda yaşanacak geri çekilmelerin satış değil, yeniden uygun seviyelerden alım fırsatı olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz. Destek: 5.96, 5.92, 5.90 Direnç: 5.98, 6.00, 6.02

Dolar 5.98’i Geçti! – 30 Ocak 2020

Dolar/TL, dün Fed’in faizleri sabit tutması ve piyasaların beklentisi dışında pek de farklı sinyaller vermemesi sonrası alıcılı seyrini koruyor. Akşam saatlerinde 5.9720 ile 2020’nin zirvesine yaklaşan Dolar, bu sabah saatlerinde de yinde tam olarak aynı seviyeyi test etmesinin ardından hafif gevşiyor. Peki sonraki günlerde döviz ne olur? Bugün TCMB‘nin açıklayacağı enflasyon raporu da piyasalar tarafından merak edilirken, bizim görüşümüz hala kurda yükselişlerin bitmediği yönünde. 5.9720 seviyesi şimdilik yeni bir direnç bölgesi olarak karşımıza çıksa da buranın tamamen kırılmasıyla birlikte 6.00 seviyesinin hızlı şekilde görüleceğini düşünüyoruz. Destek: 5.94, 5.92, 5.90 Direnç: 5.97, 5.98, 6.00

Dolar’da Yükseliş Bitti mi Daha Yükselir mi? – 28 Ocak 2020

Dolar/TL dün haftaya yükselişle başlamasının ardından geçen haftanın zirvesini geçerek 5.9560’ı gördü. Korona virüsünün piyasalarda oluşturduğu panik havası TL gibi gelişen ülke para birimleri üzerinde baskıya sebep olurken diğer yandan TCMB’nin düşük faiz politikası da TL’nin cazibesini azaltırken, yatırımcılar Dolar tarafında pozisyon almaya yöneliyorlar. Peki dolar yükselir mi düşer mi? Zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da kurda 5.90 üzerinde kalındığı sürece bir süredir söylediğimiz gibi satış yönlü pozisyon önermiyoruz. Hala yaşanacak olan geri çekilmelerde kısa-orta vadeli alımlar yapılabilir. 5.95 direncinin tamamen kırılmasıyla yükselişlerin hız kazanmasını bekliyoruz. Destek: 5.92, 5.90, 5.88 Direnç: 5.94, 5.95, 5.97

Dolar 5.95 Direncini Zorluyor – 27 Ocak 2020

Haftanın ilk gününde dar bir bant içinde yatay hareketini yapan parite geçen hafta Türkiye’den gelen özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın sosyal medya üzerinden verdiği olumlu açıklamalar ile düşüş yaşasa da Amerika tarafından gelen olumlu veriler ve dolar endeksindeki değer kazanımı ile tekrar 5,95 seviyeleri test etti. Önümüzdeki haftalarda dolar yükselir mi? Teknik olarak baktığımızda 5,90 üzerinde kalan parite için yükselişler devam edebilir ancak 5,95 seviyesini geçemeyen parite 5,90 – 5,95 arasında bant hareketine devam etse de özellikle 5,95 seviyesinin aşılması ile hareket hız kazanacaktır. Destek: 5.92, 5.90, 5.88 Direnç: 5.95, 5.98, 6.00

Dolar Haftalık Rekorunu Tazeledi, Daha Yükselir mi? – 24 Ocak 2020

Hafta başından bu yana Türkiye’deki gelişmelerden çok global piyasa dinamikleri ile hareket eden Dolar/TL, risk iştahındaki artış ve azalışla dalgalandı. TCMB’nin geçen haftaki faiz indirimi kararı sonrası zayıflayan TL’nin de etkisiyle birlikte dün akşam saatlerinde 5.9470 ile haftanın en yüksek seviyesini test eden kur, buralardan gelen kar realizasyonlarının da etkisiyle hafif gerilese de hala 5.90 üzerindeki seyrini sürdürüyor. Bir kaç kez denenen ancak kırılamayan 5.93 – 5.94 direncinden gelen tepkilere karşı dikkatli olunmasını tavsiye etmekle birlikte 5.90 üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştiği sürece kurda satış tavisye etmemeye devam ediyoruz. Destek: 5.92, 5.91, 5.90 Direnç: 5.94, 5.95, 6.00

Dolar TCMB Sonrası Yükselişini Sürdürecek mi? – 25 Ekim 2019

TCMB dün Ekim ayı para politikası kararlarını aldı. Faiz koridorunda 100 baz puanın çok üzerinde tam 250 baz puanlık bir indirime gidilirken enflasyondaki iyileşmeye vurgu yapıldığını gördük. Enflasyonun yıl sonu tahminlerinden daha aşağıda olacağı beklentisiyle birlikte faiz indiriminde bu kadar net bir adım atıldı ve bu karar sonrası USDTRY’de yükselişler gördük. Kur 5.44 seviyesinden başlayan yükseliş trendi desteği olan 5.72 seviyesinden kuvvetlenen alımlar ile birlikte gün içerisinde 5.77 seviyesine kadar tırmandı ve bu hareketin bugün de devam ettiğini görüyoruz. Yukarıda gün içerisinde 5.80 direncine doğru fiyatlamalar gelebilir. Kısa vadede kurda 5.72 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü fiyatlamaların devam etmesini bekliyoruz ve şimdilik satış tavsiye etmiyoruz. Her ne kadar önümüzdeki aylarda TCMB’den faiz indirimleri ihtimalleri azalmış olsa da Suriye belirsizliği ve TCMB’nin gevşek para politikası duruşu sebebiyle kurda düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Herkes Bunları Okuyor!

defi nedir

DeFi Nedir? DeFi Coin Nedir? | En Detaylı DeFi Coin Listesi

0
DeFi nedir şeklinde son zamanlarda birçok kişinin soru sorduğunu görüyorum. Bunun yanında DeFi coin nedir ve DeFi coin listesi var mı şeklinde de soruların...
hedging

Hedging Nedir? Hedging Örnekleri

Kıbrıs forex şirketleri neler - xm forex nasıl - kıbrıs forex firmaları

Kıbrıs Forex Firmaları Nelerdir?

lot nedir - 1 lot ne kadar - 1 lot kaç hisse

Lot Ne Demek? 1 Lot Ne Kadar?

ytd ne demek

YTD Ne Demek? Borsada YTD Ne Demek?

ceteris paribus nedir

Ceteris Paribus Nedir?

dolar alım satımı- dolar yükselir mi - döviz ticareti-

Forexten Nasıl Dolar Alınır?

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 YORUMLAR

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz