Dolar Banknotları | Tedavüldeki Tüm Dolar Banknotları

abd doları banknotları

Dolar banknotları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çünkü dolar, dünyada en çok kullanılan para birimlerinden biridir ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD, bu para birimini kullanır.

Dünya üzerinde yaklaşık 10 milyar ABD doları dolaşımdadır. Bu nedenle en yaygın kullanılan para birimlerinden de biridir. Dolar kullanan ülkelerin kendi dolar banknotları bulunmaktadır.

Yatırımcılar, en büyük dolar banknot ne kadar ya da en yüksek dolar banknot hangisi diye merak edebilmektedirler. Ben de sizlere ülkelerin kullandıkları banknotları tek tek göstereceğim.

Amerikan Doları Banknotları

ABD doları banknotları, çokça bulunmakta. Ancak günümüzde yaygın olarak 50 ve 100 dolar banknotları kullanılmakta. Daha önceleri ise farklı banknotları tedavüldeydi.

Birçok kişi tedavüldeki en büyük dolar banknotu hangisi merak etmekte. Baştan söylemeliyim ki birçok banknot tedavülden kaldırıldı ancak bilgi sahibi olmanız açısından aşağıda sizlere daha önce kullanılan banknotları vereceğim.

500$

dolar banknotları1934-1945 yılları arasında tedavülde olan 500 dolar banknot üzerinde 25. ABD Başkanı William McKinley’in fotoğrafı bulunmakta. Bu banknotlar günümüzde de piyasada bulunmakta ancak kullanımı çok az. Bu banknotları genellikle para koleksiyoncuları toplamaktadır. Bu kişiler de bu banknotlar üzerinden değerinin çok daha fazlasını elde edebilemekte.

1000$

en büyük dolar banknot1969’a kadar kullanılan banknotların üzerinde 22 ve 24. ABD Başkanı Grover Cleveland’ın resmi yer almaktadır. 1000 dolar banknot var mı diye soranlara, günümüzde bu banknotlar kullanılmamaktadır cevabını verebilirim.

5000$

en yüksek dolar banknot4. ABD Başkanı James Madison’un fotoğrafı bulunan banknotlar, günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak kullanımı çok yaygın değil. Daha çok para koleksiyoncuları bu paraları elinde tutmaktadır ve ederinin daha üstünde miktarlarla alıp satmaktadır.

100.000$

Tasarımı hazırlanan ve hiçbir zaman piyasaya sürülmeyen banknottur. Sadece bir dönem merkez bankası tarafından bazı transferler için kullanıldı. Ancak günümüzde elektronik ortamdaki transferlerin gelişmesiyle beraber hiç kullanılmamaktadır.

1.000.000$

en büyük dolar banknotBugüne kadar basılmış en büyük dolar banknot, 1998 yılında basılmış 1.000.000$’dır. Ancak bu banknot prestij parası olarak basılmış ve tedavüle girmemiştir.

abd doları banknotlarıYukarıda ise günümüzde kullanılan tüm banknotların fotoğraflarını görebileceksiniz. Ama öncelikle güncel olarak kullanılan banknotların 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 dolarlık banknotların olduğunu söylemeliyim.

Avustralya Doları Banknotları

avustralya doları banknotlarıAvustralya, resmi para birimi olarak doları kullanmaktadır. Piyasalarda Avustralya dolarını AUD kısaltmasıyla görmekteyiz. Ayrıca A$ şeklinde de görebiliriz. Avustralya iç piyasasında ise Avustralya dolarının simgesi, ‘’$’’ şeklindedir.

Avustralya doları banknot basımı, 1910 yılında başlamıştır ve günümüzdeki banknotların şekli 1966 yılında belirlenmiş ve değiştirilmemiştir. Tedavüldeki Avustralya dolarları ise 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkar.

Ülkede basılan ilk ondalık banknot 1 dolardır ve kalpazanlığı önlemek amacıyla polimerden yapılmaktadır. Bu madde sayesinde çok daha dayanıklı hale gelmektedir.

Kanada Doları Banknotları

kanada doları banknotlarıKanada, resmi para birimi olarak doları kullanır. Finansal piyasalarda Kanada dolarını CAD kısaltmasıyla görmekteyiz. Ayrıca C$ şeklinde de ifade edildiğini görebiliriz. Elbette Kanaca iç piyasasında sadece $ şeklinde ifade edilir.

Günümüzde kullanılan Kanada dolarının basımı 1935 yılında başlamıştır. Günümüzde kullanılan banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkar. Burada göreceğimiz ilginç ayrıntılardan biri, 1935 yılından beri 20$’a Kraliçe Elizabeth’in fotoğrafının basılması. Ayrıca bir dönem 1000 dolar banknot da basılmıştır.

Yeni Zelanda Doları Banknotları

Yeni Zelanda, resmi para birimi olarak doları kullanır. Finansal piyasalarda Yeni Zelanda dolarını NZD şeklinde görmekteyiz. Ayrıca NZ$ şeklinde de ifade edildiğini görebiliriz. Halk içinde ise normal şekilde $ olarak ifade edilmekte.

Yeni Zelanda’da basılan dolarların ilki 1934 yılında basılmıştır. Bu dolarların tasarımına 1932 yılında başlanılmıştır. Buna da 1930 yılında Merkez Bankası karar vermiştir.

Hong Kong Doları Banknotları

dolar banknotlarıHong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel idari bölgesidir ve resmi para birimi olarak doları kullanır. Finansal piyasalarda Hong Kong dolarını HKD şeklinde görüyoruz. Ayrıca HK$ şeklinde de ifade edildiğine şahit olabiliriz. Yerel olarak $ olarak ifade edilir.

Dolar banknotu olarak güncel olarak 10$, 20$, 50$, 100$, 500$ ve 1000$ kullanılmaktadır. Önceden 5$ da çıkarılmış ancak çok büyük olduğu için kullanılmamaktadır.

Singapur Doları Banknotları

singapur dolar banknotlarıSingapur, resmi para birimi olarak doları kullanmakta. Finansal piyasalarda Hong Kong dolarını SGD şeklinde görüyoruz. Ayrıca SG$ şeklinde de ifade edildiğine şahit olabiliriz. Yerel olarak $ olarak ifade edilir.

Dolar banknotu olarak güncel olarak 2$, 5$, 10$, 50$, 100$, 1000$ ve 10.000$ kullanılmaktadır.

Doğu Karayip Doları Banknotları

Doğu Karayip Devletleri Örgütüne üye olanların resmi para birimi dolardır. Sadece Britanya Virjin Adaları, dolar kullanmıyor. Finansal piyasalarda XCD olarak ifade edilmektedir.

Tedavüldeki dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$’dır.

Doğu Karayip’te dolar kullanan ülkeler nelerdir? Anguilla, Antigua ve Barbuda, Dominika, Grenada, Montserrat, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler dolar kullanmakta.

Bahama Doları Banknotları

Bahamalar, resmi para birimi olarak doları kullanır. Finansal piyasalarda BSD olarak ifade edilmekte. Dolar 1966 yılından beri burada kullanılmaktadır.

Güncel olarak tedavülde 1$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ bulunmakta.

Barbados Doları Banknotları

Barbados, resmi para birimi olarak doları kullanmaktadır. Finansal piyasalarda BBD olarak bilinmektedir. BDS$ olarak da ifade edilmektedir. Bu para birimini 1972’den beri kullanıldığını da söylemeliyim.

Tedavüldeki para birimleri 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkıyor.

Belize Doları Banknotları

belize dolar banknotlarıBelize, resmi para birimi olarak doları kullanmaktadır. Finansal piyasalarda BZD olarak bilinmektedir. BZ$ olarak da ifade edilmektedir.

Ülkede dolar kullanılmaya 1981 yılında başlanmıştır. Daha öncesinde ülkenin ismi Britanya Hondurası olduğu için daha önce farklı para birimleri kullanılmıştır.

Tedavüldeki dolar banknotları, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$’dır. Dolar banknotları üzerinde 2. Elizabeth’in resmi bulunmakta.

Bermuda Doları Banknotları

İngiliz Denizaşırı Bölgesi Bermuda’nın resmi para birimi dolardır. Ancak bu para birimi ülke dışında alınıp satılamamaktadır. Finansal piyasalarda BMD olarak kullanılmaktadır. Ayrıca BD$ olarak da ifade edilir.

Tedavüldeki dolar banknotları; 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkıyor.

Brunei Doları Banknotları

Brunei Sultanlığı, resmi para birimi olarak doları kullanmaktadır. Finansal piyasalarda BND olarak bilinmektedir. Bunun dışında B$ olarak da ifade edilmektedir.

Brunei doları 1967 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 1$, 5$, 10$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkıyor.

Cayman Adaları Dolar Banknotları

cayman adaları banknotlarıCayman Adaları, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda KYD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca CI$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi, 1972 yılından beri ülkenin resmi para birimidir ve üzerinde Elizabeth’in resmi bulunur.

Tedavüldeki dolar banknotları; 1$, 5$, 10$, 25$, 40$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkmakta.

Fiji Doları Banknotları

fiji dolar banknotlarıFiji, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda FJD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca FJ$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1969 yılından sonra kullanılmaya başlanarak Fiji Pound’unun yerini almıştır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ şeklindedir. Bunun dışında az kullanılsa da 7$ da bulunmaktadır.

Guyana Doları Banknotları

Guyana, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda GYD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca GY$ olarak da bilinmektedir. Aslında bu para birimi ülkede kullanılan Hollanda guldeninden İngiliz sterlinine geçiş için bir araç olarak tasarlanmasına rağmen kullanımı artmıştır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 20$, 50$, 100$, 500$, 1000$ ve 5000$ olarak karşımıza çıkmakta.

Jamaika Doları Banknotları

Jamaika, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda JMD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca J$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1969 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 50$, 100$, 500$, 1000$ ve 5000$ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Liberya Dolar Banknotları

Liberya, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda LRD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca LD$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1943 yılından itibaren kullanılmaktadır. Ancak önceden 1847 yılında kullanılıyordu ve daha sonra farklı para birimlerine geçti ve 1943 yılında kendi para birimine döndü.

Tedavüldeki dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$, 100$ ve 500$ olarak karşımıza çıkıyor.

Namibya Doları Banknotları

namibya dolar banknotlariNamibya, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda NAD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca N$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1993 yılından bu yana kullanılmaktadır. Daha öncesinde ise Güney Afrika randı kullanılmaktaydı.

Tedavüldeki dolar banknotları; 10$, 20$, 30$, 50$, 100$ ve 200$ olarak karşımıza çıkıyor.

Solomon Adaları Banknotları

Solomon Adaları, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda SBD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca SI$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1966 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Surinam Doları Banknotları

Surinam Adaları, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda SRD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca SR$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 2004 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Tedavüldeki dolar banknotları; 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden 25$ da kullanılıyordu.

Yeni Tayvan Dolar Banknotları

Yeni Tayvan, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda TWD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca NT$ olarak da bilinmektedir. Bu para birimi 1949 yılından beri kullanılmakta.

Tedavüldeki para banknotları; 100$, 500$ ve 1000$ olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca 200$ ve 2000$ da ara ara karşımıza çıkar.

Tobago ve Trinidad Dolar Banknotları

Tobago ve Trinidad, resmi para birimi olarak dolar kullanmakta. Finansal piyasalarda TTD kısaltmasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca TT$ olarak da bilinmektedir. Tobago ve Trinidad, Karayipler’deki ada ülkeleridir. Bu para birimlerini 1964 yılında kullanmaya başlamışlardır.

Tedavüldeki para banknotları; 1$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$ olarak karşımıza çıkıyor.

Dolar kullanan ülkelerin hangi dolar banknotlarını sunduklarını detaylı olarak sizlere verdim. Artık tüm dolarları tanıyorsunuz. En yüksek dolar banknotu hangisi onu da biliyorsunuz. Size önerim dolar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için dolar ne olur yazımı da incelemeniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ülkelerin Dolar Banknotları Nasıl?

Birçok ülke doları para birimi olarak kullanmaktadır. Bu sayede dolar dünyada en çok kullanılan para birimleri arasına girmektedir. Her ülkenin kendi tarihi geçmişine göre dolar banknotu değişmektedir. Bazılarının üzerinde liderler yer alabildiği gibi bazılarının üzerinde de tarihi semboller yer almaktadır.

En Büyük Dolar Banknot Kaçtır?

Basılmış en yüksek dolar banknot 1.000.000 ABD dolarıdır. Ancak bu banknot sadece sembolik amaçlı basılmıştır ve tedavülde değildir.

1000 Dolar Banknot Var Mı?

1000 dolar banknot geçmişte basılmıştır ancak günümüzde tedavülde değildir ve kullanılmaz.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz