Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kredi kartı güvenlik kodu cvv ne demek? Birçok kişi özellikle internet alışverişlerinde karşılarına çıkan cvv kodu nedir bilmiyor. Bunun için kredi kartı güvenlik kodu nedir, ne işe yarar konularını değinmemiz gerek.

Kredi kartları, çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak kullanılan alışveriş kartlarıdır. Havele ve eft ile alışveriş yerine online ödeme yapılmaktadır. Bu kartlar sayesinde alışverişler ve ödemeler çok daha kolay hale gelmektedir. Tabi ki banka kartları da aynı şekilde. Fakat kartlarda sahtecilik, dolandırıcılık geçtiğimiz zamanlarda çok görüldü. Bunlara çözüm bulmak için belirli başlı düzenlemeler yapıldı. En önemlisi de güvenlik kodu.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi Kartı güvenlik kodu, kredi kartlarında bulunan ve internet alışverişlerinizi güvenli şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan bir onay aracıdır. İnternette alışveriş yaparken, size kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarası, isim soyisim, kartın son kullanım tarihi ve güvenlik kodu sorulur. Güvenlik kodu, kart numaranızla ilişkilendirilir ve doğrulama yapılır. Kredi kartı cvv numarası nerede yazar sorusuna cevap olarak da genel olarak kartın arkasında yazar diyebiliriz.

Güvenlik kodu, kredi kartlarına göre CVV, CVV2, CVC, CID olarak bulunabilir. Bu da kredi kartı şirketlerinden kaynaklanmakta. Şimdi ise tek tek ne olduklarını açıklayacağım.

CVV Ne Demek?

cvv ne demek - cvv nedir
CVV kodu öğrenmek için karttaki ilgili kısma bakabilirsiniz.

CVV numarası nedir diye bakacak olursak, VISA güvenlik kodu olduğunu görürürüz. ‘’Card Validation Value’’nin kısaltmasıdır. Kredi kartı cvv kodu öğrenmek istiyorsanız kartın arka yüzünde yazan 3 haneli koda bakabilirsiniz. Bu kod kredi kartı şifresi değildir. Sadece alışverişlerinizde kartınızı kullanmanızı saplayan bir doğrulama aracıdır.

CVV2 Kodu Nedir?

CVV2 kodu verilen sanal kartlarda yer alan koddur. Yani CVV’nin yerine geçer. Genellikle hem kredi kartı hem de banka kartı olan kartlarda görülür. Ziraat genç kart gibi.

CVC Ne Demek?

cvc ne demek - cvv kodu öğrenmeCVC numarası, Mastercard güvenlik kodu olarak kullanılır. ‘’Card Validation Code’’un kısaltmasıdır. CVC kodu, 3 haneli olarak kartların arka yüzünde yer alır.

CID Kodu Nedir?

cid kodu nedir - cvv kodu öğrenmeCID numarası, Amerikan Ekspress (America Express) güvenlik kodu olarak kullanılır. ‘’Card Identification Number’’ın kısaltmasıdır. Bu kod diğer kodların aksine 4 hanelidir ve kredi kartının arka yüzünde yer alır.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemli?

CVV kodu, internet alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapmanızı sağlar. Dolandırıcılığa karşı bir önlemdir. Bu kod kullanılmaya başlandığı zamandan beri, internet alışverişlerinde kredi kartı şifresi istenmemekte. Bunun yerine tüm bilgileri girdikten sonra, 3D secure ile kredi kartınızın kayıtlı olduğu telefon numarasına tek kullanımlık şifre geliyor. Şifreyi girip, işleminizi yapıyorsunuz. Bu durumda kart bilgileriniz birinin eline geçse bile sizin telefonunuz onda olmadığı sürece kartınızdan işlem yapamaz. Tabi ki kart bilgilerinizin başkasına geçtiğini düşünürseniz, bankanız ile iletişime geçmeli ve ekstra önlemler almalısınız. Gerekirse kartınızı yenileyebilirsiniz.

CVV ile ilgili sorunlardan biri CVV kodunun silinmesi. Yani kartın arkasında yazan bu 3 haneli kodun aşınma gibi durumlarla okunamaz hale gelmesi. Eğer kodu hatırlıyorsanız, kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat kodu hatırlamıyor ve internet alışverişi yapmak istiyorsanız, bankanızla iletişime geçmeli ve yeni kart talep etmelisiniz.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz