BtcTurk Güvenilir Mi? BtcTurk Nedir? Özellikleri Nelerdir?

BtcTurk güvenilir mi sorusunu son zamanlarda sıkça duymaktayım. Benzer soruları diğer kripto para piyasaları için de duyabiliriz. Bu yazımda sizlere BtcTurk hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum.

Son dönemlerde kripto para yatırımları oldukça arttı. Yatırımlar arttıkça da kripto para borsaları artmaktadır. Kripto para borsalarından biri olan bu borsa hakkında, BtcTurk nedir ve BtcTürk güvenilir mi şeklinde araştırmalar yapan yatırımcılar yazımı dikkatli şekilde okumalıdır.

İlk olarak borsa hakkında detaylı bilgi edinmek için BtcTürk nedir bakacağız.

BtcTurk Nedir?

btcturk nedir, btcturk güvenilir miBtcTurk, kripto para alım satımı yapılabilen bir borsadır. 2013 yılında kurulan borsa, Türkiye’de ilk kurulan borsalardan biridir. Borsa, Kerem Tibuk adındaki iş insanı tarafından kurulmuştur ve ardından şirketin CEO’su zaman içerisinde değişkenlik göstermiştir.

BtcTürk, ilk kurulduğunda sadece Türk Lirası ile Bitcoin alınıp satılabilen bir platformdu. Ancak daha sonra yeni çıkan coinler ile beraber farklı kripto paraların, farklı para birimleriyle alınıp satılabildiği bir platform haline dönüştü.

Türkiye’de kurulan ilk platform olmasının yanında, dünyada da kurulan 4. kripto para borsası olma özelliğini taşıyan BtcTurk’ün günlük işlem hacmi, Türkiye’deki borsalar arasında genellikle zirvede yer almaktadır.

Sade tasarımıyla kullanılan BtcTurk’ün, profesyonel bir ara yüzle hizmet veren BtcTurk PRO sürümü de bulunmaktadır. Burada işlem platformunda daha gelişmiş özellikler ve grafikler bulunmaktadır. Emir türleri de farklılık gösterebilmektedir.

Yatırımcılar, hangi sürüme daha yatkınsa istediğini seçerek tüm işlemlerini yapabilmektedir. Btc Turk nedir baktıktan sonra Btc Turk güvenilir mi sorusunun cevabına bakabiliriz.

BtcTurk Güvenilir Mi?

btcturk güvenilir miKripto para piyasalarında işlem yapanların en çok sorduğu ve sorgulaması gerektiği konu, o borsanın güvenilir olup olmadığıdır. Çünkü son zamanlarda birçok kripto para borsasının dolandırıcılıklarıyla karşı karşıya kaldık. Ayrıca bazı kripto para piyasaları da hacklenerek yatırımcıların kripto paraları çalındı. Bu nedenle her kripto para piyasasının ne kadar güven verdiğini ve güvenlik için ne gibi önlemler aldığını incelemeliyiz.

Her geçen gün yeni bir kripto para borsası çıkmakta. Bu kripto para borsaları, başlangıçta müşteri çekmek için çeşitli kampanyalar düzenlemekte ve bonuslar dağıtmakta. Elbette bunlar yatırımcılar için güzel şeyler ancak geleceği de düşünerek para yatırırken temkinli yaklaşmakta fayda var. Bu nedenle BtcTurk’e para yatırılır mı diye detaylı olarak bakalım.

BtcTurk, yatırımcılara güven veren kripto para borsalarından biri. Hem en eski kripto para piyasalarından biri olması hem de Türkiye’de işlem hacmi en yüksek piyasalardan biri olması nedeniyle güvenilmektedir.

Günümüzde binlerce insan, günden milyonlarca Türk Lirası ile işlem yapmaktadır. Tabi ki bir borsanın güvenilir olması için o borsada işlem hacminin yüksek olması, çok önemli değildir. Daha önce yüksek hacmi olan ve kapanan ya da hacklenen birçok borsa bulunmakta.

Burada önemli olan borsaların aldığı güvenlik önlemleri ve yatırımcıların kripto paralarını sigortalayıp sigortalamamasıdır. Bu borsada alınan güvenlik önlemleri, yatırımcıları tatmin edecek düzeyde ancak hiçbir sanal sistemin hacklenmesi %100 olarak önlenemez.

Burada sigorta önemli hale gelmektedir. Eğer borsa, kripto paraları sigortalıyorsa, yatırımcılar daha rahat şekilde işlemlerini yapabilir. Çünkü ters bir durumda, sigorta sayesinde yatırımlarını geri alabilirler.

Ancak BtcTurk, kripto para sigortalama sistemi kurmamış. Bu nedenle herhangi bir kayıp durumunda, yatırımcıların sermayeleri ödenmemektedir. Bunun yanında hacklenme durumlarında bu borsa, sorumluluk kabul etmemektedir.

Kripto para yatırımları için bir sigorta yok ancak TL olarak yatırılan paralar, bankalarda tutulduğu için bankalar tarafından yapılan sigortalama sistemi işlemekte. Yani kripto para yerine burada TL olarak paranızı tuttuğunuzda, bir sıkıntı olmuyor. Fakat kripto paralar özel cüzdanlarda tutulduğu için hacklenmeye açık olabiliyor ve böyle durumlarda, sigorta yok.

Dünyanın en büyük kripto para piyasası olarak bilinen Binance ise SAFU adı verilen sigortalama sistemi ile tüm yatırımcıların kripto paralarını sigortalamaktadır.

BtcTurk, günümüze kadar büyük sorunlar yaratan ve hacklenen bir borsa olmadı ancak bu, olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle her zaman bu riski göz önüne almalısınız.

Ayrıca bir dönem, BtcTurk’ün bankalarla sorun yaşayarak hizmete ara verdiğini de belirtmek isterim. Bu dönemde yatırımcılar, paralarını rahatça çekebildiler. Ancak ileride de aynı durum olur mu olmaz mı net bir şey yok. Çünkü kripto para piyasaları henüz tam anlamıyla denetlenmemektedir.

Burada BtcTurk güvenilir mi sorusundan sonra akla BtcTürk yasal mı sorusunu gelebilir. Şimdi gelin bu sorunun yanıtına bakalım.

BtcTurk Yasal Mı?

Kripto para piyasalarının yasallık durumunu da incelemelisiniz. Çünkü yasal olan firmalara güven daha da artmaktadır. BtcTurk güvenli mi başlığı altında, tam olarak denetlenmediğini söylemiştim. Zaten blockchain sisteminin yapısı gereği tam olarak denetlenebilmesi de şu an için mümkün değildir.

BtcTürk yasal mı sorusuna kısa olarak yasaldır cevabını verebilirim. Borsa, Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. adındaki bir şirketin altında kurulmuştur. Bu şirket, Türkiye’deki şirket kurma ve denetlenme koşullarını sağlamaktadır.

Maliye ve diğer kurumlar şirketi inceleyebilmektedir. Ancak kullanıcıların bilgileri, doğrudan kurumlara verilmemektedir. Eğer soruşturma olursa, savcılığın başvuruları ile bazı hesapların incelenmesi istenebilmektedir.

Yasal olması, güvenilirliğini olumlu olarak etkilemektedir. Tabi ki en baştan beri söylediğim gibi hacklenme durumunda, firma sorumluluk kabul etmemektedir.

Kullanım sözleşmesinde yer alan, “Site’ye üye olurken verilen bilgilerin doğruluğundan ve gizliliğinden, ayrıca şifre ve kullanıcı adının korunmasından, başka kimselerle paylaşılmamasından kullanıcının kendisi sorumludur. Bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmesi ve BtcTurk servislerinin kullanılması halinde BtcTurk hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.” şeklindeki madde de bunu doğrulamaktadır.

Sonuç olarak yasallıkta herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bu borsaya rahatlıkla para yatırıp borsadan rahatlıkla para çekebilirsiniz. Yine de uzun vadede alım satım yapmayacağınız kripto paralarınızı soğuk cüzdan adı verilen ve erişilemeyen cüzdanlarda tutabilirsiniz. Böylece çalınma ihtimalini en aza indirirsiniz.

BtcTurk Güvenlik Sistemi Nasıl?

BtcTurk, kullanıcıların yatırımlarını korumak ve güvenli şekilde transferini gerçekleştirmek için bazı sistemler kurmuştur. Sistemin birçok özelliği bulunmaktadır. Güvenilirlik konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek için tüm bu özelliklere bakmalısınız. İlk olarak kripto paraların nasıl saklandığına bakabiliriz.

Btc Turk Kripto Paraları Nasıl Saklıyor?

Kripto paraların nasıl saklandığı, güvenlik açısından çok önemlidir. Dünya genelinde genellikle kripto paralar, çevrimdışı olarak soğuk cüzdanlar vasıtasıyla saklanmaktadır. BtcTurk de soğuk cüzdanlarla kripto paraları saklamaktadır.

Soğuk cüzdanlar da farklı güvenlik önlemleriyle korunmakta. BtcTurk, alınan bilgiye göre, FIPS-Level 2 güvenlik sistemi ile multi signature sistemini de aktif ederek korunmaktadır. Böylece hem kripto paralar, ulaşılması zor bir yerde tutulur hem de ulaşılsa bile kırılması zor şifrelerle güven altına alınmaktadır.

Soğuk cüzdanlar, son dönemlerde çok popüler oldu ve yatırım uzmanları, mutlaka yatırımlarınızı soğuk cüzdana almayı düşünün şeklinde açıklama yaptılar. Bu konuda çok haklılar. Çünkü güvenliğin en üstte olduğu yer, bu cüzdanlar.

Cüzdanların bağımsız kurumlar tarafından denetlendiğini ve olumsuzluk olduğunda, borsaların uyarıldığını da eklemek isterim.

Kripto paralara yatırım yapan yatırımcılar, hangi borsada işlem yaparsa yapsın, sistemlerin hacklenebileceğini aklından çıkarmamalıdır. Günümüzde en güvenilir sistemlerin bile hacklendiğine şahit olduk. Hatta buna Binance adlı borsa da dahil.

İnternet sitelerinin güvenilirliklerini görmek için kullandıkları güvenlik protokollerini de göz önüne almalıyız. SSL/TLS gibi sistemlerin kullanılması, sitelerin güvenliğini artırır ve hacklenmesini zorlaştırır. Kötü niyetli kişiler kolaylıkla bu protokolleri geçerek sizin verilerinize ulaşamaz. Bu nedenle kripto para borsalarının güvenlik testlerine de bakmalıyız.

Ben incelediğimde, borsa resmi internet sitesinin güvenlik testlerinden geçtiğini ve en güvenilir sitelerden biri olduğunu gördüm. Tabi ki bu sistemler de kötü niyetli kişiler tarafından zor olsa da aşılabilir.

BtcTurk Hesap Onayı Nasıl Yapılır?

Bu borsada hesap açtıktan sonra direkt olarak işlemlere başlamadan bazı onaylardan geçmeniz gerekmekte. Hem kullanıcı sözleşmesini kabul etmeniz hem de hesabınızı ve gerçek kişi olduğunuzu doğrulamalısınız.

BtcTurk’de hesap açtığınızda, sizden kimlik belgenizi ve fotoğrafını isteyecektir. Bu bilgilerinizi siteye yükledikten sonra KYC ve AML adı verilen protokoller gereği doğrulama yapılacaktır.

Merak etmeyin, belgeleriniz ve fotoğrafınız sistem tarafından şifrelenerek korunmaktadır. Ayrıca burada kişisel verilerin korunması kanunu da geçerlidir. Bu nedenle üçüncü taraflarla paylaşılması mümkün değildir. Sistem bunları güvenlik amacıyla alır ve mahkeme kararı olmadan verileriniz kimseye verilmez.

BtcTurk hesabınız onaylandıktan sonra, tüm para yatırma çekme ve tüm alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ancak kimlik onayı olmadan önce kripto para çekimi yapamazsınız. Diğer işlemleri yapabilmeniz mümkün.

Kripto para borsalarının aldığı bu gibi önlemler, aslında sizi korumak ve yasadışı uygulamalara göz yummamak için getirilmiştir. Eğer güvenilir bir borsada işlem yapıyorsanız, bu önlemleri dikkate alabilirsiniz ve endişelenmenize gerek yoktur.

Zaten büyük borsalar, büyük güvenlik ağlarıyla donatıldığı için verilerinizin ele geçirilmesi pek de kolay değildir.

BtcTurk Hacklendi Mi?

BtcTurk, açıklanana göre bugüne kadar hiç hacklenmedi. Bu da hiçbir verinin ve kripto paraların çalınmadığı anlamına gelmektedir. Tabi ki bu bilgi, resmi açıklama olmadığı için öne çıkardığımız bir bilgidir.

Bazı kripto para yatırımcıları ise BtcTurk’ün hacklendiğini düşünmektedir. Bunda 2019 yılında borsalardan para çalındığı haberlerinin çıkması etkilidir. Birçok yatırımcı, bu konuda BtcTurk’ü işaret etse de şu an için elimizde resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

Özellikle bazı forumlarda ve sosyal medya hesaplarında, 10 milyon TL’nin üzerinde bir kripto para varlığı, BtcTurk’ten çalındığı iddiaları dile getirilmektedir. Belirli bir süre sonra ise bu miktarın bir kısmı iade edilmiştir. Ancak 1.5 milyon TL civarında para izini kaybettirerek çalınmıştır.

Tabi ki bunlar iddia. Doğrulanmadığı için kesin böyle bir şey oldu diyemiyoruz. Burada yatırımcıların aklına BtcTurk hacklenirse yatırımcıların kripto paraları ne olacak sorusu gelmektedir.

Çünkü böyle bir durum olduğunda, yatırımcıların ellerindeki varlıkları kaybetme korkusu olması normaldir. Genellikle böyle durumlara karşı, sigortalama sistemleri geliştirilmektedir. Ancak BtcTürk, sigortalama sistemine dahil değildir. Ayrıca borsa, böyle bir durumda sorumluluk kabul etmediğini söylemektedir.

Günümüze kadar BtcTurk’te böyle bir durum gerçekleşmediği için herhangi bir hack durumunda şirketin nasıl aksiyon alacağını bilmemekteyiz.

Bu borsanın günümüze kadar hiç hacklenmemesi, şirkete olan güveni artırmaktadır ancak bir hack olursa ve büyük paralar çalınırsa, şirketin yatırımcıları koruyup korumayacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Umarım ki böyle sorunlar olmaz.

Keşke bu borsada kripto para sigortalama sistemlerine dahil olsaydı ve bir sorun yaşandığında, paralar iade edilseydi. Binance gibi borsalarda bu gibi uygulamalar bulunmakta.

Siz de en başından beri söylediğim gibi bu durumlara hazırlıklı olmalısınız ve varlıklarınızı güvence altına almak için çevrimdışı soğuk cüzdanlarda kripto paralarınızı saklamalısınız.

BtcTurk nedir ve BtcTurk güvenilir mi detaylı olarak inceledik. Şimdi de bu borsanın yatırımcılara sağladığı diğer özelliklere bakabiliriz.

BtcTurk Nasıl Bir Kripto Para Borsası?

BtcTurk, Türkiye’de 2013 yılında kurulmuş ve o zamandan bu yana müşteri sayısını artırarak hizmet veren bir kripto para borsasıdır. İşlem hacmi her geçen gün artmaktadır. Bunda yatırımcılara sunduğu özelliklerin ve güvenin de etkisi de büyüktür.

BtcTurk’te hesap açtığınızda, web sitesi üzerinden ve mobil uygulamaları üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hem IOS hem de Android için geliştirdikleri uygulamalar bulunmaktadır. Hesabınıza mobil uygulama üzerinden girdiğinizde, bir süre hesabınız burada açık kalır ve tekrar tekrar giriş yapmanıza gerek kalmadan hızlıca erişebilirsiniz.

Mobil uygulamalar çok önemli. Çünkü erişilebilirliği artırmaktadır. Yatırımcılar, istedikleri her zaman internet bağlantıları da olduğunda piyasaya erişim sağlayarak alım satım işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca emir türleri sayesinde, istedikleri fiyatlara emir kurarak otomatik şekilde alım satım yapabilmektedir.

BtcTurk Coin Listesi Nedir?

BtcTurk kripto para listesi ile yatırımcılara bilgi vermektedir. Tabi ki listeye zaman zaman eklemeler yapılmaktadır. Bu nedenle ara ara kontrol ederek yeni coinlere bakılması gerekir.

Güncel olarak TRY, USDT ve BTC üzerinden kripto paralar listelenmektedir.

Bitcoin, Ethereum, ADA, ANKR, ATOM, AVAX, BAT, COMP, DASH, DOT, ENJ, EOS, FIL, GRT, LINK, LTC, MANA, MATIC, MKR, NEO, OMG, SNX, TRX, UNI, USDC, USDT, XLM, XRP ve XTZ gibi coinler şu an için bu borsada listelenmektedir.

Yatırımcılar istedikleri coinleri Türk Lirası, Tether ya da Bitcoin üzerinden alıp satabilmektedir. BtcTurk Pro’da genel olarak daha çok kripto paranı olduğunu da belirtmek isterim.

BtcTurk Komisyon Oranları Nasıl?

Bu borsada hesap açtığınızda, alış ve satış işlemlerinizden komisyon alınacaktır. Tabi ki her borsada bu komisyonlar alınır. İşlem hacmine göre komisyonlar değişiklik göstermektedir. Şimdi gelin bunlara bakalım.

Eğer kripto/kripto alış-satış yaparsanız ya da kripto/TRY alış satış yaparsanız, aşağıda vereceğim komisyon oranlarıyla karşılaşırsınız.

btcturk komisyon oranlarıYukarıda 30 günlük alış-satış hacmi adında bir ibare görüyorsunuz. Bunlar son 30 gün içerisinde TRY, Tether ya da Bitoin üzerinden ne kadarlık işlem yaptığınıza göre hesaplanmaktadır. Ona göre de komisyon oranları değişmektedir.

BtcTurk Para Yatırma ve Çekme Limitleri Neler?

Borsada hesap açtığınızda, hangi kripto para ya da diğer para türleriyle ne kadarlık para yatırımı yapabileceğinizi ve ne kadarlık para çekebileceğinizi öğrenmelisiniz. Bunlar limitlerle belirlenmektedir.

Her para biriminde farklı limit miktarları bulunmaktadır. Bunlar hakkında sizlere aşağıda ayrıntılı bir tablo vereceğim.

btcturk limitleriYukarıdan gördüğünüz üzere Türk Lirası olarak paranızı çekmek istediğinizde, alt limit yok ancak günde en fazla 1 milyon TL yatırabilir veya çekebilirsiniz. 30 gün içinde de en fazla 5 milyon TL yatırabilirsiniz veya çekebilirsiniz.

Tüm bu bilgileri inceledikten sonra BtcTurk hesabı nasıl açılır diye merak edebilirsiniz. Merak etmeyin bu işlem çok basit. Borsanın sitesine gidip “Yeni Üyelik” kısmına tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra karşınıza bir form çıkacak. Bu formda sizden kişisel bilgileriniz istenecek. Bu bilgileri doldurunca, mailinize ve telefonunuza onay kodları gelecek.

Kodları girdikten sonra da hesabınız aktifleşecek. Ancak sadece belgelerinizi yükleme kısmı kalacak. Belgelerinizi de yükleyince hesabınız tümüyle aktif olacak ve tüm işlemlerinizi başarılı şekilde yapabileceksiniz.

Artık BtcTurk güvenilir mi ve hangi özelliklere sahip biliyorsunuz. Sizlere Gateio adlı borsayı da incelemenizi tavsiye ederim.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz