Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Satın Alma Detaylı Rehberi!

Bitcoin, gündemimizde devamlı olan ve fiyat artış ve düşüşü takip edilen bir yatırım aracıdır. Bitcoin ile ilgili çevrenizde çeşitli muhabbetler döndüğünü görmüşsünüzdür. Daha sonra “keşke şu kadar alsaydım şuan şu kadar para olurdu” demiş olabilirsiniz. Ancak birçok kişi nasıl Bitcoin alacağını bilmediği için alamıyor. Biz de sizlere Bitcoin nasıl alınır detaylı şekilde anlatacağız.

Bitcoin, ülkelere ait olan bildiğiniz diğer para birimleri gibi değildir. Sadece dijital bir paradır. Bu para birimi hakkında bilgi sahibi olmak için Bitcoin nedir genel olarak anlatalım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Blockchain adlı bir ağ tarafından denetlenen ve kısatlması ‘’BTC’’ olan kripto paradır. Bitcoin’in üretilmesi için bilgisayarlar kullanılır ve Bitcoin madenciliği yapılır. İlk başlarda madencilikle bu parayı üretmek kolayken günümüzde çok daha zor hale gelmiştir. Çünkü kod zinciri uzamıştır ve çözmek için çok daha fazla işlem gerekir. Bu nedenle daha da değerli hale gelmiştir.

bitcoin al sat
Bitcoin al sat yaparak kazanmak mümkün mü?

Bitcoin’in insanlara vaad ettiği temel şey, alışverişlerini Bitcoin ile kolayca yapabilecekleridir. Çünkü normal para birimleri ile alışveriş yapmak çok daha zaman alıyor. Mesela bir kredi kartı ile alışveriş yaparken, bir kredi kartı, bir pos cihazı ve banka onayına ihtiyaç vardır.

Fakat Bitcoin bu süreci çok daha basit ve hızlı hale getiriyor. Üstelik oldukça da güvenilir. Telefonunuzdaki uygulamalarla kolay şekilde para transferi yapabiliyorsunuz.

Uluslararası para transferleri konusunda da Bitcoin oldukça işe yarıyor. Çünkü aracıları ve dolayısıyla aracı ücretlerini ortadan kaldırdığı için ekstra maliyetler çıkmıyor. Transferler için sadece belirli ufak kesintiler yapıyor.

Blockchain sistemi açık bir sistemdir. Bu sistem üzerinde kimsenin kontrolü yoktur. Dünya çapında birçok bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından yönetilir.

Ancak kripto paralar bazı kişi ve kurumlar tarafından eleştirilmektedir. Ana akım medya, geleneksel bankalar ve finansal yorumcular, Bitcoin’in suçlular tarafından kullanılma fırsatına karşı uyarılarda bulunabiliyorlar.

Bitcoin Nedir başlıklı yazımı okuyarak bu konuda daha derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Önemli Şey

Kripto para hakkında kafanızda daha net oturması için bilmeniz gerekenleri aşağıda listeledik.

 1. Güven: Para transferi yapan iki tarafında güven boşluğunu doldurur. (şuanki bankaların rolü)
 2. Güvenli: Transferin başarısızlığa uğraması imkansız. Çünkü işlemler Blockchain içinde şifrelenerek yapılıyor.
 3. Merkezi yok: Blockchain’in herhangi bir merkezi yok ve bu yüzden kontrol edilerek sabote edilemiyor. Ayrıca hacklenme gibi bir durum da yok.
 4. Kontrolsüz: Yanlışlıkla yapılan ödemelerin koruması ve telafisi yoktur. Yani birine yanlışlıkla gönderdiğiniz parayı karşı taraf istemedikçe geri alamazsınız.
 5. Şeffaf: Hem kodlar hem de işlemler şeffaf şekilde görülebiliyor. (Ödediğiniz vergilerin kuruş kuruş nereye gittiğini düşünün)
 6. Düşük maliyet: Transferler uygun maliyetlerle yapılır. Özellikle uluslararası transferler çok düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilir. Bankaların swift gibi işlemleri oldukça pahalı olabilmekte.
 7. Hızlı: Transferler çok hızlı şekilde gerçekleşir. Günün hangi saati olursa olsun transfer yapabilirsiniz.
 8. Bitcoin sayısı: Bircoin maksimum 21 milyon tane üretilebilir. Henüz bu sayıya ulaşılmadı. Gelecek 2020 yılı içerisinde üretimin sonlanacağı tahmin ediliyor. Çünkü her yeni coin daha zor üretiliyor.
 9. Gizlilik: Bircoin hesaplarının kime ait olduğu bilinemez.
 10. Küresellik: Dünyanın her yerinde internete erişimi olanlar kullanabilir.
 11. Sanal: Çok değerli olmasına rağmen henüz kağıt ve metal Bitcoinler yok. Tüm işlemler internet üzerinden gerçekleşir.
 12. Fiyat hareketi: Bitcoinin değeri çok hızlı yükselip, düşebilmekte.

Sonuç olarak Bitcoin güvenli bir ödeme ve maliyetleri azaltmayı vaad eder. Güvenilir olmasını sağlayan karmaşık bir teknolojiyle üretilmesidir. Onu çözmeniz çok zordur. Bu nedenle bunu düşünmenize gerek yok.

Bitcoin Almalı Mısınız?

bitcoin al sat - 1 satoshi ne kadarBitcoin alıp almamak tamamen sizin yatırım tercihlerinize kalmıştır. Ancak bilmelisiniz ki Bitcoin almak için gidip illa 1 Bitcoin almak zorunda değilsiniz. Bitcoin 100 milyon birime bölünebildiği için paranız kadar alabilirsiniz. Zaten fiyatı 50 bin TL’nin üzerinde seyrettiği için için gidip 1 bitcoin almak, riskli olabilir.

Yani paranız kadar alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz elinizde bulunan ve kısa vadede ihtiyacınız olmayan para kadar almanız. Çünkü fiyatlar çok hareketli olduğu için borcunuzun karşılığı olan bir parayla aldığınızda ve borcun vadesi geldiğinde zararlı çıkma ihtimaliniz ve vardır.

Bitcoin satın alan 3 tür insan vardır:

 1. Spekülatörler: Değer büyük ölçüde arttı, ancak Bitcoin’i riskli bir yatırım haline getiren hala çok değişken bulunuyor. Spekülatörler de bunun bir parçası.
 2. Gerçek kullanıcılar: Bitcoini kullanarak alışverişlerini ve transferlerini yapmak isteyen kişiler.
 3. Meraklı: Bitcoin heyecan verici yeni bir teknoloji olduğu için burada neler olduğunu anlamak isteyel kişiler.

Herkesin kendi motivasyonları vardır. İnsanlar çeşitli amaçlarla bu kripto para birimlerini kullanırlar. Hangi amaçla kripto para alıyorsanız alın, bu işlemdeki risk ve fırsatları bilmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Şimdi de gelelim Bitcoin nasıl alınır öğrenmeye.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak için piyasada bulunan Bitcoin borsalarını kullanmanız gerekmekte. Bu borsalarda açacağınız hesaplarla transferler yapabilir ve Bitcoin alımı yapabilirsiniz. Ayrıca Kripto Çözümleri vasıtasıyla hesap açmadan Bitcoin ticareti yapabilirsiniz.  Bitcoin nasıl alınır satılır diyorsanız öncelikle ihtiyacınız olan 5 şeyi bilmelisiniz.

Borsadan Bitcoin Alma

Bitcoin’i satın almadan önce sadece 5 şeye ihtiyacınız var:

 1. Bitcoin cüzdanı: Bitcoinlerinizi tutmanıza yarayan güvenli bir hesaptır. Banka hesapları gibi düşünebilirsiniz.
 2. Bitcoin cüzdan numarası: Hesabınıza ait olan bir numaradır. Banka hesap numarası ya da IBAN gibi düşünebilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz transferler bu numara üzerinden gerçekleşecek.
 3. Bitcoin borsası: Bitcoin hesabı açmak ve bitcoin almak için kullanacağınız borsadır. Burada alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.
 4. Ödeme yöntemi: Gerçek paranızı sisteme yükleyerek Bitcoin alıp satabilmek için ihtiyacınız olan yöntemlerdir. Genel olarak banka kartı veya kredi kartı kullanılır.
 5. Kimlik: Borsaya kayıt olmak için gerçek kişi olduğunuzu kanıtlayan kimlik, ehliyet veya pasaportunuz elinizde olmalıdır.

Tüm bunları temin ettiğinizi düşünürsek, artık Bitcoin satın almak için bir engeliniz kalmayacak. Çeşitli Bitcoin borsaları bulunuyor. Bunlar arasındaki güvenilir olanlardan istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz. Burada kullanacağınız para birimini destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz önemli.

Borsa belirledikten sonra işlemlere başlamak için bazı adımları gerçekleştiemeniz gerekecek. Her borsa da farklı adımlar olabilse de genel olarak size vereceğim adımlar gerçekleştirilmektedir.

Bir borsada hesap açıp, alım satım işlemlerine hazır hale getirmek 15-20 dakika gibi bir zaman alır.

 1. Bir Bitcoin Borsa Hesabı Açın

Seçeceğiniz borsada bir hesap açmanız gerekecek. Bunun için borsanın sitesine girerek kayıt ol ve benzeri butonlardan birine tıklamalısınız. Ardından karşınıza bir form çıkacak. Bu formda sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurun.

 1. E-posta Adresinizi Doğrulayın

Kayıt formunda sizden e-posta adresiniz istenecek. Formu doldurduktan sonra size mail gelecek. Mail kutunuza gidip, maili açarak hesabınızı doğrulama işlemini yapmalısınız.

 1. Telefonunuzu Bağlayın

Hesabınızın güvenliğini artırmak için sizden bir de telefon numaranız istenecek. Mutlaka telefon numaranızı girin ve size gelen kodu girerek doğrulayın.

Borsalar genellikle iki faktörlü doğrulama sistemi kullanmaktadır. Aynı banka hesaplarında olduğu gibi banka hesabına giriş yaparken internet şifrenizi girdikten sonra bir de doğrulama SMS’i yollanır ve hesabınıza güvenle giriş yaparsınız.

Bu durumda birisi sizin şifrenizi bilse bile telefonunuz elinde olmadığı sürece hesabınıza erişim sağlayamaz.

 1. Kimliğinizi Doğrulayın

Bitcoin borsaları hesabınızı doğrulayabilmek için e-posta ve telefon numarasının yanında kimliğinizi de isteyebilir. Bu durumda kimliğinizi sisteme yükleyerek doğrulama yapmanız gerekmekte.

Bunun için hesap bilgileri bölümünden kimlik doğrulama kısmına gelmeli ve elinizde bulunan kimliklerden birinin fotoğrafını seçerek sisteme yüklemelisiniz.

Doğrulama işlemleri bazen birkaç gün sürebiliyor. Bu tamamen işlem yaptığınız borsayla alakalıdır.

Türkiye’de bulunan birçok borsa, kimlik doğrulanmadan Bitcoin hesabınızı kullanmanıza izin vermiyor.

 1. Bir Ödeme Yöntemi Ekle

Hesap doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra Bitcoin hesabınıza para yüklemek için bir ödeme yöntemine ihtiyacınız olacak. Bunun için genellikle banka ve kredi kartı kullanılmaktadır. Elbette banka havalesiyle de borsaya bakiye yüklenebilir.

Ancak banka havalesi biraz daha uzun sürdüğü için banka ve kredi kartı daha avantajlı olacaktır.

Borsaya istediğiniz yöntemle para yükleyebiliyorsunuz. Buradaki paranızı kendi para biriminizde de tutabiliyorsunuz. Yani illa Bitcoin almak zorunda değilsiniz. Bir fırsat yakaladığınızda Bitcoin alabilirsiniz.

 1. Bitcoin Satın Al

Artık Bitcoin almaya hazırsınız. Borsa sitenizdeki alım satım bölümünden bitcoin alma bölümüne gitmelisiniz. Ardından ne kadarlık Bitcoin alacağınızı girmelisiniz. İster kendi para biriminizle şu kadarlık alacağım diye giriş yapabilir (yani 1000 TL’lik alacağım gibi), isterse şu kadar Bitcoin alacağım diyebilirsiniz (0,05 Bitcoin alacağım gibi).

Fiyatlar hareketli olduğu için her zaman istediğiniz fiyattan Bitcoin alıp satamayabilirsiniz. Fakat en yakın fiyattan alım satım yapabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken, siz alma işlemi yaparken karşıda bir satıcının olmasıdır. Aynı şekilde siz satarken karşıda bir alıcının olması gerekir.

Bu nedenle büyük borsaları seçmeniz önerilir.

Borsaların sistemlerinde emir girme işlemleri de bulunabilir. Buralara emirler girerek istediğiniz fiyata ulaştığında alış veya satış işlemi yapabilirsiniz. Mesela, Bitcoin fiyatı 55.000 TL olduğunda 1 adet Bitcoin al şeklinde bir emir girebilirsiniz. Aynı şekilde fiyat 60.000 TL olduğundan 1 adet Bitcoin sat diye emir açabilirsiniz.

 1. Bitcoin Cüzdanınızı Kontrol Edin

Tüm satın alma ve satış işlemlerinizden sonra cüzdanınızı kontrol edin. Cüzdanınıza ne kadar giriş çıkış olmuş böylece görebilirsiniz ve herhangi bir durumda müdahale etme şansınız olabilir. Cüzdan bölümünde cüzdan numaranızı da görebilirsiniz. Size para göndermek isteyenlere bu numarayı yollayıp, transfer yapmalarını bekleyebilirsiniz.

Bitcoinleri bozdurmak ve nakite çevirmek, pek kolay değildir. Bitcoin hesabınızdan banka hesabınıza yapacağınız yüklü gönderimler, bankalar tarafından bloke edilebilir. Bu nedenle Kripto Çözümleri hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Kripto Çözümleri ile Bitcoin Alım Satımı

Düşük komisyonla nakit para karşılığı Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapabilirsiniz. Bu hizmetimizi kullanarak yurt dışında veya yurt içinde herhangi bir kripto para aracı kurumundaki paranızı Türkiye’de düşük komisyon ve sadece bir kaç dakika içinde nakde çevirebilirsiniz. Ayrıca elinizdeki nakit para ile Bitcoin ve diğer kripto paraları satın alabilirsiniz.

Yurt içinde veya yurt dışında istediğiniz şirket veya kişiye tüm gizliliğinizi koruyarak para transferi yapmanıza imkan sağlıyoruz. Gerek kripto para çözümlerimiz, gerekse de diğer bankacılık çözümlerimizi kullanarak minimum masraf ve zamanla dilediğiniz miktarda para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Çekinmeden bizimle temasa geçerek uzmanlarımıza ihtiyacınızdan bahsedin ve sizin için en uygun çözümü ayağınıza kadar getirelim.

İşlemlerinizi hızlı şekilde yapabilmek için Kripto Çözümleri Başvuru ekranına gidebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Gönderilir ve Alınır?

Bitcoin borsalarının hepsinden gönderim ve alım işlemi yapabilirsiniz. Genellikle para gönderme ve alma işlemleri cüzdan bölümünden gerçekleştirilmektedir.

Karşınızdaki kişilerin Bitcoin size yollaması için bir cüzdana ihtiyaçları vardır. Bunun için cüzdan numarası al kısmından numaranızı alabilir ve karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz. Ayrıca QR kod formatında da cüzdan numaranızı yollayabilirsiniz. Böylece transferler daha kolay hale gelir.

Para göndermek için ise birkaç adım uygulamanız gerekmekte:

 1. Cüzdanınızda bulunan ‘’gönder’’ butonuna tıklayın
 2. Alıcı kişinin BTC cüzdanını girin. (QR kod da okutabilirsiniz)
 3. Göndereceğiniz BTC tutarını girin
 4. Açıklama yazın (isteğe bağlı)
 5. Gönder diyerek işlemi onaylayın

Uygulama İndirin

BTC borsaları, kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmak için mobil uygulamalar hazırlamaktadırlar. Siz de işlem yaptığınız borsanın mobil uygulaması varsa, mutlaka indirmelisiniz.

Çünkü burada işlem yapmak çok daha kolaydır. İşlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilir ve hesap dökümünüzü görebilirsiniz.

Tüm borsalarda işlemlerinizin geçmişi saklanır. Hangi hesaba ne kadar para gönderdiğinizi ve hangi hesaptan ne kadar para aldığınızı görebilirsiniz. Fakat cüzdan numaralarının kim ait olduğunu bilemezsiniz. Blockchain teknolojisi gereği bu gizlidir.

Bitcoin Hakkında Merek Edilen Diğer Konular

Bitcoin Nerelerde Kullanılabilir?

Bitcoin nasıl alınır öğrendik. Peki Bitcoini başka nerelerde kullanabiliriz? Günden güne Bitcoin kabul eden işletmelerin sayısı artmaktadır. Giyimden yemeğe kadar birçok alanda Bitcoin ile alışveriş yapılabilmektedir.

Birçok işletme QR kod yardımıyla ödemeleri kabul etmektedir. Özellikle internet üzerinden satış yapan firmalar, sitelerinde ödeme yöntemi olarak Bitcoin ve diğer kripto para seçeneklerini sunabilmekteler.

Bu işletmelerden alışveriş yaparken QR kod yardımıyla kolayca ödemenizi yapabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin alım satım işlemi yapanların birçoğu, sistemin nasıl çalıştığını bilmemekte. Aslında nasıl çalıştığını bilmenize de pek gerek yok. Fakat merak ediyorsanız, yine de öğrenmek isterseniz anlatalım.

Bitcoin aslında Blockchain olarak bilinen çok daha geniş bir teknolojik ilerlemeye dayanıyor.

Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi, iki taraf arasında bilgi aktarımını açıkça doğrulamanın süper güvenli bir yoludur.

Bir aktarım gerçekleştiğinde, zincire kronolojik olarak bir blok eklenir. Her blok, işlemle ilgili veri kümeleri içerir ve ayrıca kriptografik olarak oluşturulmuş bir imzayla bir önceki blokla ilgilidir. Tüm blokları birbirine kilitleyen (veya zincirleyen) bu imzadır, böylece bir blok oluşturulduktan sonra asla değiştirilemez.

Blockchain, dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilgisayardaki bulutta saklanır. Zincir merkezinin olmaması ve birbirine bağlı blokların karışımı, Blockchain teknolojisini kırılmaz hale getirir.

Bitcoin, Blockchain’in ilk ve en popüler uygulamasıydı. Başka birine biraz Bitcoin gönderdiğinizde, işlem Bitcoin Blockchain’deki birçok bilgisayar tarafından doğrulanacak ve yeni bir blok oluşturacaktır.

Bitcoinler Nereden Geliyor?

Her yeni Bitcoin, madencilik sonucunda yaratılır, bu da her Bitcoin işleminin işlenmesi ve doğrulanması anlamına gelir.

Her işlem için, madencilik bilgisayarları çok karmaşık matematiksel problemleri çözmeli ve 64 haneli bir çözüm üretmelidir. Çözüldükten sonra, Bitcoin zincirine bir blok eklenir ve madenci ödül olarak belirli miktarda yeni Bitcoin kazanır.

Blockchain yalnızca 21 milyon Bitcoin yayınlayacak şekilde programlanmıştır.

Bitcoin Neden Bu kadar Popüler?

Bitcoin çok popüler hale gelmiştir ve birçok kişi bu kripto para birimine yatırımlar yapmaktadır. Peki popüler olmasının nedeni nedir?

Aslında bunun nedeni net olarak açıklanamamakta. Fakat neden olabilecek birkaç faktör bulunmakta. Öncelikle teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyada Bitcoin’in duyulmaya başlaması söylenebilir. Bundan ilk kripto para olmasının etkisi büyüktür.

Bunun ardından siyasi olaylar da etkilidir. Bazı ülkeler Bitcoin’i gerçek bir para birimi olarak kabul ederken bazıları kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Mesela Japonya kabul ederken, Çin kabul etmemektedir.

Ekonomik krizler, Bitcoinin yayılmasında etkilidir. Çünkü finansal sistemlere karşı oluşan güvensizlik, insanları Bitcoin’e yönlendirmiştir.

Bitcoin, 2017 yılından itibaren hızlı bir yükselişe geçmiştir. Daha önceki yıllarda fiyatlarda yükselişler olsa da durulmuştur.

Belki dünyanın en pahalı pizzası olayını bilirsiniz. Bilmeyenler için anlatalım. 2010 yılında bir kişi, acıktığı için bir pizzacıyı arıyor ve pizza siparişi vermek istiyor. Ancak nakit para yerine elinde bulunan Bitcoinlerle ödeme yapmak istediğini söylüyor. Hatta telefonda, ister pizzayı siz yapın ister hazır olarak alın ve gönderin diyor.

Pizzacı ödemeyi kabul ediyor ve 10.000 BTC karşılığında 2 pizzayı satıyor. O gün BTC’lere sahip olan kişi iyi bir alışveriş yaptığını düşünmekteydi. Fakat eğer bugün elinde o BTC’ler olsaydı. Şuan 500 milyon TL’den fazla para olabilirdi.

Bitcoin nasıl alınır artık biliyorsunuz. Eğer siz de Bitcoin ve diğer para birimlerine yatırım yapmak isterseniz, Kripto Çözümleri aracılığıyla işlemlerinizi çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 YORUMLAR

  • cex ,i o kullanıyorum…yüklü alım satımda işlem izni cvermiyor..hemen araştırma ya dalıyor ..mesaj mail. vs…bende biraz sıkıntı yarattı…birde deposite de 100 dolar komisyon var günlük limitte …yani 3000 dolar deposite yapacaksuan 3100 alıyor senin debit ten

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz