Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?

Binance nedir, Binance nasıl kullanılır, hesap açma, Binance para çekmepara yatırma işlemleri nasıl oluyor, binance üyelik nasıl yapılır soruları, kripto para piyasasında yaşanan gelişmelerden sonra çok sayıda yatırımcının aklında oluştu.

Çünkü son zamanlarda yaşanan gelişmeler artık bitcoin dışındaki kripto paraların da çok önemli bir yatırım olabileceğini gösterdi. Iota, cardano, litecoin, ripple gibi coinlerde önemli yükselişler yaşandığına şahit olduk. Bu yüzden artık bitcoin yatırımının bir kısmı altcoinlere kayıyor.

Yatırımcılar daha fazla kar getirebilecek altcoinlerde fırsat kolluyor. Çok sayıda altcoini bünyesinde barındıran Binance borsası da böyle bir dönemde öne çıktı ve bilinirlik kazandı. Peki tam olarak Binance nedir ve nasıl kullanılır?

Binance Nedir?

Binance, yüzlerce kripto parayı alıp satabileceğiniz, hızlıca işlem yapmanıza olanak tanıyacak kadar likit bir piyasa avantajı sunan dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir.

Özellikle altcoinlerin de artık tanınmaya başlanması ve yatırımcılar tarafından altcoinlere olan talebin artmasıyla beraber bu borsa dünyanın en büyük coin borsası olma yolunda ilerlemeye devam etmektedir. Çünkü Binance borsası üzerinde bulunan altcoin çeşitliliği birçok borsa tarafından sağlanamamaktadır. Ayrıca çok hızlı hesap açma, para yatırma, para çekme işlemleri gerçekleştirme imkanı sunarak son dönemde rakiplerinden hızlıca ayrışmıştır.

Çin borsası olarak karşımıza çıkan bu borsa, Hong Kong merkezli bir borsadır. Bu yüzden Çin tarafından bitcoinin yasaklanması gibi durumlardan etkilenmeden yolunuza devam edeceğinize emin olabilirsiniz.

Binance, şu an itibariyle yaklaşık 3 milyar dolarlık işlem hacmi ile dünyanın en büyük 6. borsası olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en büyük iki borsası BTC Türk ve Paribu ise yaklaşık 40 milyon dolarlık işlem hacmi ile 46. ve 51. sırada yer almaktalar.

Büyüklüğünü bu şekilde bir kıyasla da görebilirsiniz. Binance komsiyon oranlarının diğer borsalara göre çok düşük olması da binance yorum ve görüşlerinin olumlu olmasında önemli bir etken.

Binance nasıl kullanılır? Öncelikle hesap açma işlemlerini gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Yazımda hesap açmadan tutun giriş işlemlerine ve para çekme konusuna kadar tüm kullanım işlemlerini anlattım.

Binance Hesap Açma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Binance hesap açma işlemleri oldukça kolay ve hızlıdır. Çok kısa sürede hesap açarak yatırıma başlayabilirsiniz. Sayfamızda yer alan rehberi inceleyerek adım adım hesap açma görsellerini takip edebilirsiniz.

Öncelikle BURAYA TIKLAYARAK Binance üyelik açma sayfasına gidiyoruz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi sağ üst köşeden Register butonuna tıklayabilirsiniz.

binance hesap açma - binance kullanımı
Binance Hesap Açma İşlemleri

Not: Binance hesap açma işlemleri artık her zaman açık olmuyor. Ne zaman yeni üyelik kaydının açılacağı da belli olmuyor. Bu yüzden alternatif borsalara kayıt olmak isterseniz güvenilir ve hızlı işlem sunan ve ayrıca kredi kartı ile işlemlerinizi halledebileceğiniz iki borsaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

CEX Localbitcoins
Ülke: İngiltere Ülke: Yerel
Türkiye'den Müşteri Kabul Ediyor mu? Türkiye'den Müşteri Kabul Ediyor mu?
Kredi Kartıyla Ödeme Seçeneği Var mı? Kredi Kartıyla Ödeme Seçeneği Var mı?
Güvenirlik: Güvenirlik:

Register butonuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda e-mail adresimizi ve şifremizi giriyoruz. Şifre en az 8 karakterden oluşmalı ve büyük harfleri de içermeli. Ardından alttaki kutucukta “I agree Binance’s terms of Use” yazan kutucuğa tıklayarak işaretli hale getirmemiz gerek. Register butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Bu adımı da geçince karşımıza güvenlik onayı geliyor. Bizim bir robot değil insan olduğumuzu anlaması için görseldeki butonu sağa kaydırarak puzzle parçasını yerleştirmemiz lazım. Sonucunda kaç saniyede yaptığımızı ve kaç kişiden hızlı yaptığımızı görebilirsiniz.

binance giriş
Binance Giriş Yapma

Sonraki kısımda mail onayı için mail adresimize gelen maili açıp onay butonuna tıklamamız istemekte. Bazen gelen mailler spam ya da gereksiz kutusuna düşebilir. Eğer gelen kutusunda göremezsek buralara da bakmakta fayda var.  Maile girip aktivasyon linkini tıkladığımızda hesabımız aktif hale gelmiş olacak. Hesap açtıktan sonra Binance kullanımı nasıl oluyor ona bakalım?

Binance Giriş İşlemleri Nasıl Yapılmakta?

Binance hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra bu hesabımızla artık giriş yapabiliriz. Giriş için login’e tıkladığımızda aşağıdaki ekranla karşılaşacağız. Ekranın üst kısmına bize küçük bir uyarı var. Adres çubuğundaki site adresinin gördüğünüz gibi başladığından emin olmanızı istemekte.

Çünkü bazı virüsler ile farklı sitelere yönlendirilmeniz söz konusu olabilir. Bu durum şifrenizin çalınmasına sebep olabilir.

Binance giriş işlemini yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki uyarı ekranı çıkıyor. Bu ekranda Google Authenticator vasıtasıyla ya da SMS ile iki adımlı doğrulama kurmamızı istiyor. Bunun sebebi de güvenlik.

Ancak SMS onayı sadece Çin telefon numaralarında geçerli. Bu yüzden mecburen Google Authenticator kuracağız. Skip for now butonuna tıklayarak bu adımı şimdilik geçebilirsiniz ama Binance para çekme işlemleri için 2FA yani iki adımlı doğrulama kurmanız şart olacak. Çünkü paranızı bir başkasının çekmediğinden ancak bu şekilde emin olabileceklerdir.

Binance İki Adımlı Doğrulama – 2FA İşlemleri Nedir?

Binance hesap açma ve giriş işlemlerini tamamladıktan sonra 2FA yani iki adımlı doğrulama işlemini yapmanızı öneririm. Nasıl kuracağınızı yazımda detaylıca anlattım.

Bunun için Google Auth seçeneğine tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda gördüğümüz adımları uygulayarak iki adımlı doğrulamayı kurabiliriz.

binance nasıl kullanılır

Öncelikle Google Authenticator uygulamasını market üzerinden indiriyoruz. Ardından bu uygulamayı açarak sağ alttaki + tuşuna basarak ilerliyoruz. Karşımıza barkod tarayın ya da sağlanan bir anahtarı girin seçenekleri çıkmakta.

Barkod tarayın seçeneğini seçersek yukarıdaki görselde ortada yer alan barkodu telefona okutuyoruz. Diğer seçenekte de barkodun yanında yer alan kodu telefona giriyoruz. Şimdi Google Authenticator her açtığımızda bize 6 haneli bir kod verecek. Bu kodu girerek iki adımlı doğrulama yapabiliriz. Böylece mail ve şifremizi bilse bile başkası giriş yapamaz. Binance güvenli mi sorusuna da burada cevap bulmuş oluyoruz.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise bize verilen barkodu ve yanındaki kodu bir yere not etmek ya da çıktısını almak. Çünkü telefonumuz çalınabilir, bozulabilir, Google Authenticator ile olan erişimimiz bu durumda kaybolabilir. İşte bu noktada tekrar hesabımıza giriş yapabilmek için bu secret key’e ihtiyacımız olacak. O açıdan önemli.

Binance Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Binance para yatırma işlemleri için elimizdeki parayı öncelikle bitcoine çevirmek şart. Çünkü Binance borsasına doğrudan TL ya da dolar aktarımı sağlayamıyoruz. Bunun için eğer elimizde bitcoin varsa bunu aktarabiliriz. Ya da en kolay haliyle yerel bitcoin borsalarından birine gidip hesap açıyoruz. Detaylı bilgi için Bitcoin Nasıl Alınır başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Örneğin Paribu üzerinden iki dakika gibi kısa bir sürede hesap açıp ardından size verilen IBAN numarasına aktarım gerçekleştirebilirsiniz. Paribu para yatırma işleminiz 500 TL’nin üzerinde ise sizden kimlik onayı istenir. Hesap ayarlarına girerek kimliğinizin ön ve arka yüzünü çekerek fotoğrafını gönderip hesabınızı onaylatmanız gerekmektedir. 500 TL ve altındaki yatırımlar için bu istenmez. Kimlik onayı genelde yarım saat gibi bir sürede sonuçlanır.

Parayı Paribu’ya aktardık. Ardından Market bölümüne giderek hesabınızdaki para ile dilediğiniz miktarda Bitcoin alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda site sizden %0.4 oranında bir komisyon kesecektir. Burada paranızı bitcoin’e çevirdikten sonra Binance borsasına aktarırken de 35 TL komisyon kesiliyor. Bu kesinti ise oransal değil. Yani 100 liralık da gönderim yapsanız 100 bin liralık da gönderim yapsanız 35 TL transfer ücreti kesilecektir.

Paribu’da paramızı bitcoin’e çevirdik. Sonrasında bunu Binance borsasına aktarmak için tekrar Binance hesabımıza giriş yapıyoruz. Binance giriş yaptıktan sonra aşapıdaki ekrandaki gibi Funds sekmesine tıklıyoruz.

binance para yatırma - biannce para çekme
Binance Para Yatırma

Deposit Withdrawals’a tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Ardından BTC Bitcoin seçeğini buluyoruz. Burada hesaba para yatırmak için deposit, para çekmek için withdrawal butonlarını kullanacağız. Paribu’dan buraya bitcoin yatıracağımız için Deposit butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılıyor. Kırmızı ile yazdığım kısımda bir cüzdan adresi olacak ve herhangi bir yerden bu adrese BTC gönderebileceksiniz. Bu cüzdan ID’yi kopyaladıktan sonra Paribuya dönerek Bitcoin Çekme butonuna tıklayıp bu adresi cüzdan kısmına giriyoruz. Miktar kısmında + tuşuna basarsanız tüm bakiyenizi girecektir. Ardından kısa bir süre sonra Paribu’daki bitcoinleriniz Binance hesabınıza aktarılır. Sonrasında bu bitcoinlerle altcoinlere yatırımlar yapabilirsiniz.

binance para çekmeBinance Komisyon Ücretleri Ne Kadar?

Binance borsası üzerinden işlem yaptığınızda her bir işlem için komisyon ödersiniz. Alış ve satış iki ayrı işlem olarak değerlendirilir. Tüm borsalarda bu şekildedir. Binance komisyon oranı ise işlem yaptığınız miktarın %0.1’i kadardır. Yani binance komisyon oranı binde 1’e tekabül eder.

Örneğin tanesi 5 dolardan 200 adet iota aldığınızı varsayalım. Bu süreçte toplam 1000 dolarlık bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz ve binde 1 komisyon oranı ile 1 dolar komisyon ödersiniz. Binance komisyon oranları diğer borsalara göre oldukça düşüktür. Bu yüzden çok tercih edilmektedir.

Binance Güvenilir Mi?

Binance güvenilir mi diye baktığımızda Getirdiği iki adımlı doğrulama, kimlik doğrulama seçeneği gibi güvenlik önlemleri ile Binance güvenli bir borsadır diyebilirim.

Hatta ziyaretçilerine sık sık hatırlatmalarda da bulunarak ziyaretçilerden kaynaklı olabilecek güvenlik hatalarını da düzeltmeye çalışmaktadır. Çok sayıda altcoini de barındıran Binance güvenilir görüldüğü için kısa sürede dünyanın en büyük borsalarından biri haline geldi.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 YORUMLAR

 1. Merhaba, tüm açıklamalar için teşekkürler.
  Koineks’te bir miktar dogecoinim var. Öncelikle Binanceta Doge’u göremedim.
  Sorum ise yukarıdaki açıklama koineksten binance coin transferini anlatıyor. Örneğin bunu yaptım ve binance’ta alsat işlerini de yaptım diyelim. Sonra Binance’tan Koineks’e geri nasıl gönderebilirim.

 2. Merhaba, ben binance.com u inceledim biraz ve 4 çeşit market olduğunu gördüm. BNB, BTC, ETH ve USDT. Anladığım kadarı ile paramızı binance sistemine aktardıktan sonra tekrar USD’ye çevirip USDT market altında bulunan 6 değişik kripto para alım satımı yapabiliyorum. Eğer burada bulunan 6 kripto paranın dışındaki kripto paralara yatırım yapmak istiyorsam BNB, BTC yada ETH alıp sonra bu marketlerin içinde listelenen kripto paralar ile alım satım yapabiliyorum.

  Şimdi, diyelim ben paramı BNB’ye çevirdim ve sonrada IOTA aldım, fakat anlık ticaret için değil uzun vadeli 6 ay yada 1 sene belki daha uzun. Herhangi bir anda da elimdeki IOTA yı USD ye çevirip paramı çekmek istedim. Gene anladığım kadarı ile bu IOTA yı önce BNB ye çevirmem gerekicek binance üzerinde ve eğer BNB fiyatı düşmüş ise zarar etmiş olmayacak mıyım ?

  Yapmak istediğim uygun olduğunu düşündüğüm bazı altcoinlere uzun vadeli yatırım yapmak ve eğer rakamlar istediğim seviyelere ulaşır ise satmak. Bunu hangi platform üzerinden minumum komisyon ve işlem ücreti ödeyerek yapabilirim acaba ? teşekkürler.

  • Bu tür durumlar için eğer uzun vadeli işleme girecekseniz bitcoin üzerinden yapmanız daha güvenli olur. BNB ile yaparsanız en az komisyonu ödersiniz ve içeride küsuratlar kalmaz. Örneğin bitcoin ile alım satım yaparsanız, aldıktan sonra elinizdekinin hepsini satamazsınız. Çok küçük bir miktar hesabınızda kalır. Genelde 1 doların altında bir küsurat hesabınızda kalır. Eğer BNB ile işlem yaparsanız bu sıkıntıyı çekmezsiniz. Ancak uzun vadeli işlemciyseniz, o zaman böyle küçük komisyonlar, küsuratlar sizi etkilemez zaten. Birkaç dolar zarar edin ancak kafanız rahat olsun.

   • cevap için teşekkürler fakat ben anlayamadım. Ben BTC alıp sonra binance üzerindeki BTC ile alım satıma olanak verilen altcoinler den herhangi birini aldım. Bir süre sonra bu aldığım altcoini satıp paramı dolara çevirmek istiyorum fakat önce BTC e çevirmem gerekiyor fakat bitcoin fiyatı ben bu altcoini alırkenki fiyatından aşağı düşmüş bu durumda satın alırken ödediğim kadar BTC geçer ise elime zarar ederim, değilmi ?

    Ama BTC ve bu aldığım altcoinin paritesi de bu altconin değer kazanmasına göre değişiyor ise yaptığım işlem kar getirebilir diye düşünüyorum.

    Yani anlamak istediğim bir altcoine yatırım yapınca sadece bu altconin fiyat değişimlerinden mi etkileniyorum yoksa BTC ile aldığım için bitcoin fiyat değişikliğide benim yatırımımı etkiliyor mu ? teşekkürler.

    • BTC ile aldığınız için BTC fiyat değişimlerinden etkileneceksiniz. Örneğin sizin aldığınız bir coinin fiyatı 100 satoshi ise siz bunu satarken de fiyatı 100 satoshi kalmışsa BTC olarak kar etmezsiniz. Ancak o sırada BTC fiyatı 15 bin dolardan 30 bin dolara çıkmışsa dolar bazında kar edeceksiniz. Bunun için sizin yapmanız gereken fiyatları BTC olarak değil de dolar olarak takip etmek. Böyle yaparsanız BTC fiyatının etkisinin de hesaba katıldığı net sonucu görürsünüz. Ancak bir yandan da aldığınız coinin BTC değerini de gözetleyin ki sizin elinizdeki coin 5 dolardan 10 dolara çıktıysa coininiz mi arttı yoksa BTC fiyatları arttığı için mi kar ettiniz bunu anlayabilirsiniz.

 3. Merhabalar öncelikle verdiğini bilgiler için teşekürler,

  Bir sorum olacaktı ; Şimdi yazınızdan anladığım kadarı ile binanceye doğrudan tl veya dolar yatırılamıyor ve paribu sitesinden bu işlemi halledebileceğimizi yazmışsınız. Ancak anlamak istediğim şu paribu sitesinde alımı sadece btc olarak mı yapabiliyoruz diğer altcoinlerden yapamıyor muyuz ? Binance borsasına ancak btc ile mi giriş yapabiliyoruz, ?
  Bir bakıma herşeyi btct ile yapıyoruz doğru mu anladım acaba ?

  Saygılarıma, iyi geceler.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz