Basit ve Bileşik Faiz Hesaplama Formülü

Basit faiz ve bileşik faiz konuları günlük hayatımızdaki ekonomi için sıklıkla karşılaştığımız konular. Birçoğumuz kredi çekerken, yatırım yaparken, borç verirken ya da bir girişimcilik projesine girişirken faiz hesaplama gereği duyuyor. Basit faiz ve bileşik faiz hesaplama formülü her yatırımcının bilmesi gereken formüllerden birisi. Böylece yatırım yaparken ne kadar riske girdiğini ve risk almadan mevduat faiz oranları üzerinden yatırım gerçekleştirseydi ne kadar kazanacağını görebilir. Eğer hesaplar sonucu ortaya çıkan risk/kazanç oranı kendisini tatmin ederse yatırıma girişebilir. Aksi takdirde yatırım işlemleri sırasında psikolojisi rahat olmayacaktır. Yatırım psikolojisinin, yatırım işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri olduğunu daha önceki en iyi yatırım araçları yazımda da belirtmiştim. Dolayısıyla yatırım psikolojinize etki edecek en önemli konulardan biri olan faiz hesaplama konusu üzerinde de durmakta fayda var. Peki basit ve bileşik faiz hesaplama formülü nedir?

Basit Faiz Nedir?

Basit faiz kavramını açıklamadan önce faiz kavramına kısaca değinelim. Faiz, anaparanın belli bir süre için ödünç verilerek vade sonunda anapara + bir miktar para karşılığı borcun tekrar tahsil edilmesi sırasındaki bir miktar paradır. Yani başkasına ait olan parayı belli bir süre boyunca kullanmanız karşılığında ödediğiniz bedeldir. Parayı veren taraf için ise bu bedel kardır.

Basit faiz nedir diye sorusunu cevaplayacak olursak bu işlemler sırasında sadece anaparaya faiz uygulanarak, faize faiz yürütülmeyen, işleme konan faiz türüdür.

Basit Faiz Hesaplama Formülü

Basit faiz hesabı olabildiğince basit ve anlaşılırdır. Ancak yine de kafa karışıklığı yaşanabilir. Bu nedenle böyle bir şüpheye düştüğünüz an formülü teyit etmenizi öneririm. Eğer banka mevduat faiz oranlarından faydalanacaksanız zaten bankaların sitelerinde ve mobil uygulamalarında faiz hesaplama kısmı bulunuyor. Ancak faiz hesaplama formülü bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Basit faiz hesaplanırken bilmemiz gereken bazı değişkenler vardır.

  • F Faiz tutarı
  • A Anapara
  • n paranız faizde kalma süresi (yıl olarak)
  • t Faiz oranı

Okullarımızda bu formül “Fant” olarak öğretiliyor. Faizi hesaplamak için aşağıdaki faiz hesaplama formülü kullanıyoruz. Anapara x faiz oranı x faizde kalma süresi sonucunu 100’e böldüğümüzde elde edilecek faiz miktarını da bulmuş oluyoruz.

F= A.n.t / 100

Basit Faiz Hesaplama Örneği

8.000 lira paranız olduğunu ve bundan faiz geliri elde etmek istediğinizi farz edelim. Bankanın 32 günlük için verdiği oran ise yüzde 10 olsun. Bu durumda Anapara 8.000, Faizde kalma süresi 32 gün, Faiz oranı ise %10 olur.

basit faiz hesaplama formülü ve örneği
Basit faiz hesaplama örneği

Tüm bu işlemler sonucunda 70,13 liraya ulaşıyoruz. Yani 8.000 lira parınızı mevduat faiz oranları çerçevesinde değerlendirirseniz 32 günlük vade sonunda kazandığınız para 70,13 lira. Payda kısmındaki 365, 32 günlük faiz süresini 1 yıl üzerinden değerlendirmemizin sonucu.

Ancak bu elinize geçen miktar olmayabilir. Çünkü eğer bu işlemleri bankadan gerçekleştirirseniz banka hesabınızdan stopaj vergisi de kesilecektir. Bunun için 32 günlük vade 6 aydan fazla olmadığı için yüzde 15 oranında stopaj vergisi ödenilecektir. Dolayısıyla 70,13 liranın yüzde 85’i sizin elinize geçecek olan para olur. 70,13*85 / 100 = 59,61 lira vade sonunda banka hesabınızda göreceğiniz miktardır.

Güncel Stopaj Oranları

Vade

TL

USD/EURO

6 aya kadar (6 ay dahil)

15%

18%

6 ay-1 yıl(1 yıl dahil)

12%

15%

1 yıl üzeri

10%

13%

01.01.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile stopaj oranları bu şekilde belirlenmiştir.

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik faiz, vade boyunca kazanılan faizin ana paraya eklenerek yeni vade döneminde faize de faizin işletildiği faiz türüdür. Mürekkep faiz olarak da adlandırıldığını görebiliriz. Bileşik faiz, basit faize göre daha kazançlı olmaktadır. Çünkü 1. dönemden sonra her dönem faize de faiz ödenmeye başlanır. Böylece elde edilen kazanç miktarı artmış olur.

Bileşik faiz hesaplama formülü
Bileşik faiz hesaplama nasıl yapılır?

Bunun için iktisatçılar tarafından şöyle güzel bir örnek verilir. Eğer Cristophe Colomb yıllık yüzde 6 faiz oranı sunan bir bankaya 1 cent yatırmış olsaydı ve her sene sonunda bu 1 cent’in faizini çekseydi, 2005 yılında 30 cent karı olurdu. Ancak eğer bu 1 cent’i yüzde 6 üzerinden bileşik faiz üzerinden yatırmış olsaydı 2005 yılında 96 milyar dolar karı olurdu.

8.000 lira üzerinden yıllık %10 faiz oranı ile 3 yıllık bileşik faiz hesaplama yapalım.

  1. yıl  8000 x %10 = 800 lira faiz geliri elde edilir. 2. yıl için bunu anaparaya ekliyoruz.
  2. yıl  8800 x %10 = 880 lira faiz geliri elde edilir. 3. yıl için bunu anaparaya ekliyoruz.
  3. yıl  9680 x %10 = 968 lira faiz geliri elde edilir. Toplam anapara 10,648 liraya ulaşır.

Bunu tek tek hesaplamak zaman aldığı için bileşik faiz formülü kullanılmakta.

Bileşik Faiz Hesaplama Formülü

Bileşik faiz hesaplama formülü aşağıdaki gibidir. Bu sayede uzun sürelerde her dönemi tek tek hesaplamamıza gerek kalmaz. Zaten bileşik faiz, uzun dönemlerde daha anlamlı hale gelmektedir. Bunu yukarıdaki Christophe Colomb örneğinde görmüş olduk.

Faiz Tutarı = AnaPara x (1 + Dönemlik Faiz Oranı)Dönem Sayısı - AnaPara
Yukarıda tek tek hesaplamış olduğumuz 8.000 liralık tutarı bu sefer formül yardımıyla hesaplayalım.
8000x (1+10/100)3 = 10,648 lira yapar.
Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

AKLINA TAKILANI SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz